Anifilm | Seznamte se s porotci

Je čas, seznámit se s festivalovými porotami. Letošní ročník má hned dvě. Jedna rozhoduje o celovečerních snímcích pro dospělé i dětské diváky. Ta druhá má v rukou osud krátkých a studentských filmů. Obě poroty jsou utvořeny významnými osobnostmi animovaného filmu. Pojďme si jednotlivé porotce představit.

Ferenc Cakó (foto: gyfz.hu)

Ferenc Cakó (foto: gyfz.hu)

Už na slavnostním zahájení uchvátil publikum svou živou ukázkou pískové animace maďarský režisér, animátor, grafik, výtvarník a pedagog Ferenc Cakó. Porotci nebudou pouze hodnotit práci druhých, ale vyšli Anifilmu vstříc a podíleli se na skladbě nesoutěžního filmového a doprovodného programu. Festival tak uvádí pásma nevšedních a poutavých filmů Florence Miailhe, Kristiny Dufkové, Phila Mulloye, Marka Skrobeckiho nebo už zmíněného Ference Cakó.

Haiyang Wang (foto: Jan Hromádko)

Haiyang Wang (foto: Jan Hromádko)

Režisér Haiyang Wang uvede kurátorské pásmo festivalu, ve kterém důležité místo mají právě jeho filmy reflektující současnou čínskou nezávislou animaci. Animátor a režisér František Váša povede atypický workshop Práce s filmovou loutkou, na němž se budou s loutkami vytvářet konkrétní situace.

Philippe Moins, spoluzakladatel uznávaného bruselského festival ANIMA, přiveze výběr oceněných snímků z posledního ročníku. Eija Saarinen připravila přehlídku prací studentů a absolventů školy v Turku, která je nejdůležitější líhní nových talentů finské animace a letos slaví sto let. Jak vznikal nejnovější loutkový megahit Škatuláci zájemce seznámí Mark Shapiro z amerického animačního studia LAIKA.

zdroj: Anifilm
připravil: AC, totalfilm.cz

%d blogerům se to líbí: