Nepřehlédněte

Projekt 100 | Do kin míří restaurovaná Kubrickova Vesmírná Odysea (soutěž)

Jeden z mezníků světové kinematografie míří v rámci Projektu 100 do českých kin. Restaurovanou verzi Kubrickovy 2001: Vesmírné odysey do kin přináší Asociace českých filmových klubů v rámci Projektu 100. Soutěžte s námi o vstupenky na premiéru a stylovou tašku.

2001: Vesmírná odysea (foto: AČFK)

2001: Vesmírná odysea (foto: AČFK)

Pokud jste Odyseu ještě neviděli, nejvyšší čas doplnit si základní filmové vzdělání. A pokud ano, nabízí se ideální příležitost znovu absolvovat takřka tříhodinovou fascinující pouť vesmírem – „za nekonečno a dál”. Premiéra digitální, restaurované verze filmu 2001: Vesmírná odysea v rámci letošního Projektu 100 se odehraje 27. března ve 20 hodin v Městské knihovně v Praze. Poprvé je na programu i brněnská předpremiéra, a to 26. března ve 20.30 hodin v Univerzitním kině Scala.

2001: Vesmírná odysea (foto: AČFK)

2001: Vesmírná odysea (foto: AČFK)

„2001: Vesmírná odysea je film, který se musí vidět na velkém plátně, jen tak náležitě vynikne každý detail. Navíc se bude promítat v aktuálně nejlepší dostupné technické kvalitě, takže diváky čeká mimořádně intenzivní zážitek,“ zdůrazňuje Jan Jílek, hlavní dramaturg AČFK, která od roku 1995 unikátní Projekt 100 každoročně pořádá, a dodává: „V Projektu 100 Odysea zastupuje evropskou klasiku. Film sice vznikl v produkci hollywoodského studia MGM a jeho tvůrce Stanley Kubrick pocházel z USA, ale natáčelo se v Anglii, kde režisér od 60. let až do své smrti žil. Z Británie pocházel také spoluautor, spisovatel Arthur C. Clarke.“

2001: Vesmírná odysea vypráví příběh, který se odehrává v rozpětí milionů let, začíná v době, kdy na Zemi žili lidoopi, zobrazuje člověka – dobyvatele vesmíru, střet s umělou inteligencí a končí jeho přechodem na vyšší úroveň bytí. Hlavními hrdiny jsou členové posádky raketoplánu Discovery, především kapitán David Bowman a nejmodernější počítač své generace HAL 9000, který loď řídí.

2001: Vesmírná odysea (foto: AČFK)

2001: Vesmírná odysea (foto: AČFK)

Discovery směřuje na Jupiter, aby vypátrala, z jakého důvodu na něj z Měsíce vysílá záhadný monolit radiomagnetické vlny. … Odysea je i dnes, v roce 2014, úchvatnou podívanou s unikátními triky a speciálními efekty, které ve své době získaly Oscara a jejichž vyznění ještě umocňuje strhující hudba.

ceny projekt 100

Společně s AČFK jsme pro vás přichystali soutěž o dvě vstupenky na slavnostní premiéru a stylovou látkovou tašku s motivem filmu. (Soutěžte pouze, pokud se můžete účastnit slavnostní premiéry již tento čtvrtek ve 20:00 v Praze.)

Tuto soutěž najdete také v soutěžním katalogu České-soutěže.cz.

Soutěž trvá od 25. 3. do 26. 3. 2014 (15:00)

www.projekt100.czicon_csfd

připravila: TK, totalfilm.cz
foto/video: AČFK, 2media

2001-vesmirna-odysea-poster-web-small