Recenze | Drákula: Neznámá legenda – žádný Stoker, ale funguje to!

Nový film Drákula: Neznámá legenda plně dostál svému názvu. Z původního díla Brama Stokera jsou tu opravdu snad jen ty upíří zuby a hlavní hrdina. Ale tvůrci nikde neproklamovali, že by se dle světoznámého románu byť jen inspirovali. Kníže Vlad je tu spíš inspirativní postavou se kterou Hollywoood nakládá podle svých potřeb a komerční intuice.

Drákula: Neznámá legenda (foto: CinemArt)

Drákula: Neznámá legenda (foto: CinemArt)

Drákula je na začátku přes svou zjevnou krvavou minulost šťastným a milujícím otcem a manželem, který vládne spokojeně své zemi už 10 let po návratu z tureckého vazalství. Sultán ale nedá pokoj a do svého vojska znenadání žádá tisíc chlapců včetně Vladova syna. Vlad se odmítne podřídit a s nadějí putuje za neznámou stvůrou, která mu poskytne moc na porážku agresora.
Má to ale háček. Vlad jako upír musí tři dny vydržet žízeň po krvi, a bude z něj opět člověk. V opačném případě zůstane nesmrtelnou a krvežíznivou stvůrou…

Spoilerovat se tady ani příliš nedá, takže zřejmě tušíte, jakým směrem se Vlad Napichovač nakonec vydá.
Jak už bylo řečeno, s všemožnými drakulovskými adaptacemi se tahle novinka opravdu nedá srovnávat. Víc než horor je to prostě akční fantasy podívaná se superhrdinskými prvky. Až na to, že narozdíl od komiksáků s trikotem se tenhle týpek nebojí udělat i něco drsnějšího. Nepůsobí tolik vyumělkovaně jako Kapitánové a Iron Manové. Ostatně i Luke Evans jako persóna už v Hobitovi dokázal, že má něco do sebe.

Drákula: Neznámá legenda (foto: CinemArt)

Drákula: Neznámá legenda (foto: CinemArt)

Debutující režisér to vzal za správný konec. Za pomoci scénáristů (také začínajících) tu dokonce (trochu volněji) přibližuje i historické reálie té doby. Kdo by v takovém filmu ostatně kontroloval faktickou správnost. Diváka Imaxu podružnosti opravdu asi zajímat nebudou.
Vraťme se k Vladovi, potažmo Drákulovi. Zápornou postavu v něm asi divák bude hledat velmi ztuha. Ačkoliv se sám prohlašuje za zrozence ďábla, v tomto příběhu je to spíš sympaťák. A to je opravdu originální (a vůbec ne špatný) pohled na tuto legendární postavu.


Další procenta u nás tento film nahání sympatickou vyvážeností.
Samozřejmě, nezastírejme, je to komerční záležitost na pomezí áčka – béčka. Ale nejdůležitější fakt je, zda primární cílovka v kině najde to, co očekává. Troufám si říct že ano. Strach, akce, jednoduchá zápletka. Hlavní smysl je naplněn a já jako divák nenamítám nic zásadního.
[usr 7]

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Cinemart © 2014

 • Herci - 8/10
  8/10
 • Režie - 7/10
  7/10
 • Scénář - 7/10
  7/10
 • Kamera - 7/10
  7/10

Jednou větou

Nepokrytá komerční nalejvárna. Ale funguje to, tak proč ne?
Hrají i v Imaxu. Ale sedněte si dozadu, jinak se budete těžko orientovat v bojových scénách. Jsou trochu nepřehledné.

7.3/10

Drákula: Neznámá legenda
Dracula Untold
Fantasy / Drama / Akční / Válečný
USA, 2014, 92 min
Premiéra: 16. 10. 2014 CinemArt

Režie: Gary Shore
Scénář: Matt Sazama, Burk Sharpless
Kamera: John Schwartzman
Hudba: Ramin Djawadi
Hrají: Luke Evans, Dominic Cooper, Sarah Gadon, Samantha Barks, Zach McGowan, Charlie Cox, Paul Kaye, Art Parkinson, Charles Dance, Dilan Gwyn, William Houston, Ronan Vibert, Noah Huntley, Thor Kristjansson, Ferdinand Kingsley, Arkie Reece

Dracula Neznama legenda_poster-page-001

 1. […] Recenze | Drákula: Neznámá legenda – žádný Stoker, ale funguje to! […]

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.