Nepřehlédněte

Český film STRACH je v širším výběru na Oscara (video)

Krátkometrážní snímek „Strach“ režiséra Martina Krejčího zvítězil v jedné z hlavních kategorií na prestižním festivalu LA Shorts Fest 2013. Festival LA Shorts Fest se konal v Los Angeles od 5. do 12. září a uvedl celkem dvě stě osmdesát krátkých snímků ze sedmnácti zemí světa. Snímek, který koprodukovali společnost Stink, Česká televize a Martin Krejčí, má nyní šanci získat Oscara v kategorii krátký hraný film. Automaticky totiž postupuje do širšího výběru.

Strach (foto: Česká televize)

Strach (foto: Česká televize)

Film byl ve světové premiéře uveden na letošním festivalu v Karlových Varech a posléze i na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Je inspirován skutečnou událostí z loňského jara, kdy patnáctiletý chlapec tvrdil, že mu skupina Romů způsobila těžká zranění jen proto, že jim odmítl dát cigaretu.

Strach (foto: Česká televize)

Strach (foto: Česká televize)

V celé republice se následně zvedla vlna protiromských nálad a na podporu chlapce se pořádaly benefiční sbírky a koncerty. Později se ukázalo, že si vše vymyslel, protože se bál trestu.

Ve skutečnosti spadl při hře. Po boku Adama Mišíka v hlavní roli se ve filmu objevili Klára Cibulková, Jenovéfa Boková, Robert Jašków a další.

Režisér T. Krejčí s delegací

Režisér M. Krejčí s delegací

Martin Krejčí je celosvětově respektovaný režisér, který se na vysoké úrovni věnuje také reklamní tvorbě. Je rovněž autorem několika znělek Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, a to i té letošní, ve které se objevila herečka Helen Mirrenová. Společně s Českou televizí a Nutprodukcí momentálně chystá Martin Krejčíř svůj celovečerní debut „Čekej tiše“ o životních osudech zpěvačky Evy Olmerové. Scénář k tomuto filmu píše Štěpán Hulík.

Strach plakát

Strach plakát

připravil: totalfilm.cz