Crème de la crème – Přehlídka francouzského filmu v Praze

Francouzská kinematografie oslovuje tradičně široké masy diváků, a tak se distribuční společnost Film Europe Media Company rozhodla zrealizovat festival Crème de la crème, kde slovenským divákům představila to nejlepší ze současného francouzského filmu. Jako samostatnou přehlídku pak výběr z těchto filmů přenáší i do Prahy. Od 15. do 21. května 2014 budou moci návštěvníci kin Evald, Lucerna a MAT zhlédnout v Praze řadu zajímavých filmů.

 Poster A3 CREME

V jeho počátcích nebyla filmu předvídána dlouhá budoucnost a přítom to bude v příštím roce 120 let, kdy se v Paříži uskutečnila první filmová projekce. Francie tak stála u vzniku tohoto zábavního média a přinesla také světu řadu výjimečných jmen – Bratři Lumièrové, Georges Méliès, François Truffaut, Alain Resnais, Louis de Funès, Catherine Deneuve, Jean Reno… To je jen zlomek těch, kteří obohatili filmový svět.

Z prezidentské kuchyně (foto: Film Europe)

Z prezidentské kuchyně (foto: Film Europe)

Francouzské filmy jsou podnes divácky velmi žádané. V porovnání s jinými evropskými kinematografiemi, které českým a slovenským divákům přinášíme, je jejich oblíbenost skutečně znatelná. Na Slovensku doposud neexistoval festival, který by oslavoval filmovou tvorbu země galského kohouta, proto jsme se ji zde rozhodli zrealizovat. Do Prahy ji pak přenášíme jako přehlídku pod stejnojmenným názvem, Crème de la crème. Věříme, že diváky potěší výběr snímků, které v rámci přehlídky prezentujeme, a že zalahodíme jejich chuťovým buňkám,“ uvádí Iva Žáková, programová manažerka Film Europe CZ.

Trojlístek pražských kin, který využil nabídky Film Europe a zařadil přehlídku do svého programu je následující – kino Evald (Národní 60/28, Praha 1), kino Lucerna (Vodičkova 36, Praha 1) a kino MAT (Karlovo nám. 19, Praha 2).

Celkem promítnou na 17 filmů, i když dramaturgicky si je uzpůsobili svým programovým zvyklostem a potřebám. V týdnu od 15. do 21. května nabídnou divákům filmy jako Život Adèle, Camille Claudel 1915, S Molièrem na kole, Renoir, Černá vdova, Má vlast, Život té druhé, 17 dívek, Velký závod, Přepadení, Mozartova sestra, Operation Libertad, Z prezidentské kuchyně, Tango libre, Jeptiška, Paříž-Manhattan či Lurdy.

Jedná se o snímky, které měly v českých kinech již svoji premiéru, avšak kina si je opětovně nasazují do programů a diváci je vyhledávají. Chceme jim touto ucelenou přehlídkou zpříjemnit jarní čas a přinést to nejlepší, co současné Francie nabízí,“ dodává Iva Žáková.

připravil: JG, totalfilm.cz
zdroj: Film Europe, Lenka Stanslická