Recenze | Dárce – atmosféra, poselství a napětí – co víc chtít?

Zdálo by se, že další adaptace bestselleru, jehož tématem je utopický svět, nemůže dopadnout příliš dobře nebo se přinejlepším zařadí do šedé řady podobných snímků. Nestalo se tak. Dárce je velkým a příjemným překvapením letošní podzimní sezóny.

Dárce (foto: Bioscop)

Dárce (foto: Bioscop)

Jonas (Brenton Thwaites) žije ve světě, kde je všechno na první pohled dokonalé, i když poněkud unylé. Všichni lidé žijí v pospolitosti, mají stejné domy, věci i oblečení. Ale co je důležitější, lidé neznají bolest, strach, násilí. Nevědí co je válka. Všichni lidé jsou pomocí každodenních injekcí na odchodu z domu zbavováni nadměrných emocí, špatných zážitků i vzpomínek. Necítí lásku v pravém slova smyslu, barvy a vášeň. Svět je tak zbaven nebezpečí špatných emocí a násilných střetů.

Dárce (foto: Bioscop)

Dárce (foto: Bioscop)

Jediným nositelem paměti lidstva je člověk, žijící na samé hranici utopické říše – Dárce (Jeff Bridges). A právě Jonas je vybrán, aby se stal jeho nástupcem. Začíná se s Dárcem scházet a postupně přejímat jeho vzpomínky. Zprvu ty krásné a neobvyklé, později i hrůzné a šokující. Dostává tak zcela nové podněty, ví co jsou barvy, hudba, tanec. Ale setkává se i se smrtí, válkou a nevraživostí. Postupně mu dochází, že celý jeho dosavadní život je jeden velký podvod. Je na něm, jak se zachová a jestli bude osud svého světa chtít změnit.

Dárce (foto: Bioscop)

Dárce (foto: Bioscop)

Adaptace Lois Lowryové se po celém světě prodalo více než 10 milionů výtisků. Román na pokračování sice není úplně nejoriginálnější, ale rozhodně si v sobě nese nějaké poselství. Těžko ho můžeme srovnávat s teenagerovskými pokusy o sci-fi – fantasy guláš, kterých jsme v posledních letech svědky. Film dostal kvalitního režiséra (Phillip Noyce) a samozřejmě naprosto skvostné obsazení. Jeff Bridges opět dokazuje, že je minimálně plnohodnotným protihráčem Meryl Streep, která v tomto filmu hraje vůdkyni na první pohled dokonalé společnosti. Její postava je na první pohled negativní, ale plní vlastně jen svou úlohu – stůj co stůj chce společenství udržet na uzdě a v zaběhnutých kolejích a Jonas pro ni představuje hrozbu.

dárce knihaPředlohu k filmu vydalo nakladatelství Argo
Knihy Lois Lowreyové jsou kontroverzní, v některých školách ve Spojených státech je zakázali nakupovat do školních knihoven, jinde z nich naopak udělali povinnou četbu. Otevírá mnohá tabu: už její první kniha celá vyprávěla o smrti. Lowreyovou totiž zásadně poznamenala smrt její starší sestry a zkušenost se rozhodla předat. Po románu Smrtelné léto z roku 1977 přišlo dalších šest desítek knih. Dokonce dvakrát získala ocenění amerických knihoven jakožto autorka, která propaguje složitá témata a přibližuje je dětem. Jedna byla za příběh z koncentračního tábora Spočítat hvězdy, druhá právě za Dárce. “Hlavní příběh byl vyprávěný mnohokrát, třeba u Bradburyho v románu 451 stupňů Farenheita, ale ještě nikdo ho takhle nepodal dospívajícím. Dárce má co říct – to, co se dětem často neříká,” napsal o knize The Washington Post.
Klára Kubíčková, MF DNES

Dárce – Lois Lowryová lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Dárce (foto: Bioscop)

Dárce (foto: Bioscop)

Meryl Streep přesto tentokrát není hlavní ozdobou filmu. Těmi jsou jednoznačně zmíněný Jeff Bridges a Brenton Thwaites, představitel Jonase. Jeho rodiče ztvárnili Alexander Skarsgård a Katie Holmes. Zvládli je dobře a přesně v duchu předlohy. Unylí lidé bez větších emocí jsou vlastně v tomhle příběhu úplně všichni, kromě dvou hlavních postav.
Film doslova zdobí vizuální stránka. Přestože je svět odosobnělých lidí na první pohled nudný, nepostrádá vizuální přitažlivost. Zajímavé stavby i technické vychytávky působí velmi zajímavě.

Dárce (foto: Bioscop)

Dárce (foto: Bioscop)

První polovina filmu je černobílá. Barvy se začínají objevovat až ve chvíli, kdy je Jonas objevuje u dárce a otevírají se mu nové obzory. Tento nápad je velmi funkční, podporuje větší prožitek a sounáležitost s postavou Jonase.
Tvůrcům se velmi daří přenést na diváka pocit zmaru, který by lidstvo podobných způsobem odosobnil. V původním Jonasově světě neexistuje čirá radost, hudba, barvy, tanec ani zpěv. Emoce jsou ale dvojí, negativní a pozitivní. Jedna bez druhé nemůže být. Vymazat tedy podstatu člověka je nápad sice možná spásný, ale smutný.

předobjednat

Je možné, že se v textu i filmu skrývá i skrytá kritika na první pohled dokonalého socialistického světa. Vše je tu totiž spravováno společně, nikdo nemá žádná priviliegia, každý má stejné šance. Ať už měl film vyznít jakkoliv, jsem přesvědčen, že si z něj každý může odnést vlastní, pro něj autentické pocity a závěry.

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Bioscop © 2014

Dárce
The Giver
Sci-Fi / Drama
USA, 2014, 89 min
Premiéra: 11. 9. 2014 Bioscop

Režie: Phillip Noyce
Předloha: Lois Lowry (kniha)
Scénář: Robert B. Weide, Michael Mitnick
Kamera: Ross Emery
Hrají: Jeff Bridges, Brenton Thwaites, Alexander Skarsgård, Taylor Swift, Meryl Streep, Odeya Rush, Cameron Monaghan, Katie Holmes, Emma Tremblay

plakat-orig_dárce

  1. Anna Houdková 30.6.2022, 14:10

    Kdo zpívá závěrečnou píseň ve filmu Dárce? Za odpověď děkuje AHá.

    Reagovat na tento komentář
  2. […] Recenze | Dárce – atmosféra, poselství a napětí – co víc chtít? […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.