Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

Recenze | Zmizelá je nejlepší thriller roku

Nikdo by snad nečekal, že by nás mohl svým dalším filmem v řadě David Fincher nepříjemně překvapit. Překvapil naopak příjemně. Zejména pak úsporností své režie a intimností scénáře, který podle své knihy adaptovala sama spisovatelka Gillian Flynn.
Její romány už delší dobu poutají pozornost čtenářů zejména kvůli originalitě příběhů a schopnosti z jednoduché zápletky vytvořit plně funkční thriller s množstvím nečekaných zvratů. Tak by se dal charakterizovat i celý film o zmizení jedné manželky a zoufalství jejího muže.

Zmizelá (foto: Cinemart)

Zmizelá (foto: Cinemart)

Amy (Rosamund Pike) se ztratila v den výročí svatby s Nickem (Ben Affleck). Manžel organizuje za pomoci celé rodiny pátrací akce, které jsou hojně medializovány a především díky senzacechtivým médiím se obraz truchlícího a zoufalého manžela mění na možného podezřelého. Nad vodou ho drží jeho sestra. Pravdou je, že v manželství Nicka a Amy není už dlouhou dobu něco v pořádku. Co to ví jen oni. Podezřelé skutečnosti postupně vyplouvají na povrch a za pár dní není zcela jasné, kdo je tady vlastně oběť…

David Fincher tentokrát neservíruje vizuálně dokonalý kousek, nebrousí kamerou uvnitř klíčové dírky nebo plynového hořáku. Soustředí se čistě na psychologii postav a díky dobrému scénáři a skvělé předloze se mu to daří naprosto bezchybně. V první polovině filmu se soustředíme na to, co prožívá Nick. Poté se střihem stane něco, co náš pohled otočí úplně jinam a v prvních chvílích netušíme, zda je to možná fabulace nebo směr, kterým třeba míří vyšetřovatelé.

Zmizelá (foto: Cinemart)

Zmizelá (foto: Cinemart)

Poté se příběh rozvine, pochopíme že skutečně jdeme úplně jiným směrem a z psychologického dramatu se rázem stává plnokrevný detektivní thriller se šokující zápletkou. Nemohu na tomto místě prozradit bohužel víc, protože bych vám zcela zkazil ten nervy drásající zážitek. Omezím se tedy na technické věci. Všichni herci předvádějí perfektní výkon. Ostatně ono se to hraje, když vám scénáristka napíše scénář, který nevaří z vody, ale vše v něm je pevně ukotveno a postavy se chovají velmi realisticky. To je na tom nejsympatičtější. Ani jeden WTF moment! A to je při stopáži 145 min! a detektivním žánru opravdu majstrštyk.

Zmizelá (foto: Cinemart)

Zmizelá (foto: Cinemart)

Tipujeme na Oscara!

Tipujeme na Oscara! – Nejlepší adaptovaný scénář

Těžko říct, co je na tomto filmu nejskvělejší. Režisérova rafinovaná balance s divákem? Herecké výkony? Opravdu nečekané zvraty?
Nejsympatičtější je mi Fincherova pokora. Málokterý velký režisér umí tak dokonale posloužit celku a upozadit sám sebe. Každý má svůj rukopis a spousta tvůrců ho chce dostat i do míst, kde úplně dobře neslouží. Tady se to nestalo a Fincher tak jen dokázal, že jeho hlavním cílem je natočit dobrý film. Nic víc, nic míň. Zmizelá je nejlepším thrillerem roku a rád bych ji viděl v oscarovém klání.
Jediná výtka: 120 minut by možná stačilo. Ale to už je pouze detail.
[usr 9]

Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Cinemart © 2014

Zmizelá
Gone Girl
Drama / Thriller / Mysteriózní
USA, 2014, 145 min
Premiéra: 2. 10. 2014 (Cinemart)

Režie: David Fincher
Předloha: Gillian Flynn (kniha)
Scénář: Gillian Flynn
Kamera: Jeff Cronenweth
Hudba: Trent Reznor, Atticus Ross
Hrají: Ben Affleck, Rosamund Pike, Missi Pyle, Neil Patrick Harris, Patrick Fugit, Tyler Perry, Casey Wilson, Kathleen Rose Perkins, Kim Dickens, Sela Ward, Scoot McNairy, Emily Ratajkowski, Boyd Holbrook, David Clennon, Lisa Banes, Lola Kirke, Lars Slind, Carrie Coon

Zmizela_poster_A1-page-001

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast