Cenu Pavla Kouteckého má Bára Kopecká za film o manželovi

V pražském divadle Archa se v úterý večer po osmé udílely Ceny Pavla Kouteckého. Ocenění za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí režisérky, jež točila o svém zesnulém muži. Filmová tvůrkyně a pedagožka Bára Kopecká za snímek DK převzala na slavnostním večeru vyhlášení osmého ročníku Ceny Pavla Kouteckého v Divadle Archa kromě objektu od mladého sklářského výtvarníka Petra Šetlíka také odměnu sto tisíc korun.

Cena Pavla Kouteckého pro Báru Kopeckou (foto: Eva Kořínková)

Cena Pavla Kouteckého pro Báru Kopeckou (foto: Eva Kořínková)

Bára Kopecká

Bára Kopecká

Díky videím natočeným samotným architektem měla režisérka k dispozici velké množství filmového materiálu. Snímek DK vznikal čtyři roky. „Použili jsme Davidovy záznamy jeho realizací a autoportréty. Dělal je instinktivně, ale vlastně to byly experimentální filmy, koncepty,“ upřesňuje Kopecká. Všechno, co David dělal, mělo nějaký estetický, ne-li duchovní koncept. I vaření špaget nebo koupel ve vaně,“ dodává režisérka. Atmosféru dokumentu umocňuje temná industriální hudba Davida Kopeckého, rozhovory s pamětníky střídají záběry Kopeckého při práci v ateliéru, doma nebo s rodinou na cestách.

Snímek je v českých kinech v distribuci společnosti Aerofilms.

Na Cenu Pavla Kouteckého byly letos nominovány vedle DK také snímky Pirátské sítě Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka, Show! Bohdana Bláhovce, Velká noc Petra Hátleho, Liebe Indigo Saši Dlouhého, Parta Analog Martina Duška a Felvidék – Horná Zem Vladislavy Plančíkové.

O ceně Pavla Kouteckého

Režisér Pavel Koutecký (1956-2006) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého dokumentárního filmu, premiéry svého nejznámějšího filmu Občan Havel se nedožil. Cena spojená s jeho jménem je udělována od roku 2007 jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. V minulých letech tuto cenu převzali Linda Jablonská, Martin Ryšavý, Jan Šikl, Tomáš Škrdlant, Filip Remunda s Richardem Komárkem, Klára Řezníčková a Pavel Abrahám s Tomášem Bojarem. V roce 2011 organizátoři program poprvé rozšířili o projekce nominovaných filmů pro veřejnost, které se letos již počtvrté konaly v Praze, Ústí nad Labem a Plzni.

připravil: JG, totalfilm.cz
zdroj: Martina Reková – 4press, Radka Urbancová – Aerofilms
foto: Eva Kořínková © 2014