Nepřehlédněte

Dny evropského filmu startují ve čtvrtek – nabízí přes 50 snímků z celé Evropy

Ve čtvrtek začíná v pražském kině Světozor už 21. ročník festivalu Dny evropského filmu. Přehlídka přinese více než 50 filmů z celé Evropy, rozdělených do šesti programových sekcí. Letošní plakát divákům napovídá, že budou moci podniknout více než 50 zastávek po Evropě. V programu festivalu jsou zastoupeny téměř všechny evropské země. V Praze (Světozor, Lucerna) přehlídka potrvá od 10. do 17. dubna, v Brně (Scala) od 18. do 22. dubna. Program bude poté pokračovat v několika městech regionálními ozvěnami.

Festival zahájí projekce filmu Dvojník režiséra Richarda Ayoadea (Jmenuji se Oliver Tate). V hlavních rolích se představí Jesse Eisenberg a Mia Wasikovska.

Slavnostního zahájení se zúčastní režisér irského snímku Moře Stephen Brown. Ten také uvede projekci filmu v sobotu 12. 4. v 20.30 hodin v kině Světozor. Dalším hostem zahájení DEF bude režisér bulharského snímku Červenec Kiril Stankov. Režisér potvrdil účast i na projekci tohoto jeho prvního hraného filmu 10. 4. v 17.00 hodin v kině Lucerna. Bruno Forzani a Helene Cattet, režiséři belgického thrilleru Podivná barva slz Tvého těla, budou hosty DEF v jeho druhé polovině. Slovenský snímek Sametoví teroristé přijedou osobně představit režisér Ivan Ostrochovský a Vladimír Hučín.

Moře (režie:

Moře (režie: Stephen Brown)

Dny Evropského filmu nabízí 6 hlavních programových sekcí.
BEST OF vyzvedává nejzajímavější tituly posledních let. Takovým filmem je i jeden z nejúspěšnějších německých filmů poslední doby, Oh Boy režiséra Jana Ole Gerstera, který je ironickým pohledem na život mladého muže tápajícího životem a ulicemi Berlína, hledajíce své pevné místo.

Oh Boy (režie: Jan Ole Gerster)

Oh Boy (režie: Jan Ole Gerster)

E-DOCS uvádí dokumenty, kterým sluší velké plátno. Dokument Master of the Universe nabízí detailní pohled do zákulisí fungování světových finančních trhů a elitního bankovnictví. Kdysi vysoce postavený investiční bankéř odhaluje mnohdy šokující skutečnosti o křehkosti a nestabilitě světových ekonomik, i fakt, že k další velké krizi stačí opravdu málo.

Master of the universe

Master of the universe

V sekci MÉDIA se představují debuty nebo druhé filmy nastupující filmařské generace. V duchu romantické retro komedie se nese francouzský film Láska všemi deseti, rozverná veselohra, která nezapře inspiraci v (nejen) francouzských romantických komediích šedesátých a sedmdesátých let.  Komedie o lásce a psacím stroji, aneb jak mladá sekretářka ke štěstí přišla.

EUROCRIME si všímá velké popularity krimi filmů. V poslední době tento žánr kvete hlavně ve Skandinávii. Takovým snímkem je například dánský eko-thriller Střelec, ve kterém se rozhořčený občan rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou a akcí vyjádřit nesouhlas s politikou své země.

Střelec

Střelec

K VĚCI odpovídá na aktuální evropské problémy a otázky. Široká paleta témat je představena často s nadhledem i humorem, jako v případě filmu Dlouhá cesta napříč balkánskou historií, dokumentu, v němž se dva aktéři, spisovatelé z Chorvatska a Srbska, vydávají na cestu po Balkáně a zkoumají svou společnou minulost, zažitou přítomnost i možnou budoucnost.
NÁRODNÍ LIGA představuje kandidáty na Oscara evropské provenience. Tradiční výběr zahrnuje například rakouský snímek Zeď, na jedné straně až surrealisticky-fantaskní snímek o ženě lapené v neviditelné pasti uprostřed alpských vrcholků, který lze na druhé straně číst i jako úvahu o moderní civilizaci.

Zeď

Zeď

připravil: MS, totalfilm.cz
foto/video: DEF, Totalfilm.cz

Praha 10. – 17. 4. / kina Lucerna a Světozor
Brno 18. – 22. 4. / kino Scala
Ozvěny Dnů evropského filmu:
Boskovice (23. – 25. 4. 2014), Havířov (24. – 27. 4. 2014), Hradec Králové (23. – 25. 4. 2014)
Jablonec nad Nisou (23. – 27. 4. 2014), Plzeň (23. – 24. 4. 2014)
Katalog ke stažení
www.eurofilmfest.cz

DEF_logo (1)