Nepřehlédněte

ČT ART slaví rok týdnem premiér – podzim nabídne koncerty, dokumenty i filmy

ČT Art má za sebou první rok vysílání. Oslavy budou na obrazovce trvat celý týden. Za celou svou dosavadní existenci odvysílal kulturní kanál České televize přes 3500 pořadů. Podle ředitele kanálu Tomáše Motla si za první rok existence nový program své diváky našel. V drtivé většině jsou to vzdělanější diváci z větších měst. Sledovanost je srovnatelná s velkými evropskými artovými televizemi.

Velvet Havel

Velvet Havel

V rámci oslav ročních narozenin kanálu přichystal ART Tři živá vysílání a každý den jednu velkou premiéru. V pondělí 1. září nabídne divákům přímý přenos nové inscenace Divadla na zábradlí Velvet Havel, která nahlíží na osobu bývalého prezidenta pohledem mladé generace. Hned následující den je přichystán přenos Smetanovy opery Prodaná Nevěsta z Nového divadla v Plzni. Poslední přímý přenos zakončí sobota koncertem z pražské Krymské ulice na počest divadla Semafor.

Na plovárně s bratry Bubeníčkovými

Na plovárně s bratry Bubeníčkovými

KONCERTY – TANEC
Diváci se v tomto týdnu mohou těšit i na dvanáct dalších premiér. Koncerty Eltona Johna, Pink Floyd nebo koncert Vídeňské filharmonie ze zámku Schönbrunn. Fanoušci Chinaski ocení koncert k dvacátým narozeninám této kapely. Marek Eben uvede premiérovou Plovárnu s bratry Bubeníčkovy. V průběhu podzimu bude navíc odvysílán i záznam představení Les Ballets Bubeníček. Stane se tak u příležitosti jejich 40. narozenin. Šéf kanálu Tomáš Motl Upozornil také na unikátní kolekci všech devíti symfonií Antonína Dvořáka, doprovázenou komentářem Marka Ebena a Jiřího Bělohlávka. Cyklus doplní i hodinový dokument o vzniku těchto symfonií.

FILMY
Na obrazovce kulturního kanálu se ale v rámci tohoto týdne objeví i premiérové filmy. Jednoznačně nejpřitažlivější je Melancholia Larse von Triera nebo italský film oceněný na Berlinale Caesar musí zemřít. Nadále bude preferováno vysílání v původním znění s titulky. Za pozornost stojí i premiéra dokumentu o legendární herečce Brigitte Bardot – Nepochopená.

DOKUMENTY
Z podzimních novinek zmínil šéf kanálu Tomáš Motl především seriál Fenomén Underground (39. dílů). Televize přichystala i další Šumné stopy s Davidem Vávrou. V novém cyklu Děti sametu budou představeny i významné české osobnosti na poli kultury kolem 30 let. Jedním z nich je i Rostislav Novák, principál populárního a světově uznávaného cirku La Putyka. Dalším představitelem je operní pěvec Adam Plachetka, primabalerína Nikola Márová nebo choreografka Miřenka Čechová.

Rostislav Novák a Tomáš Motl (foto: Totalfilm.cz)

Rostislav Novák a Tomáš Motl (foto: Totalfilm.cz)

Na obrazovce se objeví i premiéry loňských distribučních celovečerních dokumentů Návrat Agnieszky H., o významné světové režisérce polského původu, která vystudovala pražskou FAMU či DK o zesnulém architektovi Davidu Kopeckém.

Vysílací schéma ČT ART – podzim 2014

Pro zvětšení rozkliknout

Pro zvětšení rozkliknout

MS, totalfilm.cz
vlastní zpráva
zdroj: Česká televize

%d blogerům se to líbí: