Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | První republika – takhle má seriál vypadat

Superlativy, které objímaly tento projekt od samého začátku bylo nutno brát s rezervou. Obzvlášť v našem malém televizním prostoru. Proto byla slova jako „velkolepá výprava a rodinná sága“ k shovívavému pousmání. Ovšem pouze do chvíle než nám Česká televize pustila první dvě části. ČT a tvůrčí tým z Dramedy odvedli v českých podmínkách opravdu skvělou a nadstandardní práci.

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Pár dní před koncem první světové války se zámožná rodina Valentů přesouvá z Břežan do pražského Podolí. Do rekonstruované vily přivdané Kláry (Markéta Plánková) se stěhuje celý rodinný klan Valentů, včetně hlavy rodiny Aloise (Jan Vlasák), matky (Jana Štěpánková), nejstaršího Valentova syna Jaroslava (Jiří Vyorálek), nejmladšího Fredyho (Robert Urban) a bratra Kláry Kryštofa Lébla (Viktor Dvořák).

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Klářiny rodiče byli před lety brutálně zavražděni, ačkoliv panuje všeobecné mínění, že po defraudaci utekli do Ameriky. Prostřední syn Vladimír Valenta (Ján Koleník) se vrací jako veterán z válečných bojišť.

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Klára byla do něj kdysi zamilovaná, ale Léblovi před lety domluvili sňatek Kláry s Jaroslavem. Vladimírovi se to po sérii dramatických výstupů nepodařilo zvrátit a tak odjíždí od rodiny. Jeho odjezd se ale podezřele kryje s vraždou Léblových….

Ve tvůrčí stáji producenta Filipa Bobiňskiho a Petra Šizlinga vznikl mimořádně náročný projekt, který posouvá hranice české seriálové školy. Jejich předchozí práce na Vyprávěj byla maturitou z dobovek. Nutno ale zdůraznit, že s konceptem Vyprávěj má nový výpravný seriál pramálo společného.

Postavy seriálu První republika

Postavy seriálu První republika

Točit seriál z dob komunismu není tak složité jako vystavět znovu pražské reálie z doby staré téměř jedno uplynulé století. Autentické historické kulisy musí před takovým natáčením včetně rekvizit a kostýmů projít výraznou supervizí a kontrolou technických profesí a historiků. Nutno uznat, že iluze je dokonalá, včetně záběrů na 90 let staré pražské Podolí, které částečně vznikly v počítači.

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Tatáž mravenčí práce čekala i scenáristu (Jan Gardner) i oba režiséry (Biser Arichtev a Johanna Steiger-Antošová). Seriál si všímá významných historických okamžiků a pochopitelně začíná zánikem monarchie a vznikem republiky. Autoři ale tentokrát akcentují především onu inzerovanou rodinnou ságu.

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

A počínají si opravdu zručně a chytře. První republika si směle může stoupnout vedle takové veličiny současného seriálového světa jako je Panství Downton (Downton Abbey). A co víc, chvílemi jsem se bavil mnohem víc než u jmenovaného britského seriálu. Ten český je totiž mnohem rozmanitější. Častěji mění lokace, obsahuje akční scény (boj legionářů opravdu působí velmi věrohodně). Vše se navíc dávkuje velmi šikovně. Nenastává sebemenší chvíle pro odskočení do ledničky.

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Další punc neprovinčnosti získává První republika obsazením. V hlavních i vedlejších rolích jsou výrazné typy. Dva nejstarší Valentovi synové Jaroslav (Jiří Vyorálek) a Vladimír (Ján Koleník) ala Bobby a Džejár z Dallasu. Mezi nimi (jak jinak) stojí žena (Markéta Plánková). Nad vším bdí čestný a spravedlivý otec klanu Valenta (Jan Vlasák).

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Vyzvednutí castingu má své opodstatnění. Všechny stěžejní role odpovídají svým charakterům už pouhým vzezřením. Aniž bychom byli dlouho uváděni do děje, je víceméně jasné, kdo je kladný a kdo záporný hrdina. Tenhle šikovný a funkční mustr amerických seriálů má ještě jednu výhodu. Můžeme být o to víc šokováni, když se z proklamace vyvine protichůdné překvapení.

První republika (foto: ČT)

První republika (foto: ČT)

Vyzvednout musím především slovenskou seriálovou star Jána Koleníka. Podobný typ průzračně kladného a romantického hrdiny na českém hereckém trhu není. Dámy a dívky budou jistě omdlévat a to ani nemusí sundavat košili. Skvěle se naučil česky. Málokdy se podaří, aby byl slovenský herec bez přízvuku. Měkká výslovnost ujíždí Koleníkovi opravdu výjimečně. Skvělý typ je i Jiří Vyorálek, který nedávno zaujal jako Klement Gottwald v Sedláčkově Českém století.

V Dramedy prostě už dávno pochopili, jak má vypadat moderní dramatický seriál. Česká televize se stává lídrem žánru, minimálně ve středoevropském prostoru. Podobně nákladné série nevznikají ani u našich evropských sousedů s mnohem větším diváckým trhem. První republika se může směle svou stavbou, dynamikou a atraktivitou postavit vedle nejlepších světových seriálů současnosti.
[usr 9]

-MS-, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: © Česká televize, Dramedy productions, 2013

Premiéra: 17. ledna 2014, 20:00 na ČT1 a poté každý pátek

Pusťte si znělku seriálu (autor: David Solař) © Dramedy, ČT, 2014
[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/146706950″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_artwork=true“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

První republika
Rodinný seriál ČT
Česko, 2014, 52 min

Režie: Biser Arichtev, Johanna Steiger-Antošová
Scénář: Jan Gardner
Hrají: Jan Vlasák, Jana Štěpánková, Markéta Plánková, Ján Koleník, Jiří Vyorálek, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Pavel Kříž, Taťjana Medvecká, Michaela Maurerová, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková, Veronika Nová, Veronika Freimanová, Jan Hrušínský, Martin Sitta, Vladimíra Havlíčková, Filip Antonio, Gabriela Míčová, Luboš Veselý, Vlastina Svátková, Pavel Batěk, Svatopluk Skopal, Zdeněk Maryška, Milan Němec, Marika Šoposká, Petr Vondráček, Otmar Brancuzský, Martin Kubačák, Vladislav Beneš, Igor Bareš, Vlasta Chramostová

První republika plakát vyšší rozlišení

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast