Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Recenze | Hercules s Dwaynem Johnsonem – můžeme si oddechnout!

Těžko říct, jestli lednový bizarní pokus Renyho Harlina o Herkula může ublížit novému zpracování s Dwaynem Johnsonem. Minimálně v jednom mu uškodit může. Poslední týden je naše recenze příšerné verze dobrodružství legendárního hrdiny jedním z nejčtenějších článků na našem webu. A diváci/čtenáři jsou zmateni. Aby ne. Nebývá typické, že se v jednom roce objeví dva hollywoodské tituly téhož příběhu. Takže uveďme věci na pravou míru – lednový film Herkules: Legenda začíná nemá zaplať bůh nic společného s filmem Bretta Ratnera Hercules, který  právě vstupuje do kin.

Hercules

Hercules

Dwayne Johnson se ve své vysněné roli vysvalil víc než je u něj obvyklé. Zní to sice nemožně, ale uvidíte sami. Dvanáct kilo svalů navíc ho krom hereckého umu kvalifikovalo na tuto roli více než dost. I tady, stejně jako ve zmíněném lednovém nepodarku dostaneme dvanáct legendárních úkolů spíš jako jednohubku hned na začátku filmu. Ale způsob vyprávění a kvalitní triky vynahradí zkratku.

Hercules

Hercules

Hercules je tu víc než Diův syn námezdním žoldákem. Se svou věrnou družinou se dá do služeb thráckého krále Cotyse. Pomůže mu vycvičit vojsko a sám stojí v jeho čele proti hordám vzbouřenců. Možná je ale všechno jinak. Stojí svalnatý hrdina na správné straně? A co udělá, když zjistí, že to tak nemusí být?
Uf. Oddechnout si je naprosto na místě. Film o Herculovi od Bretta Ratnera není dokonalý, to si za chvilku povíme, ale jedno je jasné – není trapný.


předobjednat

Ta jistota, že tvůrci divákům přináší něco lepšího než konkurence se projevila i v následujícím vtipném dialogu, který se ve filmu objevuje. A nutno říct, že pobavil.

Herculova družina se mezi sebou baví:
– Jaký název našeho dalšího dobrodružství bude nepřátele děsit víc? Herkules – Zachránce Thráků nebo Herkules – Zrození legendy?
Obojí zní děsivě nudně.

Hercules

Hercules

Tahle vsuvka se vyloženě nabízela a u novinářů vyprovokovala upřímný smích. Nový Hercules se opět věnuje něčemu jinému než bychom očekávali. Neřeší tedy Herculovu legendu jako takovou, ale představuje tohoto hrdinu jako hrdinu z masa a kostí. Prim tu skutečně hrají svaly a chrabrost a nikoliv nadpřirozené síly, které synovi Dia pomáhají. Ani Héra se tu tentokrát do ničeho nemontuje.

Hercules

Hercules

Nejde tu o klasický velkofilm v pravém slova smyslu. Studio míří na celou rodinu. Příběh je jednoznačně přímočarý, nikam se významně neodbočuje a parta Herculových souputníků jakoby vystoupila ze seriálu Xena. V tom dobrém slova smyslu samozřejmě. Zásadní bitva v první polovině filmu s udržováním obranné formace se mi mimořádně líbila. V poslední době patří jednoznačně k nejpřehlednějším a nejlépe choreograficky zvládnutým scénám tohoto druhu. Dobrý vizuální zážitek je základem celého filmu.

Hercules

Hercules

Co bohužel výsledný dojem podstatně sráží je hudba. Syntezátory a elektro feeling hází snímek do pytle s průměrnou televizní produkcí. Mluvím striktně o hudbě. Není mi úplně jasné, proč to studio dopustilo. Shodli jsme se na tom s několika kolegy, takže myslím, že problém nebude tentokrát v mé přehnané náročnosti.
Všechna ostatní technická řemesla obstála dobře. Vrátím se k trikům – Nemejský lev tentokrát působí opravdu megalomansky a strašlivě, což se také počítá. Výprava je rovněž slušná a důstojná.

Hercules

Hercules

Cílení na celou rodinu dělá z filmu jednodušší a plošší film. Ale to není zásadní problém. V rámci žánru se jedná o lepší průměr a jako takový ho i hodnotím. 10% přidávám za vylepšení Herculovy reputace jako postavy.
[usr 7]
Co mi trochu zážitek zkazilo je český dabing. Je ale standardní a dokonce i Bohdan Tůma s hlasem položeným níž, než jsme u něj zvyklí, zvládá Johnsona poměrně slušně. To ale neznamená, že bych raději neslyšel originální znění. Ale jak jsem říkal, vzhledem k cílovce se nedivím distribuci, že ke 3D napasovalo české znění. Konečný verdikt: Oscara nečekejte, ale zábavu určitě ano.

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
Foto/video: Forum Film © 2014

Hercules
Akční / Dobrodružný
USA, 2014, 95 min
Premiéra: 24. 7. 2014 (Forum Film)

Režie: Brett Ratner
Scénář: Evan Spiliotopoulos
Kamera: Dante Spinotti
Hudba: Fernando Velázquez
Hrají: Dwayne Johnson, Aksel Hennie, Rebecca Ferguson, Ian McShane, John Hurt, Rufus Sewell, Joseph Fiennes, Ingrid Bolsø Berdal, Reece Ritchie, Irina Shayk, Tobias Santelmann, Joe Anderson, Miklós Bányai
V českém znění: Bohdan Tůma, Jan Vlasák, René Slováčková, Petr Neskusil, Tomáš Borůvka, Hana Ševčíková, Jan Kohler, Bohuslav Kalva, Zdeněk Maryška, Jakub Saic, Svatopluk Schuller, Miloš Vávra, Pavel Vondra, Vladimír Kudla, Petr Gelnar, Ludvík Král, Monika Marešová, Jitka Válková

Hercules_1sheet_CZ-page-001

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast