Nepřehlédněte

Recenze | Lego® příběh je prostě grandiózní zábava!

Ani ve snu by mne nenapadlo, že Lego® příběh bude aspirovat na jeden z nejlepších filmů roku. A přesto. Něco tak zábavného jsem v kině dlouho neviděl. Příběh o záchraně lidstva či chcete-li “legstva” nese v popředí “vyvoleného” Emmeta (Jan Maxián), který je podle svých vlastních slov nýmand a žije si svůj spokojený život, dokud nenajde Kámen Vzdoru, který jediný může zastavit Krágl Lorda Byznyse (Libor Hruška).

Lego® příběh (foto: Warner Bros.)

Lego® příběh (foto: Warner Bros.)

Po jeho boku na cestě za záchranou přátel a obyvatel všech legosvětů stojí Hustěnka (Tereza Bebarová), věštec Vitruvius (Pavel Rímský) nebo Batman™ (David Novotný). O příběhu nic víc vědět nepotřebujete. Snad jen tolik, že na Vás v druhé polovině filmu čeká několik zásadních zvratů a v posledních dvaceti minutách jedno hodně zásadní překvapení.

Scénárista Phil Lord a režisér Christopher Miller vytvořili skutečně něco jediečného. Přestože celý Lego® film vznikl v počítači, celou dobu máte pocit, že jde o fázovou animaci. Žádné plynulé pohyby. V prvních chvílích, dokud vás děj naprosto nepohltí, máte pocit, jakoby ho animovali tvůrci z Trnkova Krátkého filmu.

Lego® příběh (foto: Warner Bros.)

Lego® příběh (foto: Warner Bros.)

Ale v tom je ten největší přínos fanouškům legendární stavebnice. Jste součástí velké fantazie, která možná i vám připomene, jak jste si doma před lety hráli. Ostatně někteří dospělí si s figurkami a stavebnicovými díly hrají se svými dětmi dodnes.
Animace Lego® příběhu je skvostná. Animátoři postavili každou scénu kostičku po kostičce v počítači.

Lego® příběh (foto: Warner Bros.)

Lego® příběh (foto: Warner Bros.)

Diváci určitě i ocení pečlivost, s jakou byly jednotlivé figurky i komponenty vytvořeny. Ať už se jedná o oděrky, šmouhy, nedokonalé výlisky, prostě všechno to, co známe z pečlivého zkoumání plastových hraček. Podotýkám, že i způsob pohybu Lego figurek zůstává realistický. Žádné prstíky a ohýbání. Prostě omezující klouby a háky místo rukou.
Film se odehrává v několika dimenzích (světech), které mají vlastní funkční prostředí a zákonitosti. Jejich výtvarné pojetí je vždy úchvatné. Dokonalá je i kamera, která naprosto realisticky simuluje velkolepou akční kameru známých akčních spektáklů.

Lego® příběh (foto: Warner Bros.)

Lego® příběh (foto: Warner Bros.)

Tím dostává svět Lego® příběhu realističtější ale mnohdy i komičtější rozměr. V tomto případě se to vůbec nevylučuje.
Humor totiž tomuhle animáku nechybí především. Úžasný je hlavně fakt, že se smějí všichni. Rodiče i děti. A vůbec nevadí, že se mnohdy nepotkají ve stejnou chvíli. Pokud vyráží do kina kompletní rodinka, je to to nejlepší, co si tvůrci mohli přát. Ze sálu pak odcházejí spokojeni všichni.

Lego® příběh (foto: Warner Bros.)

Lego® příběh (foto: Warner Bros.)

Některé momenty už jsou skoro na hraně, ale díky za ně! Homosexuální Gandalf v růžovém, dementní kosmonaut z 80. let s prasklou helmou a Batmanovy hlášky (“Jdu navštívit tvůj zadek!”) patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí pro dospělejší diváky.
Krom už představených postav se ve filmu objeví i Superman, hodný a zlý Polda, Kitty nebo pirát Kovovous. Ve filmu chybí jakýkoliv řád a pravidla a tvůrcům opravdu není nikdo a nic svaté.

Film není počeštěn pouze výtečným dabingem, který některé vtipy skvěle přizpůsobil českým reáliím, ale obsahuje i české nápisy na budovách či obrazovkách, což je velmi sympatické. Českou verzi dostala i průvodní píseň Everything is Awesome! (Všechno je tu boží!), kterou od té doby nemohu dostat z hlavy. Pokud mohu doporučit, 3D verze tentokrát opravdu stojí za to.
Čerstvé: Studio WB připravuje druhý díl. Do kin by se mohl podívat v roce 2016.
[usr 9]

-MS-, totalfilm.cz
foto/video: © Courtesy of Warner Bros. Pictures, Village Roadshow Pictures and Lego System A/S. A Warner Bros. Pictures, 2014 

LEGO® příběhicon_csfd
The Lego Movie
Animovaný / Akční / Komedie
Austrálie / USA, 2014, 100 min
Premiéra: 6. února 2014 (Warner Bros CZ)

Režie: Phil Lord, Chris Miller, Chris McKay
Scénář: Phil Lord, Chris Miller
Kamera: Barry Peterson, Pablo Plaisted
Hudba: Mark Mothersbaugh
Hrají: Jan Maxián, Libor Hruška, Pavel Rímský, Jaromír Meduna, Tereza Bebarová, David Novotný, Andrea Elsnerová, Ernesto Čekan, Radek Kuchař, Pavel Tesař (Channing Tatum, Elizabeth Banks, Morgan Freeman, Liam Neeson, Will Ferrell, Alison Brie, Charlie Day, Chris Pratt, Will Arnett, Nick Offerman, Jonah Hill)

CZ Pub Plakat A1 LEGO

 

  1. […] první díl Harryho Pottera – Kámen mudrců. Ředitel Warnerů se zmínil i o pokračování Lego příběhu, který se do kin podívá v roce 2017. Dokonce naznačil, že se pracuje na několika […]

    Reagovat na tento komentář
  2. […] na stránkách Totalfilmu patří Recenze Lego® příběhu v posledních dvou týdnech k nejčtenějším. Dostali jsme několik desítek mailů, kde se […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: