Poslanec si stěžuje na sitcom Čtvrtá hvězda

Podle bývalého komentátora Martina Komárka (poslanec hnutí ANO) obsahoval poslední díl sitcomu Čtvrtá hvězda nevhodné výrazy a vulgarity, které na obrazovku veřejnoprávní televize před desátou hodinu nepatří.
Česká televize otevírala novým komediálním seriálem M. Krobota a J. Prušinovského novoroční sezónu. Sitcom vysílá na prvním programu každé pondělí po 21. hodině.

Čtvrtá hvězda (foto: ČT)

Čtvrtá hvězda (foto: ČT)

Herci Dejvického divadla představují zaměstnance tříhvězdičkového hotelu, který se snaží získat čtvrtou hvězdičku a zvýšit tak svůj kredit. Pitoreskní postavičky a scénář nabízející divákům absurdní humor monty-pythonovského střihu si oblíbili především mladší diváci. Vlastním životem série žije hojně i na sociálních sítích. (Ve vyhledávání na Totalfilm.cz figuroval výraz Čtvrtá hvězda v první dvacítce hledaných slovních spojení.)

Poslanec Komárek si stěžuje zejména na scénu v posledním odvysílaném dílu. V ní Lenka Krobotová s Ivanem Trojanem markýrují natáčení porno scény v hotelovém pokoji.

Čtvrtá hvězda (reprofoto diskutované scény)

Čtvrtá hvězda (reprofoto diskutované scény)

Jsem všechno jen ne prudérní, ale nemyslím, že by děti měly ve veřejnoprávní televizi sledovat kolem půl desáté simulovaný sex, byť prý v satirické nadsázce. Už proto, že pravidla by se měla respektovat. A první, kdo by je měl respektovat, je veřejnoprávní televize, která má šest miliard ročně z poplatků, které odvádějí majitelé televizních přijímačů, říká na svém blogu poslanec a bývalý novinář Martin Komárek (celý text k dispozici zde)
Čtvrtá hvězda (foto: ČT)

Čtvrtá hvězda (foto: ČT)

Stanovisko televize zaslala Totalfilmu tisková mluvčí ČT Alžběta Plívová:
Čtvrtá hvězda je úspěšným seriálem, který pozitivně hodnotí jak diváci, tak kritici. Česká televize jej vysílá po deváté hodině večer, kdy je většina dětských diváků pod dozorem rodičů, kteří sami rozhodují o tom, co budou či nebudou sledovat. Veškeré výhrady, které k pořadu obdrží Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, nicméně bere Česká televize vážně a je připravena je řešit.
O osobní názor jsme požádali kolegu z redakce Martina Staňka, který se problematice televizní tvorby dlouhodobě věnuje a zmíněný seriál sleduje.
Celá kauza mi připadá zvláštní. Seriál Čtvrtá hvězda od jeho počátku sleduji a oceňuji s jakou odvahou a bez konvencí k němu tvůrci přistupují. Vzhledem k tomu, že jeho humor není pro každého a vaří především z britské školy absurdních skečů, chápu, že může vyvolávat diskuzi. Poslanec Komárek prostě seriál nechápe a jeho argumenty, že televize porušuje pravidla jsou podle mne nesmysl. Už proto, že na obrazovce se neobjevuje nic explicitního. I markýrované sexuální pohyby jsou stále jen náznaky. Seriál je ale nutno brát jako celek. Zvažovat co je a není nutné pro příběh. Inkriminovaná scéna tam prostě patřila. Stejně tak argument mluvčí ČT, že rodiče sami rozhodují o tom,  na co se děti večer mohou dívat, je prostě pravda. Nevím o tom, že by cokoliv na obrazovce po deváté večerní bylo pro děti přímo určeno. Můžeme se jen dohadovat, jestli ČT neudělala chybu, když tento díl zapomněla pro jistotu označit obligátní hvězdičkou.

Reakce internetové komunity na sebe nenechala čekat dlouho. Většina ohlasů na Komárkův článek je kritických a bývalého novináře obviňují ze snahy obrátit na sebe pozornost. Ty mírnější poukazují na politikův neexistující smysl pro humor.

Diskutovaný díl je standardně k dispozici na ivysílání ČT.

Tereza Kohoutková, totalfilm.cz
Názor redaktora není oficiálním stanoviskem vydavatele.
Foto/video : Česká televize © 2014

 1. Komárku…dělěj svoji práci…zaměř se tam kde je potřeba a že je toho třeba v teto zemi!!! Nekomentuj něco čeho bys sám nebyl schopen a to je práce….

  Reagovat na tento komentář
 2. Tak jsem se na ten díl kouknul a pan Komárek ho evidentně vůbec neviděl nebo je ****t.

  Reagovat na tento komentář
 3. myslím že poslanec Komárek by se měl zabývat něčím jiným a hlavně prospěšnějším celku. Za kritiku tv seriálu ho rozhodně já neplatím!

  Reagovat na tento komentář
 4. Komárek by měl jako bývalý komouš hlavně držet ***** a *****. Protože moralizovat by měli lidi kteří jsou opravdu čistí.
  (příspěvek upraven redakcí, obsahuje strojově blokované výrazy)

  Reagovat na tento komentář
 5. Petra Králová 13.2.2014, 17:27

  Pan Poslanec to pěkně pos*al a udělal ze sebe akorát blbce.

  Reagovat na tento komentář
 6. Zkuste se někdy pane Komárku podívat na komediální seriály BBC. Například Little Britain se sexuálními scénami jen hemží a fanoušci po celém světě seriál milují. Taky ale není nikde psáno, že se na něj mají dívat děti. A jestli vy své děti necháte koukat po deváté na bednu, tak by na vás měli poslat sociálku… Trapné, tímhle výkřikem jste akorát ztratil kredit, který jste jako kometátor jakžtakž získal…

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.