Ve čtvrtek začíná Febiofest – přivítá 48 hostů a promítne 141 filmů

Už ve čtvrtek začne dvacátý první ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest. Diváci uvidí 542 projekcí 141 filmů z 60 zemí. To vše v osmnácti programových sekcích. Dorazí na 48 festivalových hostů. Cenu Kristián letos obdrží legenda polského filmu Andrzej Wajda, Dieter Kosslick (programový ředitel Berlinale) a Isaach de Bankolé.

Předseda poroty Theodor Pištěk a prezident festivalu Fero Fenič (foto: totalfilm.cz)

Předseda poroty Theodor Pištěk a prezident festivalu Fero Fenič (foto: totalfilm.cz)

O vstupenky je letos v předprodeji mimořádný zájem. K dnešnímu dni je čtvrtina lístků prodána (20 500 lístků). Oproti loňsku se za stejné období prodalo o 5 tisíc lístků méně. Největší bitva o lístky se strhla o novinku Stoletý stařík, Volný pád, Ona a Přežijí jen milenci.

Přežijí jen milenci (R: Jim Jarmusch)

Přežijí jen milenci (R: Jim Jarmusch)

Zahajovací film a první Kristián

Zahajovacím filmem je letos snímek Jima Jarmusche s Tomem Hidlestonem a Tildou Swinton Přežijí jen milenci. Na slavnostním zahájení přijede pro Andrzeje Wajdu Kristiána převzít Robert Więckiewicz. Zahájení festivalu bude oproti plánu s ohledem na poslední události rozšířeno o ukrajinskou sekci. V několika sálech budou zdarma veřejnosti přístupné projekce v rámci bloku Hlas mladé Ukrajiny. Do Prahy k tomuto programu přijede Oleksandr Ščerbak a kameraman Mykyta Panisov.

S Ferem Feničem jsme si povídali o filmech, na které se těší a problémech s financováním festivalu. Pusťte si audiorozhovor.

Nové české koprodukční filmy

Na festivalu bude mít předpremiéru několik českých koprodukčních filmů. Svou předpremiéru bude mít na festivalu například režisérský debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři nebo dvě seversko-české koprodukce Detektiv Down a Láska, soudruhu! Na plátnech se objeví i rumunsko-český Velmi neklidné léto či film Sametoví teroristé.

Porota

Stalo se už tradicí, že festivalovou porotu tvoří 33 lidí různého věku a profese. Ti se Febiofestu přihlásili přes webové stránky. Čestným předsedou poroty je filmový výtvarník Theodor Pištěk. Nejstaršímu členovi poroty je 92 let.

Theodor Pištěk

Theodor Pištěk

Festival letos nečeká navzdory přetrvávajícím problémům s financováním žádné zeštíhlování. Naopak, nabídne navíc Severskou sekci a originální soutěž pro filmaře, kteří rádi točí mobilem. Nechybí ani velmi oblíbená sekce Rytmy Balkánu. Přijede k ní i nejoceňovanější srbský režisér Srdan Golubović.

více o dalších hostech Febiofestu naleznete zde: http://febiofest.cz/cs/hoste

Na úvod festivalu se dostane ocenění i samotnému Febiofestu. Obdrží ho od ministra zahraničí Polské republiky dramaturgové festivalu. Čestný odznak Bene Merito převezmou Mira Havariová, Hana Cielová a Štefan Uhrík. Obdrží jej za propagaci polské kinematografie v České republice.

Ranhojič

Ranhojič

Zakončení festivalu a Grand Prix

Zakončovacím filmem bude výpravný historický film Ranhojič. Německý režisér Phillips Stölz ho natočil s Benem Kingsleym a Stellanem Skårsgardem.
Na slavnostním zakončení bude udělena Grand Prix festivalu. Všechny filmy, které se o Grand Prix budou ucházet naleznete zde. Vyhlášen bude i vítěz soutěže I ty jsi filmařem! Soutěžili amatérští filmaři a natáčeli na mobil či tablet. Fero Fenič byl dle vlastních slov výjimečnou kvalitou některých těchto snímků překvapen. Tyto amatérské filmy posoudí mezinárodní porota a budou promítány přímo na festivalová plátna.

Doprovodný program a charitativní partnerství

Ani letos nechybí bohatý doprovodný program včetně MusicFestu v garážích Cinestar Anděl s vystoupením mnoha kapel nebo DJ’s. Prostor dostane i výtvarné umění, vystavovat bude své objekty sochař Michal Trpák.
Letos můžete zakoupením vybraných dražších vstupenek podpořit nemocné cystickou fibrózou. Febiofest se stal charitativním partnerem organizace, která nemocné podporuje.

O Febiofestu budeme v jeho průběhu již tradičně informovat.
více na www.febiofest.cz

připravil: MS, totalfilm.cz
foto/video: totalfilm.cz, MFF Praha – Febiofest, archiv © 2014

febiofest plakát 2014

  1. […] Ve čtvrtek začíná Febiofest – přivítá 48 hostů a promítne 141 filmů […]

Comments are closed.