Skončil festival ve Zlíně – rozdělil ceny a zapsal si stotisícovou návštěvnost

Skončil Zlínský filmový festival. Dosáhl stotisícové návštěvnosti, ve které jsou započítány i návštěvy všech doprovodných akcí a programů. Festivalové projekce vidělo přes 42 tisíc diváků. Na závěrečném galavečeru byl oceněn skladatel Jaroslav Uhlíř, který si převzal cenu za celoživotní přínos dětské kinematografii.

Pojedeme k moři (foto: Falcon) - Petr Šimčák a Jiří Mádl

Pojedeme k moři (foto: Falcon) – Petr Šimčák a Jiří Mádl

Nejlepším filmem pro děti se stal Slavík režiséra Philippa Muyla. Cenu za nejlepší dětský herecký výkon si odnesl Petr Šimčák z filmu Pojedeme k moři režiséra Jiřího Mádla. Mádl si ze Zlína navíc za svůj film odváží Cenu dětské poroty. Nejlepším hraným filmem pro děti a mládět jsou Králové léta od Jordana Vogta-Robertse. Oceněným animovaným filmem je Mythopolis Alexandry Hetmerové. Zvláštní cenu poroty získal snímek Povolení k pobytu Bruce Goodisona. Bez ceny není ani Jakub Kouřil za studentský animovaný film Malý Cousteau.
Cenu ekumenické poroty dostal nizozemský film Kluci režisérky Mischy Kamp.

V porotách seděly osobnosti napříč celým filmovým světem včetně modelky a herečky Pavlíny Němcové, Anny Polívkové, režisérky Michaely Pavlátové, Marcina Wrony (PL), Mitsua Tahiry (Japú) nebo Ralpha Grahama (VB).

Festivalová atmosféra (foto: totalfilm.cz)

Festivalová atmosféra (foto: totalfilm.cz)

Tradičně se také dražily filmové klapky, které jsou jedinečným uměleckým dílem různých autorů. Aukce vynesla přes  1 300 000 Kč. Výtěžek aukce poputuje na projekty mladých a začínajících filmových tvůrců, na organizace soutěže studentských filmů Zlínský pes, studentský projekt Duhová kulička a v neposlední řadě na zkvalitnění vzdělávání studentů a workshopy, které probíhají v rámci Film Industry sekce doprovodného programu Zlín Film Festivalu.

Výstava filmových klapek (foto: totalfilm.cz)

Výstava filmových klapek (foto: totalfilm.cz)

54. ZLÍN FILM FESTIVAL 2014 odpromítal celkem 365 hraných, animovaných i kombinovaných snímků z 55 zemí světa. Z toho 10 světových premiér, 51 mezinárodních, 2 distribuční a 212 českých premiér.

Příští ročník startuje 28. května a potrvá do 3. června 2015.

připravila: TK, totalfilm.cz
foto: Totalfilm.cz/Falcon