Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Recenze | Ouija je mix hororových klišé a nudy

Jessabelle, Annabelle a teď Ouija. Není to jedno? Opravdu není, protože i nejnovější hororový přírůstek je stejně zbytečný jako předchozí podzimní žánrové novinky, s tím rozdílem, že tady se duchové vyvolávají cíleně.

Ouija (foto: CinemArt)

Ouija (foto: CinemArt)

Takže co tu máme? Dvě nejlepší kamarádky, z nichž jedna si po letech hraje se spiritistickou tabulkou Ouija a následně se oběsí. Její nejlepší kamarádce ale smrt přítelkyně nejde do hlavy a rozhodne se, že tomu přijde na kloub. Jedou v tom s ní i další kamarádi zemřelé dívky. Sejdou se u ní v domě, vytáhnou tabulku a snaží se najít odpovědi. Jenže duchové si nechtějí jen povídat. Spojení se záhrobím se podaří, ale partička ze spiritistické seance začíná postupně vymírat…

Ouija je další snůškou hororových klišé, pevně cílících na teenagerovské diváctvo. Smutné ale je, že na to jde mnohokrát vyzkoušenou cestou, která sice možná před pár lety dobře fungovala, ale ty časy jsou už dávno pryč.
Mix hororových lekaček, kterých je tu celkem poskrovnu a klasické teenagerovské vyvražďovačky by možná zafungoval i po tisící prvý, ale k tomu je potřeba mít alespoň obstojný nebo průměrný scénář. To se tady nepodařilo, včetně toho, že tu je několik WTF momentů, se kterými si tvůrci evidentně nedělali žádnou hlavu.

Ouija (foto: CinemArt)

Ouija (foto: CinemArt)

Nebudu pořád dumat nad tím, proč jsou postavy v hororech tak úžasně tupí a nepoučitelní lidé. Když jde hlavní hrdinka po schodech, zásadně nerozsvítí. Pokud se někde mihne stín, vždy ho začne stopovat… Všichni jsou ve filmu vyděšení z prvního vyvovávání, přesto si naše hlavní hrdinka tabulku odnese k sobě domů a hodlá v tom pokračovat.

Ouija (foto: CinemArt)

Ouija (foto: CinemArt)

Když už je jasné, že sranda končí a duch se objeví i u ní v domě,  schová se před vetřelcem se sestrou do šatníku (první smích v sále).
Tyhle úsměvné drobnosti by se daly přežít, pokud by po zbytek filmu nešlo o rozveklé nekonečné opakování toho, co už jsme mnohokrát viděli.
A finále? Ano. Tušíte správně. Opět se něco zdánlivě vyřeší, aby se na konci filmu ukázalo, že to ještě vyřešeno není a v likvidaci nebezpečí se musí pokračovat.

 • 45%
  Režie - 45%
 • 20%
  Scénář - 20%
 • 40%
  Herci - 40%
 • 40%
  Vizuál - 40%
35%

Pár slov nakonec

Nudné, zbytečné, místy velmi předvídatelné. Neposlouží ani jako dobrý zabiják nudy. Bylo to tu už tisíckrát a brzy stejné schéma určitě zkusí i někdo další.

Sending
User Review
3 (2 votes)
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt © 2014

Ouija
Horor
USA, 2014, 90 min
Premiéra: 27. 11. 2014 (CinemArt)

Režie: Stiles White
Scénář: Juliet Snowden, Stiles White
Kamera: David Emmerichs
Hudba: Anton Sanko
Hrají: Olivia Cooke, Douglas Smith, Erin Moriarty, Matthew Settle, Robyn Lively, Shelley Hennig, Ana Coto, Daren Kagasoff, Bianca A. Santos

Ouija_poster_web

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast