Nejlepší nové české dokumenty zdarma online

Portál Dafilms.cz se rozhodl před karlovarským festivalem připomenout divákům nejzajímavější dokumenty roku 2013. Zdarma tak můžete zhlédnout třeba SHOW! Bohdana Bláhovce, DÁL NIC Ivo ByStřičana, LÉČBU DĚJIN Víta Janečka nebo dokument HBO OTÁZKY PANA LÁSKY.

Dokumenty zdarma k dispozici zde do 13. července

Z recenze filmu SHOW! na našem webu

Ne nadarmo vyhrál film Show! Cenu diváků na letošním jihlavském festivalu dokumentu. Režisér Bohdan Bláhovec, který tímto zdařilým dokumentem absolvoval FAMU, si totiž vybral velmi nosné a atraktivní téma.
Sledujeme cestu skutečné dívčí skupiny 5Angels za slávou. V českých reáliích je „pokus o slávu“ trochu úsměvný, ale o to naléhavěji, absurdně a mnohdy i velmi smutně celé toto snažení působí.

Celá recenze

Z recenze filmu DÁL NIC na našem webu

Dál nic tedy krom filmařské kvality, nadhledu a ironie nabízí i černý humor. Otázkou je, zda pobaví i občany, kteří by ekologům lidově řečeno nejradši zakroutili krkem.
Zajímavé je, že terčem veškeré nenávisti dotčených chalupářů či majitelů bezcenných nemovitostí není stát ani stavebníci, kteří podle rozsudků soudů stavěli nezákonně. Persona non grata je právě zástupce občanských sdružení Miroslav Patrik, který svými aktivitami stavbu podle nich neúměrně zdržuje.

Bystřičanovi se tak jednoduše daří pokládat i otázky, které stojí nad hlavním problémem filmu. Kolik dotčených aktérů řeší podstatu problému. Kolik z nich dokáže uvažovat nad dodržováním zákonů, zvážit spravedlivě argumenty? Dokázal by to někdo z nás, pokud by byl na jejich místě. Dokážete si představit, že byste chápali aktivitu ekologů, pokud byste si přes den nemohli na zahrádku pověsit čisté prádlo, pozorovali praskliny na domě a na uších pro klid nosili sluchátka pro traktoristy?
O velmi efektní vyvrcholení celého filmu se postarala sama příroda. Pokud nevíte o čem je řeč, tím lépe.

Celá recenze