Recenze | Rémi Gaillard ve WTF nudí, nudí a nudí

Jestli nějaký film v poslední době dokonale dostojí svému názvu, tak je to právě francouzský počin WTF (zkratka What the f*ck – Co to sakra je?) Často tuhle zkratku používají i filmoví recenzenti, když mluví o momentech, nad kterými se dá už jen nechápavě kroutit hlavou. Rémi Gaillard je francouzský komik a YouTuber a tenhle film je o něm.

WTF (foto: 35mm)

WTF (foto: 35mm)

Několik let věší Rémi na YouTube vlastní videa, ve kterých dělá vtipné, méně vtipné, trapné, úsměvné, nebezpečné, šokující i likvidační videa. Občas je mu jedno, že někomu způsobí nesmírné leknutí hraničící s infarktovým stavem nebo mu zničí jeho majetek. Každopádně se značka Gaillard stala známou a fungující. Pobuřující videa tohoto maníka sledují miliony lidí po celém světě.

Ve filmu WTF představuje Rémi Gaillard sám sebe. Je otázkou nakolik nastolený příběh vychází z Gaillardovy zkušenosti. Vůbec bych se nedivil, kdyby se opravdová skutečnost s tou filmovou příliš nerozcházela. Každopádně je v ní Rémi uveden jako absolutně nedospělý, sobecký a asociální 38 letý týpek. Jeho nesnesitelná přítelkyně si permanentně stěžuje na Rémyho způsob života. Jeho přátelé jsou usazeni, mají své rodiny i stabilní práci. Nakonec se rozhodne, že i on chce takový život mít. Přestěhuje se s těhotnou přítelkyní do domku na předměstí a začne pracovat. Po čase se mu ale po “blbostech” začne stýskat a rozhodne se, že udeří opět plnou silou. Definitivní rozhodnutí padne po smrti nejvěrnějšího fanouška…

WTF (foto: 35mm)

WTF (foto: 35mm)

Odhlédněme teď od slaboučkého scénáře, který vlastně nemá téměř žádný dostatečný dějový oblouk. Od čeho ale odhlédnout nejde jsou katastrofální herecké výkony hlavních představitelů. Sám Rémi Gaillard opravdu není dobrý herec. Část filmu, kde zřejmě trpí depresemi a jen tak tupě “žije” s blbečkovským výrazem ve tváři, je vyloženě trapný.

WTF

WTF (foto: 35mm)

Přehrávání herečky, která hraje jeho přítelkyni (její jméno jsem nenalezl ani na mezinárodní ani na české filmové databázi) má možná efekt nesnesitelnosti a jistého soucitu s naším hrdinou, ale jako celek působí opravdu amatérsky. Film natočil Raphäel Frydman. Režisér si k filmu napsal i scénář. Jeho jméno si zapamatuju a příště se mu obloukem vyhnu.
Kdyby tvůrci naplnili 80 filmových minut Rémyho existujícími klipy z internetu, udělali by rozhodně lépe. Faktem je, že pár starších klipů a skečů ve filmu najdeme, ale dohromady tvoří asi 30% celé stopáže.

WTF

WTF (foto: 35mm)

Nechápu úplně rozhodnutí distributora film přinést českým divákům. Snímek se místním divákům bude jevit trapnější, než ve skutečnosti je. Obsahuje totiž nespočet ryze francouzských narážek a vtipů, které bez souvislostí prostě nejsme schopni (nebo alespoň já) pochopit. Poněkud vulgární anglická zkratka vám prostě v průběhu sledování filmu vytane na mysl opravdu často.
[usr 3]

Jakub Gutt, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: 35 mm / HCE © 2014

WTF
N’importe Qui
Komedie
Francie, 2014, 81 min
Premiéra: 29. května 2014 (HCE/35mm)

Režie: Raphaël Frydman
Kamera: Gilles Piquard
Hrají: Rémi Gaillard a další

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.