Recenze | Láska, soudruhu! si hraje s nadsázkou

Netypická koprodukce Finska, Norska a Česka přináší rozvernou komedii Láska, soudruhu! Podruhé v krátké době se v českém filmu představuje Kati Outinen (Klauni). Tentokrát jako prodavačka klobouků v Helsinkách. Do Finska přijíždí v létě 1962 malá československá jazzová kapela. Jan (Miroslav Etzler) se potkává se svou dávnou láskou Elsou (Kati Outinen), které sice posílal dopisy, ale režim je zadržoval.

Láska, soudruhu! (foto: Bontonfilm)

Láska, soudruhu! (foto: Bontonfilm)

Elsa si tak celou dobu myslí, že je Jan mrtev. Jan přijíždí na mezinárodní festival mládeže, plný levicově smýšlejících hudebníků celého světa. Kapelu doprovází mladý a uvědomělý svazák (Kryštof Hádek), který má za úkol dohlížet na soudruhy, aby nepodlehli vábení kapitalismu. Sám se ale všem svodům neubrání…

Láska, soudruhu! (foto: Bontonfilm)

Láska, soudruhu! (foto: Bontonfilm)

Režisérka Taru Mäkelä nenatočila typickou severskou ani českou komedii. Přestože i scénář je finské provenience, bere ohled na český humor. Není to tak těžké. Češi i seveřané si v tomto docela rozumí. Divák tedy opravdu nemusí mít strach. Film se více než jindy podobá laskavosti retro filmů Jana Hřebejka. Má příjemný vizuál a komplikovanou dobu poměrně idealizuje. I když ne ve všech aspektech, abych nebyl nespravedlivý.

Láska, soudruhu! nenabízí jen poměrně slušný scénář a fungující humor, ale také několik opravdu ztřeštěných nápadů. Ve filmu se díky levicovému festivalu objevují i takové postavy jako kosmonaut Jurij Gagarin nebo mladý Lee Harvey Oswald (údajný pachatel atentátu na prezidenta Kennedyho)!

Láska, soudruhu! (foto: Bontonfilm)

Láska, soudruhu! (foto: Bontonfilm)

Minutovou scénu ruského básníka si tu vyloženě užívá Jan Budař, který při projekci v sále zajistil asi největší salvu smíchu za celou projekci.

Láska, soudruhu! (foto: Bontonfilm)

Láska, soudruhu! (foto: Bontonfilm)

Nová retro komedie není zábavou k popukání. Nabízí spíš hořký humor, který vychází ze situace, ve které se českoslovenští hudebníci v kapitalistické cizině nacházejí. I ústřední part dvojice Outinen – Etzler není přiliš silný. Lépe řečeno, nepůsobí tak osudově, jak oba proklamují. Kdo naopak ční nad ostatní je Kryštof Hádek, který svého nesnesitelného mladého komunistu hraje opravdu přesvědčivě a roztomile. Poslední přívlastek zní sice zvláštně, ale pochopíte až to uvidíte.
Láska, soudruhu! je příjemný film, který si pohrává s nadsázkou.
[usr 7]
Jakub Gutt, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Bontonfilm, a.s. © 2014

Láska, soudruhu
Mieletön elokuu
Komedie
Finsko / Česko / Norsko, 2013, 105 min
Premiéra: 24. dubna 2014 (Bontonfilm)

Režie: Taru Mäkelä
Scénář: Raija Talvio
Kamera: Jouko Seppälä
Hudba: Stein Berge Svendsen
Hrají: Kati Outinen, Miroslav Etzler, Laura Birn, Kryštof Hádek, Aku Hirviniemi, Veera W. Vilo, Jan Budař, Pirkka-Pekka Petelius, Tapio Liinoja, Václav Jiráček, Denny Ratajský, Petr Stach, Zdeněk Maryška, Elena Leeve

Láska soudruhu

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.