Natáčí se dvoudílný Jan Hus s Matějem Hádkem – v ČT bude za rok

V sobotu 14. června se v prostorách Anežského kláštera uskutečnila první klapka nového projektu České televize Jan Hus. Připravovaný film bude mít dva díly a točí se podle scénáře Evy Kantůrkové. Ta také v 80. letech napsala stejnojmenný román, ze kterého se svým scénářem vychází. Ten byl však tehdy vydán jen v rámci samizdatu.

Matěj Hádek jako Jan Hus (foto: A. Kovandová)

Matěj Hádek jako Jan Hus (foto: A. Kovandová)

V hlavní roli Jana Husa se představí Matěj Hádek, dvoudílnou sérii režíruje Jiří Svoboda (Poslední cyklista). Česká televize s projektem přichází také proto, že za rok to bude právě šestset let, kdy byl Jan Hus upálen a právě na červenec 2015 je naplánována premiéra.

Ředitel vývoje pořadů a programových formátů České televize Jan Maxa k volbě tohoto projektu dodává: “Jan Hus byl tradičně zobrazován jako lokální národní a sociální buditel, což značně zkresluje a umenšuje jeho skutečný historický význam. Jeho příběh – o tom, že snaha o život  v pravdě dokáže proti nám obrátit naše nejbližší přátelé a v konfliktu s mocí nás dovést až na smrt – je dnes stejně aktuální jako ve středověku.”
Matěj Hádek s Janem Dolanským (foto: A. Kovandová)

Matěj Hádek s Janem Dolanským (foto: A. Kovandová)

Natáčení bude velkolepé – zúčastní se ho téměř dva tisíce komparzistů, zabere 58 natáčecích dní a proběhne ve více než osmnácti lokalitách. Také tato čísla z něj dělají jeden z nejnáročnějších projektů České televize. Hvězdné obsazení se netýká jen hlavní role – ve filmu se objeví také Tomáš Dastlík, Jan Dolanský, Milan Kňažko, Marika Šopovská, Petra Špalková, Vladimír Javorský, David Novotný a mnoho dalších.

Režisér Jiří Svoboda (foto: A. Kovandová)

Režisér Jiří Svoboda (foto: A. Kovandová)

Půjde navíc o vůbec první hraný film na světě, který je snímán novou speciálně upravenou kamerou uzpůsobenou natáčení z ruky. ARRI ARIPA je totiž zcela novým prototypem digitální snímací techniky,“ prozrazuje detaily manažer realizace filmu Jaroslav Kučera.

Hlavním záměrem filmu je ukázat Jana Husa v jiném světle, než v jakém bývá tradičně zobrazován. Důležitější než samotné reformy je tak pro tvůrce volba, před kterou Jan Hus stál – tedy volba mezi vlastní pravdou a vlastním životem. Zásadní jsou tak jeho vnitřní morální hranice a hodnoty, které byly ve své době velmi novátorské. Film sleduje Husův příběh od počátku 15. století až ke Kostnické hranici, a končí jeho upálením.

Matěj Hádek, Jiří Svoboda a David Novotný pózují novinářům (foto: A. Kovandová)

Matěj Hádek, Jiří Svoboda a David Novotný pózují novinářům (foto: A. Kovandová)

Sobotní první klapky se z herců zúčastnili představitel hlavní role Matěj Hádek, David Novotný a Jan Dolanský. Z tvůrců natáčení zahájil režisér Jiří Svoboda, autorka scénáře Eva Kantůrková a ředitel vývoje pořadů Jan Maxa. Novinářům představili prostory Anežského kláštera, kde se bude natáčení částečně odehrávat a zahájili tak dva měsíce těžké práce, kterou má celý štáb před sebou. Teď už nezbývá jen čekat, jaký film bude. Na televizních obrazovkách se objeví v červenci příštího roku.

Text a foto: Alžběta Kovandová, totalfilm.cz
Citace Jaroslava Kučery z tiskové zprávy České televize