Nepřehlédněte

Recenze | O koních a lidech – velmi neobyčejný zážitek z úchvatného Islandu

Film, který na světových festivalech právem budí velkou pozornost. Příběhy několika svérázných místních lidí a jejich koní. Koně ve filmu Benedikta Erlingssona spíš dotvářejí jednotlivé solitérní příběhy. Nakolik je tenhle film komedií je otázka. Nečekejte žádnou třeskutou zábavu. Mísí se tu drama s černým humorem a romantikou. Ostatně přesně to definuje severský způsob života i myšlení. Island tu funguje jako dokonalá kulisa, nádherná příroda plná konejšivosti i drsnosti. To vše se odráží i v lidech, kteří se tu pospolu potkávají především na pohřbech či v kostele.

O koních a lidech

O koních a lidech

Solitérní epizody mají velkou oporu ve scénáři. Přesně vykonstruované situace, které dokáží bavit, děsit i působit jako společenská obžaloba. To vše ukrývají absurdní historky, které snímek nabízí. Přestože koně v tomto filmu zrovna neprožívají lehké a šťastné situace, důsledek lidské a koňské koexistence nabízí vlastně smířlivé vyústění. Je tu několik momentů, které si vyloženě říkalo o komentář, skrytý hlas, který nám všem prozradí, co si koně o těch trapných lidech vlastně myslí.

K ničemu takovému však scénárista nesklouzl a nechal na divákovi, aby si vytvořil vlastní názor, vlastní obrázek o lidech. Specifická islandská povaha v tom nehraje žádnou roli.
Epizodická vyprávění mají mnohdy pomalé tempo, ale o to víc gradují jejich finále. A ještě jedno upozornění: při natáčení nebylo žádnému koni ublíženo. Tahle věta bude pro milovníky ušlechtilých zvířat zásadní, protože několika jedincům se na plátně nedějí zrovna pěkné věci…

O koních a lidech

O koních a lidech

Na MFF KV bylo letos několik velmi nekompromisních snímků. O koních a lidech přes svou jednoznačnost a syrovost neprobouzí depresi. Z kina odejdete s úsměvem. Vizuálně i obsahově úchvatný film.
[usr 8]

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Film Europe © 2014

O koních a lidech
Hross í oss
Komedie / Drama / Romantický
Island / Německo, 2013, 81 min
Premiéra: 4. září 2014 (Film Europe)

Režie: Benedikt Erlingsson
Scénář: Benedikt Erlingsson
Kamera: Bergsteinn Björgúlfsson
Hudba: David Thor Jonsson
Hrají: Helgi Björnsson, Halldóra Geirharđsdóttir, Kristbjörg Kjeld, Ingvar Eggert Sigurðsson, Charlotte Bøving, Sigríður María Egilsdóttir, Maria Ellingsen

 

O konich a lidech (1)

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: