27. Finále Plzeň nabízí mnoho novinek včetně soutěže televizních filmů

Téměř všechny domácí hrané a dokumentární filmy, tvorba Miroslava Ondříčka, kterou natočil bez Miloše Formana, poprvé i výběr nových slovenských filmů, to nejzajímavější z českých televizních pořadů v nové soutěžní sekci a předpremiéry snímků Osmy a Poslední cyklista z produkce České televize.

Festival uvede pocty jubilantům Juraji Herzovi a Věře Plívové-Šimkové, čerstvé slovinské filmy, předpremiéra snímku Hany natočeného v Plzni na jeden záběr, všech 35 dílů seriálu Terapie 2, zahraniční filmy, na kterých se loni podíleli čeští tvůrci, Dlouhá noc krátkých filmů, přednáška Vladimira 518 o knize Kmeny a Kmeny 0 nebo autorská čtení a talkshow… To vše a daleko více najdete v programu 27. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň, který proběhne od 27. dubna do 3. května v západočeské metropoli a nabídne téměř 170 projekcí a doprovodných akcí.

Hořící keř

Hořící keř

Letos poprvé se budou udílet místo dvou čtyři hlavní ceny, Zlatí ledňáčci – program Finále Plzeň totiž obohatí nová soutěž českých a slovenských televizních formátů ve dvou kategoriích: dramatická a komediální tvorba.

Její vznik reaguje na aktuální důraz českých televizí na zkvalitňování své tvorby a absenci soutěžní platformy jak v České republice, tak i její nedostatečnost v celé Evropě,” uvádí výkonná ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.
Zlaté ledňáčky proto letos rozdělí místo dvou tři mezinárodní poroty, které díky složení z lidí z různých národních kinematografií opět nabídnou zajímavý a nestranný pohled na soutěžní snímky.

Juraj Herz - předseda jedné z porot

Juraj Herz – předseda jedné z porot

Předsedou poroty celovečerních hraných a animovaných filmů o Zlatého ledňáčka, která byla letos rozšířena i o slovenské snímky, se stane režisér Juraj Herz. Vedle něj zde zasednou i ředitel programového oddělení festivalu v německém Cottbusu Bernd Buder, maďarská filmová kritička Éva Bársony, slovinský režisér Marko Šantić a polská filmová a televizní herečka Michalina Olszańska. Celkově zde bude soutěžit 14 celovečerních filmů z 31 přihlášených.
O Ledňáčka budou mimo jiné soupeřit třeba filmy Revival, Líbánky, Colette, Hořící keř, Jako nikdy, Křídla Vánoc, Klauni, Pojedeme k moři, Zázrak a další tituly.

Osmy (režie: Jiří Strach)

Osmy (režie: Jiří Strach)

Česká televize pro Finále Plzeň připravila předpremiéry dvou svých snímků: černé komedie Osmy v režii Jiřího Stracha s Ivanem Trojanem, Jiřím Dvořákem nebo Zuzanou Stivínovou o následcích omylem podepsané Charty 77 a dvoudílného filmu Poslední cyklista režiséra Jiřího Svobody s Agi Gubíkovou, Markétou Hrubešovou či Martou Vančurovou o holčičce, kterou těsně před 2. světovou válkou adoptují židovští manželé.

Informace o vstupenkách: http://www.festivalfinale.cz/cz/akreditace-vstupenky/logo finále plzeň
více na: www.festivalfinale.cz
Festival probíhá od 27. dubna do 3. května.

Z Finále Plzeň přineseme pravidelné zpravodajství.

MS, totalfilm.cz
zdroj: Jiří Sedlák – Arts Marketing

  1. […] Původní termín vysílání 16. 11 byl Českou televizí posunut na 14. prosince. Důvodem je fotbalové utkání Česko – Island, které by mohlo výjimečnému televiznímu filmu ubrat zbytečně diváky. Nový film režiséra Jiřího Stracha už ale byl promítán na několika festivalech. Poprvé ho diváci mohli zhlédnout na letošním Finále Plzeň. […]

  2. […] ČLÁNEK27. Finále Plzeň nabízí mnoho novinek včetně soutěže televizních filmů STARŠÍ ČLÁNEKHra o trůny má před sebou minimálně další 2 řady, v úterý o tom rozhodlo […]

Comments are closed.