Recenze | Křídla Vánoc – nadpřirozeně dobrý český film

Nákupní centrum o Vánocích. Optik Tomáš (Richard Krajčo), oční lékař má rád volnost a ženy. Vybírá si ale jen ty vdané, aby neměly potřebu vytvářet závazky. Nina (Vica Kerekes) je balička dárků a navenek velmi sarkastická a pesimistická bytost. Ráďa (David Novotný), pracuje v supermarketu jako manažer prodeje a bydlí s početnou rodinou v malém bytě.

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Občas má chuť od toho všeho někam utéct. Zajíc (Jakub Prachař), vystudovaný herec, kterého nikde nechtějí, pracuje v hypermarketu jako převlečený zajíc, který rozdává dětem dárky. Všichni mají své touhy, sny a přání a právě Vánoce jsou dobou, kdy by se třeba mohly splnit. Tomáš prožije velmi zvláštní zážitek, který mu na čas “propůjčí” jisté schopnosti…

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Režisérka Karin Baninská na sebe výrazně upozornila už filmem Pusinky (2007). Tento poněkud syrovější snímek byl přijat poměrně rozporuplně, ale nikoliv špatně. Nový Babinské film KŘÍDLA VÁNOC je filmovější, laskavější, nicméně i on pokládá otázky a podněty k přemýšlení. To je v českých komediích poměrně ojedinělá záležitost.

Žánrově se dá umístit někam mezi komedii a pohádku pro dospělé. Dokonce tu je pár kapek mysteriózního dramatu. Na Křídlech Vánoc je sympatický právě tento žánrový mix.

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Babinská totiž do filmu přinesla pravou esenci Vánoc: smutek, radost, smích, mnohdy i okolnostmi násobený žal. Scénář díky tomu působí vyváženě. Pár scén je tu vyloženě k popukání, ale nikde tu nenajdete prvoplánovou řachandu cílící na první signální.

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Background postav je přímočarý, ale tady to vůbec není na škodu. Tomáš je sobec, který má zvláštní sociální vazby. Způsobila to zřejmě tragická událost v rodině a komplikovaný vztah s otcem. Nina se bojí zamilovat právě proto, aby jí opět nebylo ublíženo. Ráďovi vlastně nic nechybí, jen větší životní prostor.

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Zajíc je vnitřně nešťastný, stejně jako každý herec, který nedostává příležitosti. Zajímavé jsou i drobnější postavy. Tomášova neukojená kolegyně v optice v podání Vandy Hybnerové nebo přísná ale milující Zajícova matka (Vilma Cibulková). Babinská všem postavám vdechla vlastní život a 15 vteřin slávy. Všechny si totiž pamatuju. Včetně opravdu slabých pár minut Tomášova otce (Viktor Preiss) nebo Ráďovy manželky (Lenka Vlasáková).

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Režisérka se obklopila kvalitním týmem. Kamera i střih jsou ozdobou filmu. Největší podporu v rámci celku ale tvoří hudba. Napsal ji nakonec oproti plánu Richard Krajčo a titulní píseň Cesta je u posluchačů i diváků v současnosti velmi vyhledávaným songem.

Tentokrát to není jen o příjemném odpočinku v potemnělém sále. Babinská klade otázky, popouzí k přemýšlení o tom, jak žijeme, co si přejeme, varuje před lehkovážností.

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Křídla Vánoc (foto: Falcon)

Tak trochu jiný vánoční film bez přemíry třpytek a pozlátka. “Nadpřirozeně dobrý” český film, nasazený do kin v ideálním čase k pozastavení a uvědomění si sama sebe. Babinská nabízí emoce míchané s divákovou fantazií. Každý z nás tak může z Křídel lásky odcházet s jinými pocity.

hodnocení 80

Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: Falcon © 2013

KARIN BABINSKÁ (SCÉNÁŘ, REŽIE)

Karin Babinská (foto: Barrandov studio)

Karin Babinská (foto: Barrandov studio)

Absolventka pražské FAMU (1993 – 1999) – obor filmová a televizní režie. Během studia natočila několik krátkých filmů, z  nichž Jakub a Veronika (1996) získal řadu ocenění na mezinárodních filmových festivalech. Mnoho let se věnovala režii TV spotů. Její celovečerní debut Pusinky (2007) byl téhož roku oceněn Zlatým ledňáčkem jako nejlepší český film na festivalu Finále Plzeň.

Křídla Vánocicon_csfd
Drama / Komedie
Česko, 2013, 110 min

Režie: Karin Babinská
Scénář: Karin Babinská
Kamera: Martin Douba
Hudba: Richard Krajčo
Hrají: Richard Krajčo, Vica Kerekes, Jakub Prachař, David Novotný, Vanda Hybnerová, Lenka Vlasáková, Viktor Preiss, Vilma Cibulková, Zdena Hadrbolcová, Stanislav Zindulka, Milena Steinmasslová, Zdeněk Bařinka, Radovan Masár, Magda Reifová, Martina Válková
Facebook filmu

Křídla vánoc

 

  1. […] Z naší recenze: Tak trochu jiný vánoční film bez přemíry třpytek a pozlátka. “Nadpřirozeně dobrý” český film, nasazený do kin v ideálním čase k pozastavení a uvědomění si sama sebe. Babinská nabízí emoce míchané s divákovou fantazií. Každý z nás tak může z Křídel lásky odcházet s jinými pocity.(celá recenze) […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.