Recenze | Na čí stranu se přidat? DÁL NIC nenavádí – působivě sleduje

Češi staví dálnici do Německa. A pekelně dlouho. Jedni se nemohou dočkat, až bude DéOsmička hotová, usínají s klapkami na uších a s hrůzou pozorují své popraskané domy i jejich klesající cenu na trhu nemovitostí. Druzí chrání přírodu a žalují stát a dálnici u soudu. Třetí se snaží dálnici dostavět a konečně si užít zaslouženého důchodu.

České středohoří s novou dominantou, jejíž zprovoznění v budoucnosti je krajně nejisté.

České středohoří s novou dominantou, jejíž zprovoznění v budoucnosti je krajně nejisté.

Ivo Bystřičan natočil opravdu zajímavý a nekonvenční film. Zaujme vizuální stránka, která u českých dokumentů nebývá prioritou. Režisér pracuje s leteckými záběry a ukazuje dálnici a její stavbu v krajině jako zajímavý a poutavý objekt. Vizuální stránka filmu je v těchto momentech opravdu velmi působivá. Není ale tím hlavním, co na novém dokumentu zaujme.

Po sedmi letech výstavby je křižovatka pod kopcem Lovoš jednou z mála funkčních staveb úseku D8.

Po sedmi letech výstavby je křižovatka pod kopcem Lovoš jednou z mála funkčních staveb úseku D8.

Film vznikal od roku 2007 a mapuje nejen stavbu a šestnáct kilometrů dálnice. Především obrací svůj zrak na společnost, kterou budování inkriminované komunikace rozděluje. Mezilidské vztahy a náhled jednotlivých účastníků na problematiku je pochopitelně hlavním hybatelem celého “děje” filmu. Všichni aktéři hodnotí samu stavbu pouze svým zorným úhlem pohledu.

Ať už jsou to občané, jejichž nemovitosti leží ve vesnicích, kterým měla budovaná dálnice odlehčit nebo ekolog (Miroslav Patrik), který trvá na svých neměnných stanoviscích a jako svou obranu uvádí spravedlivé soudní rozsudky, kterých dosáhl. Pozastavení stavby komplikuje život dotčeným obyvatelům i stavebníkům (Pavel Lány). Na druhou stranu tvůrci upozorňují několikrát na důležitý fakt, že ekologové se ve většině případů, na které poukazovali, nemýlili.

Ekologický aktivista dr. Miroslav Patrik pečlivě sleduje postup stavby a podává k soudu pochybení stavařů i úřadů.

Ekologický aktivista dr. Miroslav Patrik pečlivě sleduje postup stavby a podává k soudu pochybení stavařů i úřadů.

Bystřičan navíc dokazuje, že je skutečným milovníkem sociologie a psychologie. Dokument je okořeněn i několika absurdními momenty. Jeden z nich ukazuje ekologického aktivistu Miroslava Patrika na spanilé jízdě po dotčených vesnicích. Rozhodne se s občany debatovat o dopadu zdržení stavby dálnice a vysvětlit jim pohnutky ekologů. Na očekávanou fyzickou potyčku nakonec nedochází, ale rozhodně k ní nebylo daleko. Na Patrikovou adresu padají velmi ostrá slova a výhružky a je až s podivem, jak silné má občanský aktivista nervy. Stejně tak jeho účast na slavnostním otevření jednoho dobudovaného dálničního úseku působí rozruch, který si Miroslav Patrik evidentně užívá.

Stavbyvedoucí úseku D8 přes České středohoří dr. Pavel Lány by rád dálnici dostavěl a odebral se do důchodu.

Stavbyvedoucí úseku D8 přes České středohoří dr. Pavel Lány by rád dálnici dostavěl a odebral se do důchodu.

Dál nic tedy krom filmařské kvality, nadhledu a ironie nabízí i černý humor. Otázkou je, zda pobaví i občany, kteří by ekologům lidově řečeno nejradši zakroutili krkem.
Zajímavé je, že terčem veškeré nenávisti dotčených chalupářů či majitelů bezcenných nemovitostí není stát ani stavebníci, kteří podle rozsudků soudů stavěli nezákonně. Persona non grata je právě zástupce občanských sdružení Miroslav Patrik, který svými aktivitami stavbu podle nich neúměrně zdržuje.

Místo, kde trasa dálnice vede několik metrů od domu Adámkových. Dům se stal neprodejným.

Místo, kde trasa dálnice vede několik metrů od domu Adámkových. Dům se stal neprodejným.

Bystřičanovi se tak jednoduše daří pokládat i otázky, které stojí nad hlavním problémem filmu. Kolik dotčených aktérů řeší podstatu problému. Kolik z nich dokáže uvažovat nad dodržováním zákonů, zvážit spravedlivě argumenty? Dokázal by to někdo z nás, pokud by byl na jejich místě. Dokážete si představit, že byste chápali aktivitu ekologů, pokud byste si přes den nemohli na zahrádku pověsit čisté prádlo, pozorovali praskliny na domě a na uších pro klid nosili sluchátka pro traktoristy?
O velmi efektní vyvrcholení celého filmu se postarala sama příroda. Pokud nevíte o čem je řeč, tím lépe.

Místo, kde trasa dálnice vede několik metrů od domu Adámkových. Dům se stal neprodejným.

Milešovka na pozadí budování dálnice D8

Dál nic je opravdu nastandardním dokumentem, na který může být tvůrčí tým velmi hrdý. Moderní a přitom filmařsky klasický dokument, který má šťávu, řeší zásadní problém a je dynamický ve všech aspektech.
Film byl v předpremiéře uveden na loňském jihlavském festivalu dokumentárních filmů a do běžné distribuce přichází v pondělí 17. února 2014.
[usr 9]

MS, totalfilm.cz
foto/video: Pink productions © 2013, 2014
grafika a design: Ex Lovers

Dál nic
dokument, Česko, 2014
scénář a režie: Ivo Bystřičan
kamera: Tomáš Pavelek, Prokop Souček
střih: Adam Patyk
zvuk: Jan Kalužný
dramaturgie: Martin Mareček
producent: Radovan Síbrt, Alžběta Karásková, Karel Poupě (PINK), Tomáš Michálek (FAMU)

plakat dal nic.jpg.opt452x640o0,0s452x640

  1. Velmi by mě zajímalo, co by pan Patrik dělal, kdyby skutečně bydlel v rozpadajících se domech a musel dýchat to, co dýchají ti, co nemají jinou možnost…

    Reagovat na tento komentář
  2. Barbora Bečvaříková 21.2.2014, 09:36

    Dobrý den.Každý den jezdím do práce mezi kamiony a říkám si,už aby ta dálnice byla otevřená,ale pak se na to podívám z pohledu člověka co vidí také následky.Neuvěřitelné všudepřítomné množství odpadků které jsou všude.Nikde koše,kontej.na nebezpečný odpad,toalety..vše je v lese prostě všude.Bude to na té dálnici vyřešeno lépe?Těžko.Budou nákladní auta platit malý poplatek za odpady?I když by to dalo pár..tisícovek cestářům.Chápu, že nám říkají odpadkový koš Evropy,ale neznám jediného člověka, kterému se ten nepořádek líbí.Věřím že by plno lidí,kteří jsou na rozpacích zda ano,nebo ne řeklo ANO,ale prosím vyřešte to tak,aby se kolem těchto hlavních tahů nehromadil odpad.

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.