Nepřehlédněte

Český dokument bude soutěžit v Amsterdamu – je to velký úspěch

Český dokument slaví světový úspěch. Po letech byl totiž vybrán do soutěže Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Amsterdamu, který je považován za nejvýznamnější akci svého druhu na světě. Koprodukční film České televize Stále spolu režisérky Evy Tomanové se zde představí v listopadu ve světové premiéře. Soutěžit bude v kategorii režijních debutů a ucházet se bude i o Cenu diváků.

Stále spolu (foto: ČT)

Stále spolu (foto: ČT)

Dokument Stále spolu vypráví příběh Petra, který se jako vystudovaný vysokoškolák rozhodl se svou ženou a jejich devíti dětmi žít v maringotce, kde nemají tekoucí vodu, koupelnu ani záchod. Jejich pojetí alternativního života je podle režisérky Evy Tomanové dotaženo ad absurdum.

„Věřím v silný příběh. Téma pana Mlčocha a jeho rodiny jsem v sobě nosila přes deset let. Jak jsem je poznávala, zjistila jsem, že oni jsou to, co by měl vidět i někdo další. Jsou drsní a pravdiví jako šumavské stráně, kde žijí v létě, a zároveň plni života, jako Španělsko, které jim skýtá zimní útočiště,“ říká o filmu jeho režisérka Eva Tomanová.
Stále spolu (foto: ČT)

Stále spolu (foto: ČT)

„Dostat se na IDFA není vůbec snadné, za posledních deset let tam z českých filmů soutěžila pouze Katka Heleny Třeštíkové. Je pro nás velká čest být mezi patnácti vybranými debuty z celého světa,“ doplňuje producent filmu Jiří Konečný.
Letošní 27. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Amsterodamu se bude konat od 19. do 30. listopadu.

zdroj: A. Plívová, Česká televize

%d blogerům se to líbí: