Recenze | Spider-man 2 je stále amazing!

Peter Parker si být Spider-manem vyloženě užívá. Jakmile na sebe navlékne svůj barevný kostým, je ve svém živlu. Užívá si vztahu s Gwen, i když si uvědomuje, že ji může i ohrozit. Peter by také rád zjistil pravdu o svých rodičích a je rozhodnut se ji dozvědět za každou cenu.

Amazing Spider-man

Amazing Spider-man (foto: Falcon)

Do města se vrací starý přítel Harry Osborn, a i když se ze začátku zdá, že s Petrem naváží na staré časy, opak je pravdou. Do toho všeho přichází nový padouch, který ohrožuje New York – obávaný Electro. Studio Marvel je rozpracováno na více místech a spolupráce se Sony přináší právě modročerveného Spider-mana. Restart s Andrewem Garfieldem se v roce 2012 povedl a dvojka je víceméně nad standardem prvního dílu. Minimálně v akčních scénách, protože s nimi si tentokrát Marc Webb vyhrál.

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Film je na první pohled poněkud rozvleklejší než jednička. Webb příliš často akcentuje vztah Petera Parkera s Gwen Stacy (Emma Stone). Ti dva tráví na plátně pospolu víc času než by bylo zdrávo a z komiksového blockbusteru se místy stává trochu uplakaná lovestory. Ale proč ne. I láska do comicsu patří.

předobjednat

I když v nedávném pokračování Captaina Americy to šlo evidentně stejně dobře i bez ní. Je tu i několik vyloženě rodinných momentů, v nichž si Peter spolu s tetou May (Sally Field) hrají na kočku a myš a dochází i k poměrně časté výměně názorů. Vše ale napraví jedna opravdu dojemná scéna, však uvidíte.

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Úžasný Spider-man 2 servíruje dva záporáky. Jednoho mírně řečeno ulítlého zaměstnance Oscorpu Maxe Dillona (Jamie Foxx), ze kterého se nehodou při opravě stává zloduch, který si říká Electro. K jeho naštvanosti byl v podstatě dotlačen okolnostmi, takže se nedá říct, že nám tu vznikl záporák v pravém slova smyslu. Tím není ani syn majitele Oscorpu Harry Osborn (Dane DeHaan). Přestože i on se jako Green Goblin se Spideym nakonec pustí do křížku.

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Ze záporáků tedy tentokrát strach moc nejde. Režisér s kameramanem se to ale evidentně snažili divákům vynahradit akcí. Tentokrát je opravdu evidentní, že Webb vyslyšel fanouškovské výtky z jedničky. Akce je lepší, propracovanější, dokonce i 3D dává podstatně větší smysl. Je nadstandardní, peněz tentokrát litovat nebudete.
Ocenit musím i vizuální posun v podobě Spider-manova kostýmu. V jedničce nepůsobil zdaleka tak futuristicky jako nyní.

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

„V prvním filmu jsem k jeho kostýmu přistupoval velice realisticky – jako bychom přemýšleli o tom, jak by si asi takový chlapec svůj kostým vyrobil,“ říká Webb. „Používali jsme materiály a návrhy, ke kterým by měl přístup mladík z Queensu. Například oční čočky – byly doslova vyrobené ze slunečních brýlí, protože by je měl po ruce. Tentokrát jsme se chtěli více přiblížit tomu, co známe z comicsu – na povědomé vlídné a ikonické prvky, které dělají Spider-Mana tím, kým je. A opět, oči jsou toho nezanedbatelnou součástí – tentokrát jsou velké a přátelské. Když lidé s naším hrdinou v kostýmu hovoří, cítí jisté bezpečí a jistotu, jisté pouto – a myslím, že v mnoha ohledech vychází právě z jeho očí.“
Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Ale ani trojice scénáristů, kteří měli za zády režiséra, nepřišla na to, jak dvojku Spider-mana spolehlivě vyvážit. Na plátně je tak více mlácení prázdné slámy, než by bylo třeba. Neoddiskutovatelně je nejslabší úplný začátek filmu, ale vydržte, akce i svižnější tempo se dostaví a na konci vám bude odměnou nejen bombastická závěrečná scéna, ale i šokující překvapení na úplném konci, které nemohu ani naznačovat.

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Obligátní upozornění, abyste od marvelovky neodcházeli během titulků dodávám už jen pro formu.
Chválu zaslouží mnohem temnější look celého filmu. Posun nastává i přímo v postavě Petera Parkera. Přestože je pavoučí chlapec stále velkým vtipálkem, občas musí věci řešit jako dospělý muž a bez kompromisů. To je na dvojce sympatické. Někomu ale může naopak vadit, že se tak děje na úkor podstatně menšího penza vtípků, kterých bylo v prvním díle přeci jen o poznání víc.

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Amazing Spider-Man 2 je ale stále nadstandardní blockbuster, který potěší nejednoho milovníka ohmataných komiksových stránek. Trojka už je v plných přípravách, takže zase za dva roky ahoj, Spidey! Spider-man je přes všechny výtky prostě stále amazing!
[usr 7]
Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: Sony Pictures, Marvel, Falcon © 2014

Amazing Spider-Man 2
The Amazing Spider-Man 2
Akční / Dobrodružný / Fantasy
USA, 2014, 142 min
Premiéra: 24. dubna 2014 (Falcon)
české titulky i dabing, 2D, 3D

Režie: Marc Webb
Scénář: Alex Kurtzman, Roberto Orci, Jeff Pinkner
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: Hans Zimmer, Pharrell Williams
Hrají: Andrew Garfield (M. Ruml), Emma Stone (K. Peřinová), Felicity Jones, Jamie Foxx (L. Hlavica), Sarah Gadon, Paul Giamatti, Dane DeHaan (P. Neskusil), Sally Field (M. Hudečková), Martin Sheen, Chris Zylka, Marton Csokas, Denis Leary, Chris Cooper, B. J. Novak, Colm Feore, Stan Lee

Amazing Spiderman 2 plakát

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.