Startuje patnáctý ročník queer festivalu Mezipatra

V Praze dnes začíná již 15. ročník Queer filmového festivalu Mezipatra. V hlavním městě potrvá do 13. listopadu. V pražských kinech Světozor a Lucerna představí 73 snímků z celého světa. Ředitel festivalu Aleš Rumpel věří, že festival letos překoná loňskou návštěvnost (10 500 diváků). “Letos očekáváme čísla ještě větší. Větší zájem vidíme třeba i na návštěvnosti našeho webu”. Po skončení pražské části se festival už tradičně stěhuje do Brna, kde potrvá od 15. do 22. listopadu.

Mezipatra 2014

Zahajovacím filmem bude brazilský kandidát na Oscara® V jeho očích. Festival ho uvede také na speciální projekci pro nevidomé. Přijít na ni mohou i vidící diváci – přinese jim to neobvyklý zážitek z netradiční projekce.
Festival i letos udělí tři ceny: Cenu hlavní poroty pro nejlepší celovečerní hraný film, Cenu studentské poroty za nejlepší krátký film a Diváckou cenu za nejlepší film.

Největší akce podobného typu ve střední Evropě představí dokument Putinovy „Děti 404“ (Deti 404) o utrpení ruské queer mládeže i sladký příběh první lásky V jeho očích (Hoje Eu Quero Voltar Sozinho), držitel Teddy Award za nejlepší hraný film letošního Berlinale. Festival také přivítá výjimečné tvůrčí delegace – drama milostného trojúhelníku O holkách a koních (Von Mädchen und Pferden) přijede uvést režisérka a legenda queer kinematografie Monika Treut, vítězný film rotterdamského filmového festivalu Něco se musí zlomit (Nånting måste gå sönder) pak uvede scenárista Eli Levén a herečka Saga Becker.

Diváci uvidí rovněž snímky, které bodovaly na festivalech v Cannes (Dívka u mých dveříDohee-Ya) či Sundance (Ta zvláštní láska – Love is Strange s Marisou Tomei a Johnem Lithgowem, 52 úterků52 Tuesdays) i filmy, které jejich země vyslaly do boje o cizojazyčného Oscara (zmíněné V jeho očích, KruhDer Kreis a Mami!Mommy).

V retrospektivní sekci uvidí zájemci romantické drama Ti, kteří mě mají rádi, pojedou vlakem (Ceux qui m’aiment prendront le train) či vtahující drama podle skutečných událostí Nebeská stvoření (Heavenly Creatures), v němž září mladá Kate Winslet. Vedle dokumentárních snímků Mezipatra promítnou i 48 krátkých snímků z 21 zemí.

Vedle Moniky Treut, Eliho Levéna a Sagy Becker přivítají Mezipatra také dvojici ruských režisérů. Askold Kurov a Pavel Loparev na festivalu uvedou projekci zmíněného sugestivního dokumentu Putinovy „Děti 404“. Posledním vzácným hostem bude režisér, herec a scenárista Eric Schaeffer, jehož romanci Jak kluk potkal holku (Boy Meets Girl) Mezipatra uvádějí. Newyorský tvůrce režíroval například Sarah Jessicu Parker nebo Bena Stillera.

Zakončovacím filmem bude restaurovaná kopie legendárního snímku s Catherine Denevue a Susan Sarandon Hlad.

Bohatou queer filmovou nabídku umocní pestrý doprovodný program, který čítá debaty o upírech, stejnopohlavním manželství i queer motivech v českém filmu. Zájemci si také užijí hlavní party festivalu s názvem Blond Ambition, která vypukne v sobotu v klubu Neone a v The Chemistry Gallery.

Na konci brněnské části festivalu bude také udělena Cena diváků pro nejlepší celovečerní hraný film. Oficiální ozvěny Mezipater proběhnou v Olomouci (27. až 29. listopadu) a v Hradci Králové (2. až 4. prosince).

Láska je láskaS Mezipatry se navíc spojil jeden z největších českých distributorů Bontonfilm. Připravil speciální duhovou kolekci filmů Kluci na kluky a Holky na holky. Bontonfilm do videodistribuce pravidelně zařazuje kvalitní tituly světové kinematografie, zobrazující vztahy mezi lidmi stejného pohlaví bez obvyklých stereotypů a klišé, což diváci a divačky napříč genderovými kategoriemi vítají a oceňují. Aktuální novinkou je Láska je láska – kultovní příběh o tom, že láska nemá hranic.

Vše o Mezipatrech a podrobný program včetně katalogu filmů najdete zde.

AC, totalfilm.cz
zdroj: Mezipatra, L. Blichová, A. Rumpel