Recenze | Díra u Hanušovic – Krobot napoprvé uspěl

Většina diváků, kteří nemají v malíčku inscenace Dejvického divadla zaznamenala Miroslava Krobota jako řidiče Karla v Účastnících zájezdu. Krobot sám je originálním hercem střihu Rudolfa Hrušínského. Prostě stačí, že existuje. Totéž ale neplatí o jeho režii. Inscenace, které v nejnavštěvovanějším pražském divadle se svým týmem připravuje, jsou skvělé, velmi originální, typicky černohumorné a je za nimi spousta promyšlené práce.

Díra u Hanušovic (foto: A-Company Czech)

Díra u Hanušovic (foto: A-Company Czech)

Skvělý tah na branku po boku Jana Prušinovského předvedl Krobot před nedávnem i v televizním seriálu Čtvrtá hvězda. Tento úspěšný několikadílný titul udělal Díře u Hanušovic poměrně slušný předvoj. I tato vesnická satira totiž stojí na stejných základech. Ostatně stejně jako většina figurek v divadelních inscenacích tohoto autora.

Díra u Hanušovic

Díra u Hanušovic

Předpokládám, že diváci se budou dělit na dva tábory. Jedni milují Krobotův humor, pro druhé je ne zcela pochopitelný. Pokud jste na vlně Dejvického divadla často a rádi, Díru u Hanušovic si užijete. Pokud čekáte další českou hřejivou komedii, budete zklamáni. Víc než cokoliv jiného mi tenhle film připomněl Sedláčkovy Muže v říji či některými aspekty Slámovy filmy.
Krobotův filmový debut, ale narozdíl od výše jmenovaných titulů plyne tak nějak samovolně a nekomplikovaně.

Vesnice kdesi v Jeseníkách. Rozpadající se domy a podobně působící obyvatelé. Žijí tu Maruna (Tatiana Vilhelmová), Jaruna (Lenka Krobotová) a jejich matka (Johana Tesařová). Maruna spí se starostou (Ivan Trojan) a dalšími zájemci. Matka pro ni vzhledem k okolnostem umí najít i poněkud tvrdší oslovení. Zato Jarunu jako zdravotní sestru adoruje. Ostatně, je to ona, kdo mamince pravidelně převazuje nemocné nohy.

Díra u Hanušovic

Díra u Hanušovic

Maruna je v „centru všeho dění“. Jako místní hospodská se stýká s veškerým obyvatelstvem, Chodí za ní Laďa se svým bratrem a jejich společnou „starou“ (Simona Babčáková). Starosta, místní bezdomovec (Martin Myšička).
Je tu také místní prosťáček a hrobník Olin (Jaroslav Plesl), kterému dá Maruna občas alespoň šáhnout…

Díra u Hanušovic (foto: A-Company)

Díra u Hanušovic (foto: A-Company)

Aby bylo jasno, v Díře u Hanušovic se kromě jednoho úmrtí a příjezdu německého dědice, se kterým udělá Jaruna štěstí, nic významnějšího nestane. Ale způsob jakým Krobot se scénáristou Smékalem a kameramanem Basetem-Střítežským film uchopili, je mi velmi sympatický. Jak už jsem se zmínil, vše tu přirozeně plyne. Nenajdeme tu žádnou velkou ekvilibristiku s kamerou. Film má dlouhé nehybné záběry, které ještě umocňuje soustředěné snídání, civění na pole či malebné kopečky.

Díra u Hanušovic

Díra u Hanušovic

Nejkomičtější a zároveň nejtragičtější postavou je tu překvapivě Laďova stará v podání Simony Babčákové. Její kreace mohou skutečně zaručit přísun upřímného smíchu. Všichni ostatní spíše budí pobavený úsměv a mnohdy jsou ve své vulgaritě či tragice spíš k politování. Ti z nás, kteří se na více než týden ocitli na podobně mrtvých místech, vědí, že Krobot zobrazuje naprosto přesně. Nehodnotí, nevysmívá se, pouze stůj co stůj trvá na iluzi pozorovatele. Funguje to.

Díra u Hanušovic - Miroslav Krobot režíruje

Díra u Hanušovic – Miroslav Krobot režíruje

Krom Tatiany Vilhelmové a Lenky Krobotové zaujme především jejich matka (Johanna Tesařová). Dlouholetá televizní i filmová herečka konečně dostala větší roli a zvládla ji s velkou bravurou. Herecky má tento film neuvěřitelně hutnou nabídku velkých profesionálů.
Díra u Hanušovic nabízí vesnici a osudy typických obyvatel bezejmenných končin. Hospoda, obecní úřad, kostel, hřbitov, les. Jako bonus je tu garáž a Mnichov. O něm se ale jen mluví slovy Lenky Krobotové: „Je to tam jiné, ale hezké…
[usr 7]

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: A-Company Czech

Díra u Hanušovic
Komedie / Drama
Česko, 2014, 102 min
Premiéra: 24. července 2014 (A-Company Czech)

Režie: Miroslav Krobot
Scénář: Miroslav Krobot, Lubomír Smékal
Kamera: Jan Baset Střítežský
Hrají: Tatiana Vilhelmová, Lenka Krobotová, Johanna Tesařová, Ivan Trojan, Jaroslav Plesl, Simona Babčáková, Hynek Čermák, David Novotný, Lukáš Latinák

dira-vizual

  1. […] Recenze | Díra u Hanušovic – Krobot napoprvé uspěl […]

Comments are closed.

%d blogerům se to líbí: