Wes Anderson dopřál v sobotu Praze hvězdnou premiéru Grandhotelu Budapešť

V sobotu proběhla v Praze hvězdná premiéra nového snímku Wese Andersona Grandhotel Budapešť. Stalo se tak pouhé dva dny po světové premiéře filmu na právě probíhajícím Berlinale. Do Prahy přivezl režisér s sebou i hvězdnou delegaci, kterou vedle Wese Andersona tvořil světoznámý herec Jeff Goldblum v doprovodu mladých hereckých kolegů: Saoirse Ronan a Tonyho Revoloriho.

Jeff Goldblum a Wes Anderson v pražské Lucerně

Jeff Goldblum a Wes Anderson v pražské Lucerně

Třikrát na Oscara nominovaný Wes Anderson, který je znám svou originalitou, hravostí, svéráznými hrdiny a obdivuhodnou schopností obsadit do svého titulu i do vedlejších rolí zářivé hvězdy, se rovněž podílel na produkci svého nového komediálního snímku.

Wes Anderson má k našemu hlavnímu městu blízký vztah a původně měl film natáčet právě v Praze a Karlových Varech. Z ekonomických důvodů se ale Grandhotel Budapešť nakonec realizoval na německo-polské hranici ve Zhořelci (Görlitz), kde bylo vytvořeno anonymní lázeňské městečko a místní prázdný obchodní dům se proměnil na Grandhotel Budapešť.

Delegace k filmu Grandhotel Budapešť na TK v hotelu Kempinski

Delegace k filmu Grandhotel Budapešť na TK v hotelu Kempinski

Filmař, který je znám svým vztahem k České republice, obdivuje i českou kinematografii konkrétně dílo animátora a výtvarníka Jana Švankmajera. Animované postupy použil Wes Anderson i v Grandhotelu Budapešť ve scénách hotelového exteriéru, dále ve scénách s lanovkou a honičkách na lyžích. Atmosféru snímku podtrhuje výrazná hudba, kterou složil na Oscara nominovaný Alexandre Desplat.

Grandhotel Budapešť - premiéra na Berlinale (6. 2. 2014)

Grandhotel Budapešť – premiéra na Berlinale (6. 2. 2014)

Grandhotel Budapešť nabízí zábavu, která žánrově plynule přechází mezi akční komedií, dramatem, romancí, detektivkou i groteskou, to vše v odzbrojujícím tempu. Rytmus snímku pomáhají udržovat režisérovi oblíbení herci (Bill Murray, Jason Schwartzman, Adrien Brody) i hvězdní „nováčci“ (Ralph Fiennes, Jude Law, Saoirse Ronan, Willem Dafoe a další).

Premiéra Grandhotelu Budapešť v pražské Lucerně (8. 2. 2014)

Premiéra Grandhotelu Budapešť v pražské Lucerně (8. 2. 2014)

Pan Gustave (Ralph Fiennes) je legendou mezi hotelovými zaměstnanci. V bezčasí mezi dvěma světovými válkami, v bohem zapomenuté zemi v imaginární Republice Zubrowka, kde toho nepříliš funguje, je luxusní Grandhotel Budapešť oázou spolehlivosti, již zosobňuje právě tento šéf hotelového personálu…

Do českých kin vejde Grandhotel Budapešť 13. března 2014. Chystáme recenzi.
Po Praze čekají Grandhotel Budapešť premiéry v Kodani, Amsterodamu, Paříži a na konci února jej čeká americká premiéra v New Yorku.

připravil: JG, totalfilm.cz
foto/video: Cinemart © 2014

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.