Christopher Nollan zažil při natáčení Interstellar na Islandu perné chvilky

Podzim roku 2013 strávil Christopher Nolan v exteriérech na Islandu. Před více než deseti lety tu Nolan natáčel exteriéry pro svůj film Batman začíná, takže byl zvyklý na zdejší náročné podmínky a obtížný terén. Potřeboval krajinu, která by co nejvíce evokovala vzdálené světy, do kterých nás zavede ve svém novém epickém filmu Interstellar: jednu planetu s rozlehlými horskými pásmy pokrytou ledem, druhou celou pokrytou masami vod zmítanými obrovskými vlnami.

  • Jak se těšíme na Interstellar - 9/10
    9/10

Christopher Nollan na Islandu

Christopher Nollan na Islandu

„Jeli jsme tam kvůli extrémním geografickým podmínkám, které jsme pro film potřebovali.“, vypráví režisér o devět měsíců později v relativním klidu a bezpečí nahrávacího studia společnosti Warner Bros., kde dohlíží na zvukový mix filmu. „Měl jsem pocit, že čím extrémnější bude místo vybrané pro exteriéry filmu, tím reálněji bude ve filmu působit.“

Aby se Nolan připravil, měl v islandských exteriérech skauta, se kterým vývoj počasí konzultoval. Na prahu zimy a tak daleko na sever od rovníku byly jeho obavy pochopitelné.

Exteriéry na Islandu - Interstellar

Exteriéry na Islandu – Interstellar

„Obvykle je tu docela dobré počasí,“ odpověděl skaut, „ale loni touhle dobou tu zuřila strašná bouře s velmi silným větrem. Doslova rvala kusy asfaltu ze silnic.“ Nolan se domníval, že skaut má ve skutečnosti na mysli štěrk nebo nějaký sypký materiál na povrchu silnic a že se jedná pouze o špatný překlad. Určitě neměl na mysli „asfalt“.

„V kterou roční dobu to bylo?“, zeptal se Nolan.

„14. září.“, odpověděl skaut.

„Takže 15. září jsme točili a zvedl se vítr.“, vzpomíná Nolan. „Byla to ta nejsilnější vichřice, jakou si lze představit. Zuřila celé dva dny. Byla tak silná, že by člověka dokázala porazit na zem. Museli jsme všechno přišroubovat a stáhnout se do hotelu. Štáb bydlel ve dvou hotelech a na silnici mezi nimi vítr trhal asfalt. Bylo to přesně tak, jak to ten člověk říkal: velké kusy vytrhaného asfaltu. Kdybych to neviděl, nevěřil bych tomu!“ I uprostřed asfalt rvoucího větru, který strhnul lak z celého boku opuštěného auta, Nolan se svým štábem čelil běsnění hurikánu. Ve chvílích utišení větru pokračoval v natáčení, které přerušoval pouze na doporučení bezpečnostního týmu.

Diváci uvidí tuto islandskou smršť naživo v dosud největším Nolanově dobrodružném filmu Interstellar. Film překonává velkolepé pouliční střety režisérovy trilogie Temný rytíř i snové útěky od reality ve filmu Počátek. Ale i když nás Nolan kosmickou rychlostí přenese na druhou stranu vesmíru, v nezmenšené míře zůstává věrný svému smyslu pro realitu.

Interstellar_Nollan_McConaughey

Režisér Nolan s představiteleme hlavní role Matthewem McConaugheyem

Když se zeptáte Nolanovy partnerky Emmy Thomas, která film Interstellar produkuje společně s Nolanem a Lyndou Obst, o čem film je, nezačne hned mluvit o kosmických lodích a putování mezi hvězdami do nehostinných cizích světů. Jde rovnou k podstatě: „Pro mě je to hlavně o neuvěřitelné lidské touze po dobrodružství a objevování nových světů. Film nastoluje spoustu závažných otázek, ale v konečném důsledku je to příběh o rodině a mezilidských vztazích. A to je na tom právě to úžasné.“
Příště: O Interstellar s Matthewem McConaugheyem
Film má v českých kinech premiéru 6. listopadu 2014.

zdroj: Warner Bros CZ
připravil: JG, totalfilm.cz
foto: © 2014 Warner Bros. Entertainment, Inc. and Paramount Pictures. All Rights Reserved.