Když v tom jedou ženy – otevřené dokumenty o závislostech

Unikátní dokumenty Theodory Remundové o závislostech žen na alkoholu a drogách přinese od středy 26. února Česká televize. Režisérka sledovala spolu se scénáristkou Klárou Formanovou osudy Jitky, Ely z Ukrajiny, Heleny a Zuzany s dcerou Markétou tři roky. Výsledkem jsou čtyři uzavřené dokumenty a dva další bonusové díly z prostředí terapie Psychiatrické léčebny v Bohnicích.
Dokumenty jsou podle Remundové cenné především díky absolutní otevřenosti všech účastnic projektu. Filmy si s sebou nesou naději, že je možné s těmito těžkými závislostmi bojovat a vrátit se do normálního života.

Když v tom jedou ženy - Markéta a Zuzana (foto: ČT)

Když v tom jedou ženy – Markéta a Zuzana (foto: ČT)

„Ženy jsme natáčeli zblízka v jejich přirozených mezilidských vztazích, ukazujeme, jak snadno člověk do závislosti spadne a jak je těžké se z ní dostat zpět,“ a pokračuje „Na alkoholu, drogách, hracích automatech a práškách je blbé to, že jsou po všech stránkách destruktivní, zasahují do těla i společnosti. Ničí mezilidské vazby,“.
Když v tom jedou ženy - Helena (foto: ČT)

Když v tom jedou ženy – Helena (foto: ČT)

Během tří let natáčení vznikl přirozeně mezi režisérkou, štábem a aktérkami kamarádský vztah.

„Hodně jsme spolu mluvili, ať už po telefonu nebo i osobně mimo natáčení. V tom mi také velmi pomáhala Klára. Opravdu jsme je ještě kromě natáčení chtěly podpořit v abstinenci, přinejmenším naší sounáležitostí.
Když v tom jedou ženy - Jitka (foto: ČT)

Když v tom jedou ženy – Jitka (foto: ČT)

Nedokážu si představit, že bych je jen tak objektivně pozorovala,“ říká Remundová. Natáčení bylo i z tohoto důvodu náročné. „Změnilo mě to, já nejsem až tak silný člověk. Víc než před tím se skláním před lidskou tvořivostí. Štěstí člověka je v tvořivém jednání, ať je to vaření, vyšívání nebo chytré vedení velkého podniku, a v lásce k sobě. Proto také říkám, že náš projekt je o hledání ztracené lásky,“ objasňuje své pocity Remundová.
??????????????????????????????

Theodora Remundová – režisérka cyklu

26. února 2014, 22:00, ČT2 – Abstinence na prvním místě
Atraktivní bruneta Jitka (1965) je matkou čtyř dětí, která se potýká se závislostí na alkoholu. Vidíme mladě vyhlížející ženu, která vyznává zdravý životní styl, pracuje jako distributorka oblíbených farmářských bedniček, věnuje se makrobiotickému vaření, neváhá jet pomoci jako dobrovolnice při povodních na severu Čech.

Přesto recidivuje, jako kdyby nechtěla, či se neodvažovala nahlédnout do svého vnitřního světa a konkrétně pojmenovat, co ji k opakovaným recidivám přivádí. Jitka chce žít tady a teď a minulost ji nezajímá. Celý příběh významně oživují Jitčiny ne zcela nekonfliktní dialogy s jejím partnerem Radkem.

Když v tom jedou ženy - Ella (foto: ČT)

Když v tom jedou ženy – Ella (foto: ČT)

5. března 2014, 22:00, ČT2 – Chci získat zpět svou dceru
Ela (1969) je původem Ukrajinka. Po příchodu do ČR se nevyrovnala se změnou prostředí a začala brát tvrdé drogy, bylo jí tehdy 32 let. Ela se začala léčit, ale opakovaně recidivovala. Po deseti letech těžkého zápolení se ale Elin přístup k abstinenci radikálně změnil. Během poslední recidivy totiž počala dcerku Sofii. My Elu poprvé vidíme dva měsíce po porodu, malá Sofie byla svěřena do dočasné péče Elině sestře Nataše. Ela nastupuje cestu k uzdravení a získání svého dítěte zpět. Sestra Nataša však s návratem Sofky k Ele nesouhlasí, ačkoli Ela abstinuje. Mezi sestrami se rozhoří boj o dítě.

12. března 2014, 22:00, ČT2 – Střízlivá Helenka, 22:45 – Letní hovory ze sedmičky
Operní diva Helena (1955) je pečlivě upravená, roztomilá, vtipná paní, u které by nás ani náhodou nenapadlo, že má nějaký problém. A přesto právě ona se už tak dlouho pokouší vybřednout z alkoholové, ale zejména lékové závislosti. Helenka se po léčbě snaží přestěhovat z ubytovny do vlastního bytu, odváží se přes velký strach opravovat poničené vztahy se svou rodinou, soutěží v populárním pořadu Česko hledá talent, zpívá. A hlavně se aktivně doléčuje. Vnitřní pasivita je přesto její velký nepřítel.

19. března 2014, 22:00, ČT2 – Mámo, já jsem tady, 22:45 – Zimní hovory ze sedmičky
Sledujeme cestu 33-leté Markéty za svou závislou mámou Zuzanou (1959) z Prahy do Olomouce. Máma Zuzana je inteligentní žena, která se vždy, když se snažila, dařilo sehnat zaměstnání. Pracovala jako obchodní asistentka v luxusních buticích, podnikatelka i jako obchodní cestující. Po třicítce se však začala potýkat se závislostí. Nyní v padesáti se snaží “začít znovu” v chráněném bydlení v Olomouci. Markéta vyrostla bez otce, ve společné domácnosti s matkou a babičkou. Otevřenost Markéty i Zuzany obnažuje tíhu nejsilnějšího pouta (vztahu matky a dcery) poznamenaného závislostí. Najde dcera cestu k mámě, podaří se jim prolomit nánosy lží a předstírání, kterými je jejich vztah už léta poznamenán?

Totalfilm.cz: [usr 8]

Námět, scénář: Theodora Remundová, Klára Formanová
Režie: Theodora Remundová
Kamera: Jiří Zykmund
Střih: Zdeněk Marek
Produkce: Jan Makalouš
Zvuk: Jiří Klenka
Dramaturgie: Barbara Hansen Čechová
Kreativní producent: Martina Šantavá
Producent: Česká televize, Tvůrčí producentská skupina Martiny Šantavé

Když v tom jedou ženy plakát