Recenze | Noe – katastrofické drama, říznuté biblí

Daren Aronofsky patří k režisérům, kteří budí očekávání. Stejně se dá charakterizovat i herec Russell Crowe. Jak se je oběma pánům podařilo naplnit? Velkorozpočtový biblický příběh o hněvu Stvořitele a jeho následcích je pojat nekonvenčně.

Noe (foto: Cinemart)

Noe (foto: Cinemart)

Čekat od Aronofskyho jen naplnění přepáleného rozpočtu by bylo liché. Od dob jeho Fontány se k němu upírá zrak diváků, kteří očekávají jistý přesah. Původní biblický příběh nebyl ve filmu Noe znásilněn, ale trochu kontroverzně rozvíjen. Scénář má trhliny minimálně v první polovině. Rozběh je velmi pozvolný a místy přechází v nudu a čekání na katastrofu.

Po návštěvě praotce a setkání s kamennými obry, coby padlými anděly, se začíná konečně něco dít. V nehostinné krajině vyroste zázrakem les a Noe začíná stavět archu, kterou mu vnukl Stvořitel ve vidinách. Kamenní obři velmi připomínají Enty z Tolkienovy trilogie Pán prstenů. To by nevadilo, příběh docela příjemně oživují.

Co mne ale nepříjemně překvapilo, je bezčasí, ve kterém se biblický epos odehrává. Kostýmy s koženými prvky, kalhoty, které připomínají kapsáče. Ve filmu se objevuje lom, s betonovými stavebními prvky, po zemi se valí kovové barely a zbytky industriálních výrobků. Horda rozezlených válečníků má v rukou vlnitý plech. Jejich král svářečskou kuklu…

Noe (foto: Cinemart)

Noe (foto: Cinemart)

Výprava má na určitých místech jakýsi postapokalyptický vizuální nádech, který ale známe z úplně jiných filmů. Neříkám, že je to vyloženě špatně. Noemův příběh by se klidně mohl udát kdykoliv. Třeba i dnes. Lidstvo je zkažené dost už po staletí.
Aronofsky je dle mého názoru tak trochu pozér, ale to nic neubírá na jeho schopnostech dobře režírovat. Scénář mu pomohl původně velmi přímočarý starozákonní příběh roztáhnout do velkolepých rozměrů.

„Diváci mohou čekat všechny velké chvíle Noemova příběhu – archu, zvířata, padlé anděly, první duhu, holubici. Ale naštěstí jsou zachyceny novým a neočekávaným způsobem. Místo abychom opakovali, co už tu bylo, pečlivě jsme zkoumali, co je psáno v Genesis a poté jsme na plátně vytvořili prostředí, kde se mohou odehrávat zázraky.”
Darren Aronofsky

Noe (foto: Cinemart)

Noe (foto: Cinemart)

Vytvořil mu vlastní, poměrně soudržný svět, ve kterém jsou jen hodní a zlí, vinní a nevinní. Noe se svou ženou, třemi syny a adoptivní dcerou jsou vyvolení. Pro nikoho dalšího krom zvířat v páru už není na arše místo. A tak musí dojít k bitvě o záchranu s nevyvolenými. První velké drama tedy přichází ve chvíli, kdy potopa začíná. Noe nakonec archu ubrání. Dál spoilerovat nebudu. V arše se totiž po zbytek filmu děje drama další. Přechází v jímavou a psychologicky velmi drásavou hříčku.

Noe (foto: Cinemart)

Noe (foto: Cinemart)

Protože Noemův příběh známe, tušíme jak to celé dopadne. Přesto se Aronofsky v tuto chvíli pouští do zajímavých spekulací. Klade otázky o síle Noemovy víry. Celou rodinu polidšťuje a nutno říct, vychází mu to.
Poslední třetina filmu je nejlepší. V závěru snímek opět ztrácí tempo a je trochu zbytečně velkohubý. Ale k Bibli jako takové to vlastně patří. Dialogy nepůsobí směšně, ačkoliv jsou biblicky vzletné.

Bible – Genesis
Noe byl mezi svými současníky spravedlivý a poctivý člověk. Noe žil s Bohem. Noe zplodil tři syny: Sema, Chama a Jáfeta.
Země však byla v Božích očích zkažená a plná násilí. Bůh pohlédl na zemi a hle, byla zkažená! Každý smrtelník na zemi žil zkaženě. Bůh Noemovi řekl: „Se všemi smrtelníky je konec. Země je plná jejich násilí, a tak je zničím i se zemí. Postav si archu z cypřišového dřeva. Archu propleteš rákosím a zevnitř i zvenčí ji vymažeš smolou. Uděláš ji takto: archa bude 300 loktů dlouhá, 50 loktů široká a 30 loktů vysoká.V arše necháš průzor a o loket výše ji zastřešíš; do boku archy také vsadíš dveře. Uděláš v ní spodní, druhé a třetí patro. Hle, já sám způsobím na zemi záplavu vody, jež zničí všechny živé tvory pod nebem. Vše, co je na zemi, zahyne. S tebou však uzavřu smlouvu, a tak vejdeš do archy – ty a s tebou tví synové, tvá žena a ženy tvých synů. Ze všeho živého, z veškerého tvorstva, přivedeš do archy po páru od každého druhu, aby přežili s tebou. Bude to samec a samice z různých druhů ptáků, z různých druhů dobytka i z všemožných druhů zemské havěti. Z toho všeho k tobě přijde po páru, abys je zachoval naživu. Proto si opatři veškerou potravu, která se jí, a připrav zásoby jídla pro sebe i pro ně.“ Noe tak učinil; učinil všechno přesně tak, jak mu Bůh přikázal.
B21 – Autor překladu: Alexandr Flek a kol.
Noe (foto: Cinemart)

Noe (foto: Cinemart)

Noe je epická záležitost s velmi poutavým a zajímavým vizuálem. Místy ho narušuje onen nejednoznačný industriální duch. Nevím, co tím chtěl básník říci, pro mne to znamená mínus. Velké plus je obsazení. Zbytečné je psát o Croweovi, který pozvedne jakýkoliv projekt. Výborně funguje i obsazení Jennifer Connelly (Noemova žena Naameh) a zapomenout nemohu ani na adoptivní dceru v podání Emmy Watson. Děvče nám dospělo a Hermiona je tatam. Z filmů pro teenagery přichází jako Noemův syn Chám také Logan Lerman (Percy Jackson). Překvapil. Se svým úkolem si poradil nad očekávání.

Noe komiksNakladatelství Mladá Fronta vydává komiks, zpravovaný podle scénáře Darrena Aronofskyho a Ariho Handela. Komiks nakreslil výtvarník Niko Henrichon. První díl se jmenuje NOE: Trest za krutost a vychází právě v těchto dnech. Následují další tři díly: Vše, co se plazí po zemi, Čtyřicet dní a čtyřicet nocí a Kdo prolije krev, kterými bude celý příběh završen. Kniha je vázaná, velkoformátová a prodává se za doporučenou cenu 249,- Kč. (Chystáme soutěž)
Koupit knihu se slevou

Noe (foto: Cinemart)

Noe (foto: Cinemart)

Podtrženo, sečteno: Noe je zajímavý film. Vyplatí se ho vidět, vyplatí se o něm diskutovat. Z mého pohledu je problematický nejednoznačnými odbočkami a prapodivně mixovaným vizuálem, které mi tu prostě vadí. Nejzajímavější bude sledovat, jak si s Daronofskyho interpretací poradí věřící veřejnost.
Poznámka: Archa byla skutečně postavena podle pokynů, které dostal Noe od stvořitele. Aronofsky chtěl skutečnou loď, nikoliv počítačový model.
[usr 6]
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Cinemart © 2014
Citát označený zkratkou B21 je z Bible, překladu 21. století. © 2009, Biblion, o. s. Použito se svolením vydavatele. Všechna práva vyhrazena

Noe
Noah
Dobrodružný / Drama
USA, 2014, 138 min
Premiéra: 27. března 2014 (Cinemart)

Režie: Darren Aronofsky
Scénář: Darren Aronofsky, Ari Handel
Kamera: Matthew Libatique
Hudba: Clint Mansell
Hrají: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Logan Lerman, Douglas Booth, Emma Watson, Ray Winstone, Anthony Hopkins, Dakota Goyo, Mark Margolis, Kevin Durand, Finn Wittrock, Don Harvey, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Madison Davenport, Gavin Casalegno

Noe_poster

  1. […] Klasický Mojžíšův příběh ve velkolepých kulisách představuje v roli biblického proroka Christiana Balea. Bývalý egyptský princ je vypuzen ze své domoviny a když pozná svůj pravý původ, rozhodne se vyvést svůj lid z otroctví. Není to ale biblická adaptace v pravém slova smyslu, tak jako jí nebyl nedávný Noe Darrena Aronofskyho. […]

    Reagovat na tento komentář
  2. […] Recenze | Noe – katastrofické drama, říznuté biblí […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.