Jezdíte do Chorvatska? Dnes se dozvíte, co si o nás Chorvati myslí

Dnes večer odvysílá Česká televize další film z cyklu Český žurnál. Pokud jezdíte do Chorvatska a zajímá vás, co si o Češích místní myslí, nenechte si ujít premiéru nového dokumentu Filipa Remundy Obnažený národ.

Obnažený národ (foto: ČT)

Obnažený národ (foto: ČT)

Inspirací pro nový film Filipa Remundy se stal článek „Nešťastný turista Švejk“ chorvatského novináře Borise Dežuloviče. „To, že čeští turisté kloužou po zpocených podrážkách svých vietnamek ze strmých útesů, nebo že se vydávají vstříc jisté smrti, když plují širým mořem na šlapadlech, není kvůli tomu, že by se nadopovali extází. U Čechů totiž stále žije, u Chorvatů dávno mrtvý, dobrodružný duch kreslených filmů, na nichž jsme společně vyrůstali. Čechy ani v dospělosti neopouští neúnavný optimismus Pata a Mata, ani radost ze života Lolka a Bolka. Oni zkrátka nikdy nedospěli a já jim to závidím,“ napsal ve své úvaze.

logo-CT2Pomůžou nám Chorvaté uvidět sami sebe bez růžových brýlí? Můžeme si z dovolené odvézt i něco jiného než opálená záda a osvěžené plíce? Co říká o Češích, že se téměř milión z nás přes prázdniny stěhuje do Chorvatska? Co o nás říká to, kde tam bydlíme, jak tam trávíme den, jak se tam oblékáme, co tam jíme, jak se tam po večerech bavíme… „Obnažený národ“ je příběh lásky a nenávisti, satirou o vnímání národních stereotypů a úvahou o tom, jakou společenskou roli má moře.

Premiéra: 14. května 2014 ve 20:00 na ČT2

připravil: MS, totalfilm.cz
zdroj: Česká televize, J. Fürst