Nepřehlédněte

Paterčata – unikátní doku-reality ode dneška na Jedničce

Dneškem na obrazovku vstupuje unikátní dokumentární seriál Paterčata. Sleduje první rok života prvních narozených českých paterčat, která se narodila v červnu roku 2013. V dobrém vysílacím čase od půl desáté tak ČT nabídne pozoruhodný vhled do rodiny, kde se opravdu “urodilo”. Jedná se o unikátní podívanou, protože po narození dětí jejich matka odmítala komunikaci s médii. Pohled na to, co se dělo těsně po narození tak nabídne jen Česká televize.

Paterčata (foto: ČT)

Paterčata (foto: ČT)

Seriál otvírá téma vícerčat a určitou neschopnost českých úřadů na nezvyklou situaci reagovat. Pečovatelskou službou počínaje, příspěvkami na děti konče. Diskriminace této skupiny – rodin s vícerčaty – je v seriálu dobře zachycena a po narození dětí se kolem tohoto tématu rozpoutala celospolečenská debata. Ta by měla v nejlepším případě vést k novele zákona o podpoře rodin s vícerčaty. Krom toho ale doku-série také ukazuje, jak těžké je starat se pět novorozenců současně a jaké nejrůznější potíže tato situace přináší. Rodina, která chtěla jen svému synovi pořídit sourozence, musí v průběhu roku čelit nejrůznějším zkouškám.

Paterčata (foto: ČT)

Paterčata (foto: ČT)

Kreativní producent Michal Reitler dodává: “Když se vám narodí místo plánovaného druhého potomka dětí rovnou pět, je to životní změna, na kterou nikdo není připravený. Ani veřejnost, ani sociální systém, a samozřejmě ani vy, rodiče. Všechno je od prní chvíle boj. Na všech frontách a napořát. Chceme vyprávět o všem, co s touto nenadálou a extrémní situací souvidí. Točili jsme třináct měsíců, zachytili je ve třinácti dílech. Rok po narození paterčat budou moci diváci po dobu třinácti týdnů sledovat první rok života rodiny. Chceme si klást otázky, jak se to dá vůbec zvládnout. Paterčata jsou v České republice jediná, ale rodin s vícerčaty, které řeší obdobnou situaci, jsou tisíce. Paterčata jsou v tomto smyslu důležitým viditelným reprezentantem diskriminované skupiny rodin s vícerčaty. A ty si zaslouží naši pozornost. Zaslouží si podporu.”

Seriál je velmi přínosný v tom, že ukazuje, jak se rodina vyrovnávala s rasovými útoky, které na ni byly po narození dětí mířeny proto, že se jedná o romskou rodinu. Vidíme pohled obou rodičů na tuto situaci i surovost lidí, kteří byli schopni pronášet ostré soudy na konto novorozenců. 

“Asi nejvíc bych si přála, aby lidé přijali náš dokumentární seriál s pochopením. Aby si dokázali uvědomit, že mít hodně dětí není jednoduchá věc, zvláště když přijdou najednou, ať se narodí do jakékoliv rodiny, v jakémkoliv státě.”, dodává režisérka Alena Derzsiová.
Paterčata (foto: ČT)

Paterčata (foto: ČT)

Doku-série na obrazovkách ČT poběží od 10. září (21.30 – ČT1) a rozhodně stojí za pozornost. Vypráví o neobyčejné rodině i jejich obrovském úsilí dobře se o všech svých pět novorozených dětí postarat. Což v pětinásobném množství není určitě nic lehkého a je obdivuhodné, jakým způsobem to oba rodiče zvládají.

Poznámka: Na CSFD.cz má pořad v tuto chvíli hodnocení 10%, a to ve chvíli, kdy žádný z diváků nemohl vidět jediný díl. O hodnotitelech vzhledem k uveřejněným komentářům si lze ale udělat obrázek už teď…

Alžběta Kovandová, totalfilm.cz
foto/video: © Česká televize 2014

Co jste možná nevěděli o vícerčatech:

  • pravděpodobnost početí paterčat je 1:52 000 000
  • za posledních 60 let se nenarodila žádná paterčata.
  • Milovická paterčata mají v celosvětové statistice číslo 796. Z toho přirozeně počatých je ve světě jen 134 paterčat.
  • V Česku se naposledy narodila vícerčata (šlo o čtyřčata) před deseti lety.
  • V roce 2009 porodila tehdy třiatřicetiletá Američanka Nadya Sulemanová osmerčata, poprvé přežily všechny děti!

Paterčata_Plakát

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: