Zlínský festival letos uvede 365 filmů a 10 světových premiér

54. ročník tradičního zlínského filmového festivalu letos uvede 365 hraných i animovaných snímků z celkem 55 zemí světa. Z toho 10 světových premiér, 51 mezinárodních (filmy byly zatím uvedeny jen v zemi svého vzniku). 212 filmů z celkového počtu budou poprvé promítány v České republice. Vše vypukne v pátek 30. května a filmová přehlídka s bezpočtem doprovodného programu potrvá až do čtvrtka 5. června 2014.

Letos festival kromě tradičních soutěží (Mezinárodní soutěž hraných filmů pro děti, mládež, animovaných filmů pro děti, celovečerních hraných debutů, studentských filmů) nabídne retrospektivu polské kinematografie. V rámci ní bude uvedeno kolem padesáti polských filmů. Na festivalu se představí i novinky české a filmové televizní tvorby, dokumenty, pohádková sekce Tisíc a jedna noc, Young Stars a další tradiční sekce. Kromě nich se nově objeví i sekce Vzdálené dětství (jak žijí děti v zahraničí – Indie, Filipíny, Kazachstán) a Ve stínu války (reflektuje život dětí na pozadí válečných konfliktů).

Podrobný seznam filmů k dispozici zde. Jediným zástupcem v soutěži z Česka bude debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři.

Zlín film festival letos uctí významné tvůrce v rámci festivalových Poct Bohumilu Hrabalovi a Karlu Kachyňovi. Grand Prix letos obdrží významný polský tvůrce Tadeusz Wilkosz.

Slavnostní zahájení proběhne v první festivalový den (pátek, 30. 5.) Dětský ceremoniál otevře v 10 hodin film Taina – Amazonská legenda režisérky Rosane Svartman, která se uvedení filmu účastní spolu s hlavní hrdinkou svého snímku.

Taina Wiranu Tembe

Taina Amazonská legenda

Ve 20 hodin začne ceremoniál pro dospělé. Zahajovacím filmem bude polský snímek Být jako Kazimierz Deyna. K filmu také přijede herecká delegace spolu s režisérkou Annou Wieczur-Bluszcz.

Dorota Kędzierzawska

Dorota Kędzierzawska

Festival má letos šest mezinárodních porot. V hlavní zasednou Claudia Lansberger, Mitsuo Tahira, Dorota Kedzierzawska, Tomy Wigand, Monica Wahi a Pavlína Němcová. Další jména naleznete na stránkách festivalu.

V rámci Industry a media programu proběhne několik velmi zajímavých akcí. V pátek 30. května bude Jaroslav Sedláček z ČT osvětlovat fungování Filmového centra České televize. V neděli 1. června bude zakladatel ČSFD Martin Pomothy vysvětlovat, jak ovlivňují komentáře na nejznámější české filmové databázi život filmových tvůrců, producentů a distributorů. Přichystány jsou i prezentace marketingových kampaní k filmům Babovřesky a Můj pes Killer, Příběh kmotra nebo Kandidát. Na festivalu dostane svůj prostor i dlouho připravovaný loutkový film Jana Baleje Malá z rybárny.

K zlínskému festivalu patří tradičně i Kinematovlak, jehož trasa začala 15. května v Mladé Boleslavi a končí 3. června právě ve Zlíně. Probíhat bude několik výstav. Každoročně k nim patří Minisalon Filmových klapek s následnou dražbou (3. 6.).

Autorka klapky: Zuzana Honsová

Autorka klapky: Zuzana Honsová

V prodeji budou i letos Filmpasy nebo jednotlivé vstupenky. Vlastnictví Filmpasu opravňuje držitele k vyzvednutí dvou vstupenek denně zdarma. Cena samostatných vstupenek je 40,- Kč. Filmpas stojí 120,- Kč na celou dobu festivalu.

Rezervace vstupenek online bude k dispzici od pátku 23. května do čtvrtka 29. května na stránkách www.zlinfest.cz

Totalfilm.cz vám přinese další zpravodajství přímo z místa.

MS, totalfilm.cz
zdroj: Zlín Film festival, M. Pášma