KARLOVY VARY | Travolta má Glóbus, Bartoška zahájil 48. ročník

Na západě Čech začal už po osmačtyřicáté prestižní Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Svou účastí ozdobil zahajovací ceremoniál hollywoodský herec John Travolta. Z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky převzal Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii. Festival zahájila taneční performance vozíčkářů. Svou premiéru měla také nová znělka s Helen Mirrenovou. Její vtip tentokrát spočívá v neskladnosti festivalové ceny.

John Travolta oceněn glóbem (foto: KVIFF)

John Travolta oceněn glóbem (foto: KVIFF)

John Travolta s Jiřím Bartoškou (foto: KVIFF)

John Travolta s Jiřím Bartoškou (foto: KVIFF)

Představena byla i festivalová porota v jejímž čele stojí letos světoznámá polská režisérka Agnieszka Holland a dále spoluzakladatel společnosti Aerofilms Ivo Andrle, umělecký ředitel festivalu Tribeca Frédéric Boyer, ředitel izraelské filmotéky Alon Garbuz, peruánská režisérka a producentka Claudia Llosa, indická filmová kritička Meenakshi Shedde a islandský producent Sigurjon Sighvatsson.

Agnieszka Holland (foto: KVIFF)

Agnieszka Holland (foto: KVIFF)

V porotě Na východ od Západu zasedli Éva Vezér, Peter Paul Huth, Maja Miloš, Piotr Mularuk a Sergej Stanojkovski a v porotě dokumentárních filmů Krzystof Gierat, Maria Bonsanti, Martin Mareček, Sergio Oksman a Andrea Reuter.

Porotu Nezávislá kamera tvoří Jan Ole Gerster, Michael Málek a Leslie Vuchot.

Následovala projekce filmu PĚNA DNÍ, kterou osobně uvedl režisér Michel Gondry.

Prezident festivalu Jiří Bartoška vítá Michela Gondryho (foto: KVIFF)

Prezident festivalu Jiří Bartoška vítá Michela Gondryho (foto: KVIFF)

Film je adaptací nejznámějšího románu francouzského spisovatele Borise Viana z roku 1947. Kniha vypráví zprvu lehkovážně příběh čtyř postav, které žijí bezstarostným životem. Události se dají do pohybu v momentě, kdy se křehké Chloé objeví v jedné plíci leknín, zatímco intelektuál Chick zcela propadne posedlosti filozofem Jean-Solem Partrem. Atmosféra potemní, lehkost je ta tam a ke slovu se hlásí téma smrti a umírání.

Pěna dní

Pěna dní

Michel Gondry zachytil surrealistické a absurdní motivy pomocí své nezaměnitelné poetiky, kterou známe například z jeho filmu Nauka o snech (2006). Hrané záběry zkombinoval s animovanými pasážemi a zachytil tak nejasnost hranice mezi realitou a fantazií.

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.