Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Recenze | Attila Marcel – hravá francouzská radost!

Paul je asi třicetiletý mladý muž. Kultivovaný svými výstředními tetami, které ho vychovávají od dvou let, kdy tragicky přišel o oba rodiče. Tetičky z Paula udělaly klavírního virtuoze, který se připravuje na koncerty a stárnoucí tety doprovází na jejich tanečních hodinách.

Attila Marcel (foto: AČFK)

Attila Marcel (foto: AČFK)

Paulův život jsou především pravidelné rituály a hra na klavír. A ještě něco: Paul nemluví. A nemluví od té doby, kdy byl sám svědkem smrti vlastních rodičů. Život mladého muže poklidně plyne, dokud nepotká sousedku ze čtvrtého patra. Podivínská madam Proustová dokáže pomocí drog a patřičné hudby vyvolat ty nejskrytější vzpomínky. Paul by tak mohl objevit, co ho v životě skutečně tíží a konečně začít pořádně žít…

Režisér Sylvain Chomet, známý jako zručný animátor kouzelných a hravých filmů (Trio z Belleville) si konečně natočil celovečerní hraný film. A nutno uznat, že téma pro svůj scénář vybral skvěle. Na plátnech se zhmotňuje Chometova nezměrná fantazie, která tu a tam připomíná Jeunetovu Amélii z Montmartru. Snad ale jen nádechem atmosféry, která celou Chometovu provotinu objímá.

Attila Marcel (foto: AČFK)

Attila Marcel (foto: AČFK)

Režisér bizarních animáků si dal práci s hlavními postavami, které přesně definují jeho poetiku a dotváří atmosféru i vizuál jeho předchozích prací. Především hlavní nemluvná postava spolu s madam Proustovou jsou toho typickým příkladem.
Krásný a hřejivý francouzský look je hlavním ale nikoliv jediným zásadním kladem tohoto snímku. Faktem ale je, že vizuál bude asi vždycky tvořit zásadní ingredienci budoucích Chometových snímků. Dokonalá souhra kamery, světel a tmy dotváří celkovou atmosféru filmu.

Attila Marcel (foto: AČFK)

Attila Marcel (foto: AČFK)

Guillaume Gouix (Paul) je v titulní roli naprosto skvostný. Ocenit je třeba jeho výkon především proto, že je němý. Navíc – všichni ostatní ostatní herci užívají až expresivní výrazové prostředky. Gouixův výkon přesto nijak netrpí. Naopak.
Velmi svérázná postava madam Proustové leží na bedrech charismatické francouzské herečky Anne Le Ny (Nedotknutelní). I ona je famózní a hraje lehce, přesto důrazně.

Attila Marcel (foto: AČFK)

Attila Marcel (foto: AČFK)

Žánrově film lavíruje na hranici smutné komedie a dramatu. Od smíchu není místy daleko k slzám. Ale jsou to slzy, které je možné brzy setřít, protože sám film je natolik pozitivní, že váš večer v kině dozajista rozzáří. Attila Marcel je „barevný film“, ve všech jeho aspektech. Výborný scénář i režie. Vše promyšleno a dotaženo. Plnost postav, přímočarý ale nikoliv jednoduchý příběh. Vyhraněná a hřejivá stylizace.

Soutěž skončila
Soutěž o 3 x 2 vstupenky na premiéru Attila Marcel v pražském kině Bio Oko.
Slavnostní premiéra se koná ve čtvrtek 27. února ve 20:30

Otázka: Který známý francouzský herec a režisér hraje Nina, přítele Amélie z Montmartru?
Odpověď pošlete na soutez@totalfilm.cz
Do předmětu napište Attila Marcel, uveďte své jméno a pokud uznáte za vhodné i telefonický kontakt.

Prosíme o účast pouze, pokud se můžete účastnit premiéry v daný termín. Soutěžíme do středy 26. února, 18:00.
Děkujeme partnerovi soutěže, Asociaci českých filmových klubů.


Attila Marcel (foto: AČFK)

Attila Marcel (foto: AČFK)

Možná dumáte nad názvem. Attila Marcel není žádný uherský válečník. Je to název písničky, která ve filmu hraje velmi důležitou roli. Ale prozrazovat v tomto ohledu víc nemůžu. Co ale můžu a chci, je doporučit vám vřele návštěvu kina.

A mám ještě jednu dobrou zprávu. Sylvain Chomet bude jedním z letošních hostů Febiofestu, kde uvede svou novinku osobně. Festival promítne i jeho starší ceněný krátký snímek Stará dáma a holubi. (Cena Bafta a nominace na Oscara a Césara).
[usr 9]

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Asociace českých filmových klubů © 2013, 2014

Attila Marcel
Komedie
Francie, 2013, 102 min

Režie: Sylvain Chomet
Scénář: Sylvain Chomet
Kamera: Antoine Roch
Hrají: Guillaume Gouix, Anne Le Ny, Bernadette Lafont, Hélène Vincent, Cyril Couton, Jean-Claude Dreyfus, Luis Rego

image

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast