Hořící keř opět boduje – získal jednu z hlavních cen na festivalu v Hongkongu

Drama Hořící keř pokračuje ve vítězném tažení po festivalech. Čerstvě oslovilo diváky a odbornou porotu na Mezinárodním filmovém festivalu v Hongkongu, kde vyhrálo hlavní cenu CIGNIS. Totalfilmu to oznámila tisková mluvčí HBO Pavla Brožková.

Hořící keř  (Petr Stach, Jaroslava Pokorná a Táňa Pauhofová) foto: HBO

Hořící keř (Petr Stach, Jaroslava Pokorná a Táňa Pauhofová) foto: HBO

CIGNIS se uděluje dílům, která plně vyjadřují sociální a humanitární otázky a zastávají duchovní a umělecké hodnoty. Cenu na slavnostním galavečeru převzal Jaroslav Kantůrek, generální konzul České republiky v Hongkongu.
V květnu bude Hořící keř reprezentovat Českou republiku i na Mezinárodním filmovém festivalu v jihokorejském Soulu, kde bude uveden za osobní účasti hlavní představitelky, Tatiany Pauhofové.

Za sebou už má úspěšnou reprezentaci na několika festivalech. V Monte Carlu získal Zlatou nymfu za herecký výkon Ivan Trojan. Nejúspěšnější byl Hořící keř na letošním Českém lvu. Získal rekordních 11 sošek. Uspěl i na ceremoniálu filmových kritiků a FiTesu.

Hořící keř (Ivan Trojan)

Hořící keř (Ivan Trojan)

Drama vypráví o následcích Palachovy oběti a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR. Jeho hlavní postavou je advokátka Dagmar Burešová (Táňa Pauhofová), která zastupovala Palachovu matku Libuši (Jaroslava Pokorná) a bratra Jiřího (Petr Stach) ve zdánlivě beznadějné soudní kauze.


Důvodem žaloby blízkých mrtvého studenta bylo skandální nařčení od poslance Viléma Nového (Martin Huba). Ten Palachův čin zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném „studeném ohni“. Film, rozčleněný do tří samostatných kapitol, připomíná i sebeobětování Jana Zajíce z února 1969. Zobrazuje také dění ve studentských kruzích a kolaborantské aktivity příslušníků StB, již se Palachův odkaz snažili vymazat z národního povědomí.

Film Agnieszky Hollandové má dvě verze. Třídílnou minisérii určenou pro obrazovku HBO a zkrácenou verzi pro kina. Seriál doplňuje také unikátní internetový projekt vernyzustanu.cz.

Recenze Totalfilmu zde

JG, totalfilm.cz
foto/video: HBO Europe / archiv