Tvůrci představili seriál První republika – v televizi bude příští rok

Tvůrci projektu První republika dnes představili nový televizní seriál veřejnosti. Svým konceptem navazuje na úspěšnou sérii Vyprávěj. Rodinná sága rozvětveného klanu Valentových začíná pár dní před koncem první světové války. Ve výpravné sérii dostane svůj prostor láska, peníze, ale i detektivní linka s vraždou. Jak řekl režisér Biser Arichtev, nová série má mnohem atraktivnější kulisy a natáčení představuje mravenčí práci výtvarného štábu.
Významným, ale nikoliv hlavním prvkem, je podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka zasazení do historických reálií.

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Chtěli jsme navázat na stejný typ seriálu jako bylo Vyprávěj. Aby spíše ukazoval životy běžných lidí. První republika bude atraktivní dobovou kulisou, která slouží ději, nikoliv objevováním historických skutečností.

Nový seriál vzniká v koprodukci České televize a Dramedy productions (Vyprávěj).

Producent Filip Bobiňski k seriálu:
První republiku neidealizujeme, nevnímáme ji jako období, kdy země jen vzkvétala. Našli jsme spoustu paralel se současností. Zabaleni do atraktivního vizuálu, vypravíme velmi současné příběhy.

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Z hlediska výroby se jedná o jedinečný projekt, který je financován mezinárodně, s podporou pobídek Státního fondu kinematografie. Navíc Dramedy má pro seriál mezinárodního distributora. O projekt projevili zájem distributoři z celé Evropy.

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Psali jsme také:
ČT natáčí nový seriál První republika

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

První série bude mít 22 částí. Pro mezinárodní distribuci bude ale vyrobeno 11 dlouhých dílů. Ty budou určeny i na DVD a není vyloučeno, že se v této podobě objeví v budoucích reprízách také v ČT.

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

V hlavních rolích diváci uvidí Jana Vlasáka, Janu Štěpánkovou, Markétu Plánkovou, Jána Koleníka, Jiřího Vyorálka, Roberta Urbana, Pavla Kříže, Taťánu Medveckou, Zdenu Studénkovou, Viktora Dvořáka, Veroniku Novou, Veroniku Freimanovou, Gabrielu Míčovou, Petra Vondráčka, Igora Bareše, Radka Holuba, Michaelu Procházkovou, Jana Hrušínského a další

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Scénář napsali Jan Gardner, Magdalena Buštová a Pavel Gotthard. Režie se ujali Biser Arichtev a Johanna Steiger – Antošová.

Tisková konference - První republika - režisér Biser A. Arichtev

Tisková konference – První republika – režisér Biser A. Arichtev

Jak už bývá naším zvykem, snažíme se ke každému projektu přistoupit trochu jinak, než je obvyklé. Hodně jsme se opět zabývali stylizací celého projektu a jeho žánrovým ukotvením. V První republice jsme vsadili na romantiku, protože osudová láska je hlavním hybatelem dějových linek”, říká režisér Biser Arichtev.

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Režisér Biser Arichtev pokračuje: “V tomto duchu bylo velmi důležité vyřešit celkové výtvarné pojetí – kombinaci prostředí, barevnosti, koncepty pro kostýmy nebo masky, způsob svícení a snímání. Nemluvě o obsazení a způsobu interpretace. Myslím, že to bude jeden z nejzajímavějších seriálových projektů u nás. Věřím, ze osloví i diváky, kteří historická témata většinou nevyhledávají.”

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Jan Gardner prozrazuje tajemství scenáristické kuchyně: Při psaní První republiky bylo pro mě a kolegyni Magdalenu Buštovou největší výzvou skloubit tři žánry – melodrama, detektivku a duchařinu – dohromady tak, aby vznikl jeden homogenní příběh. Vzorem pro nás byla kniha Jane Austenové Pýcha a předsudek, kde vedlejší linie posunuje tu hlavní.

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Na obrazovce ČT se seriál objeví v prvních měsících příštího roku. Natáčení začalo letos v létě a první série by měla být komletně dokončena v dubnu 2014.

připravil: -MS-, totalfilm.cz
foto: Česká televize, Dramedy Productions, Miroslav Kučera

Možná by Vás v souvislosti s tím také zajímalo:
Vyprávěj získalo Zlatou nymfu v Monte Carlu
Poslední klapka VYPRÁVĚJ – seriál končí, tvůrci natáčejí nový

  1. HelenaKrygielová 8.3.2014, 05:41

    moc krásný film,vždy se těším na pátek,některé nedostatky neřeším!

    Reagovat na tento komentář
  2. Jiří Wolf 4.2.2014, 20:45

    První podprsenky měly kulatý tvar, v žádném případě do špičky, jak je to v seriále. Muži nechodili ven na veřejnost bez klobouků, vyhrnutými rukávy u košile, bez kravat. Muži nakrátko ostříháni, v seriálu nosí všichni dlouhé vlády, jak se chodí dnes. Dívky nechodily ven s rozpuštěnými vlásky, ale vždy do sebe zapletené a mnohdy pod kloboučky. Snad v každé části seriálu lze najít vážné nedostatky. To nemá televize peníze na poradce?

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.