Nepřehlédněte

První dojmy | Hvězdy nám nepřály – těžké téma, skvělý film

Většinou vám sdělujeme první dojmy před recenzí u velkých hollywoodských blocbusterů. Dnes ale musím udělat výjimku. Viděli jsme adaptaci bestselleru Johna Greena Hvězdy nám nepřály. Příběh dvou teenagerů, které spojuje láska, ale i boj s rakovinou. Jako pozvánka do kina to nezní příliš optimisticky, ale vězte, že film se velmi povedl a depresi vám rozhodně nepřinese. Naopak.

Hvězdy nám nepřály (foto: Cinemart)

Hvězdy nám nepřály (foto: Cinemart)

Přiznávám, že jsem nečetl předlohu, a pokud je stejně dobrá jako film (což bývá pravidlem), nemůžu ji expost vynechat. Proč by ale tento nenápadný film neměl uniknout vaší pozornosti?
Přes tíživé téma, které si s sebou příběh šestnáctileté Hazel a osmnáctiletého Guse nese, se jedná především o optimistické poselství. Ačkoliv se před vámi na plátně odehrává velmi jímavý, romantický a dramatický příběh, nevyznívá nijak přehnaně sladkobolně. Spousta černého humoru, který místy překvapí, skvěle zapadá do příběhu a pasuje i ke dvěma hlavním postavám, kteří jsou všechno, jen ne konvenční.

Hvězdy nám nepřály (foto: Cinemart)

Hvězdy nám nepřály (foto: Cinemart)

Pochválit musím kromě režie Joshe Boona především scénář. Ten je dílem třech autorů, včetně samotného autora předlohy. Není fádní, je lidský, neútočí na první signální přímočarými podpásovkami.
Charaktery obou hlavních postav jsou napsány skvěle. Oba herečtí představitelé Shailene Woodley a Ansel Elgort jsou perfektní. Od A do Z. Jako celý tenhle film.

Po dlouhé době jsem měl pocit, že se dívám na chytrý, citlivý a přínosný romantický film. A v to jsem před dnešní novinářskou projekcí rozhodně nedoufal. Taktně přecházím momenty hlubokých nádechů, aby mne dojetí definitivně neskolilo…
Ustál jsem to statečně, posmrkávat jsem slyšel pouze ostatní kolegy :).

Film přinese do českých kin společnost Cinemart 5. června.

Recenze v pondělí 2. června

Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: © Cinemart, 2014

Hvezdy nam nepraly poster

  1. I’ve been loiokng for a post like this for an age

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: