Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

Recenze | Hobit: Bitva pěti armád – Jackson triumfuje, poslední Hobit je nejlepší

Čekání se zdálo nekonečné, ale je to tu. Poslední závěrečnou část hobití trilogie uvidí diváci už ve středu na půlnočních premiérách. Peter Jackson sklidil ještě před prvním dílem značnou kritiku za roztažení poměrně útlé knihy do třech filmů. Ale po zhlédnutí závěru nové „ságy“ se zdá, že nápad to nebyl špatný.

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

A to hned z několika úhlů: z pohledu studia, z pohledu diváků plnících kinosály i z pohledu Petera Jacksona. Ten si totiž mohl o to déle hrát. Což ho asi definuje úplně nejvíc. Ale pojďme k meritu věci. Recenze Bitvy pěti armád je tady.

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Vracíme se do Jezerního města, na které právě útočí drak Šmak. Bard míří na městskou zvonici a napíná tětivu… Šmak umírá a trpaslíci pod vedením Thorina Pavézy získávají zpět Osamělou horu s obrovským pokladem. Ale „dračí nemoc“ začíná na Thorina doléhat. Začíná mu zatemňovat mysl a král trpaslíků sleduje jediný cíl, najít arcikam. Ten má ale v rukou Bilbo Pytlík a Thorinovi se s tím svěřovat nehodlá. Zatemněná mysl krále trpaslíků ho vede k zoufalému kroku.
To ale není to nejhorší. O smrti draka Šmaka se doslýchá kdekdo a k Osamělé hoře míří několik armád. Lidé, kteří přežili zkázu Jezerního města pod vedením Barda, Elfové v čele s Thranduilem, trpaslíci ze železných hor s Thórinovým bratrancem Dáinem i děsivá armáda skřetů, které velí Azog. V Osamělé hoře dlí naše známá parta trpaslíků se svým králem Thorinem Pavézou, který začíná přicházet o rozum…

předobjednat

13 let práce, 6 filmů s Tolkienovými příběhy. Resumé, které nemá ve světě filmu obdoby a rovnat se mu může snad jen život George Lucase s jeho Hvězdnými válkami.
Labutí píseň pro Hobita a zcela jistě na dlouhou dobu i pro Středozem. Podle Jacksonova týmu už nyní dalo velkou práci získat hobití práva na zfilmování a další Tolkienova díla jsou v tuto chvíli pro filmaře nedostupná.

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

První film (Neočekávaná cesta) byl vlastně klidný úvod, který nás velmi pomalu uváděl do kontextu i děje. Mnozí mu to vyčítali a v recenzích i hodnoceních fanoušků se to samozřejmě odrazilo. Šmakova dračí poušť – to už bylo jiné kafe. Přehršel akčních scén, mnohem vyšší tempo scénáře, nejdelší stopáž.
Zakončení Hobitovy adaptace dopadlo nejlépe, jak mohlo. Základem je nepřepálená stopáž. 144 minut je plně snesitelných a vzhledem k dobrému scénáři se daří je naplnit a udržet po celou dobu divákovu pozornost.

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Co je ale bezpochyby nejdůležitější – Jacksonovi se konečně povedlo přenést na plátna i trochu smutku, tepla a radosti, které definují legendární Tolkienovu předlohu. Pokud byly postavy v obou uplynulých dílech povrchní a ve dvojce byl kladen důraz na akci, trojka tyhle neduhy plně vynahradila.
Především postava Thorina a výkon Richarda Armitage rozhodně stojí za velkou zmínku. Ukazuje se, že ne nadarmo svěřil Jackson tuto důležitou postavu herci, který má zkušenost se Shakespearem. Pořádně se stačí projevit i samotný Bilbo (Martin Freeman). O McKellanově Gandalfovi netřeba pět ódy, Ian McKellan je přesně ten typ herce, který stačí, že pouze existuje. Nic víc k úspěchu nepotřebuje. A Bard (Luke Evans) simuluje archetyp Aragorna…

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Mnozí zahraniční kolegové povrchnost napsaných charakterů zhusta kritizovali. Já mám naopak pocit, že tyto hlavní postavy byly ve scénáři připraveny a prokresleny dostatečně. Bitva pěti armád má hlavní přínos především v přesném mixu akčních scén, zásadních dialogů a dojemných momentů. Dokonce se tu najde i několik poměrně úsměvných okamžiků. Některé souvisí přímo s Bilbem Pytlíkem a druhé s Legolasem.

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Jistě si vzpomínáte na Legolasův parkur v Návratu krále. Jackson věděl, že když už tady Legolas neměl co dělat (je připsán, v knize není), musí divákům připomenout, proč ho milovali v trilogii Pán prstenů. Tentokrát letí do boje chycen za nohy bojového netopýra, a když se řítí most, stoupá po jednotlivých padajících kamenech vzhůru. Zejména posledně jmenovaný okamžik je velmi digitální, ale pro tu srandu? Proč ne… Na můj vkus je ale Legolasův prostor na plátně až příliš velkorysý.
Další připsaná linka o nenaplněné lásce krásné elfky Tauriel a trpaslíka Kiliho třetí díl poměrně příjemně oživuje. Jejich zamilované pohledy a slzy obstojí i vedle zásadních scén. Zřejmě proto, že jsou dávkovány s přesností lékařských vah.

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

K vizuálu nelze mít sebemenší výtky. V celé sérii se ani Jacksonovi nepodařilo zakrýt mnohdy okaté digitální triky, ale třetí díl má tyhle neduhy minimálně. Tradičně skvělá kamera, která letí nekonečnými zelenými pláněmi je dech beroucí. Třetí díl je temnější.
Je tu několik scén, které jsou skutečně pompézní. Ať už to je Bardova úvodní scéna likvidace draka Šmaka na městské zvonici, zapuzení Sauronova ducha Galadriel nebo samotná bitva. Ta je velmi dobře natočená. Přehledná – se skvělou choreografií. Když už mluvíme o ní, skvělé je šikování elfů i trpaslíků. Na jejich bojové řazení či obranné hradby jsem se díval s otevřenou pusou. Celá bitva je nekonečně vynalézavá a na rozdíl od jiných „válečných“ režisérů má Peter Jackson evidentně i smysl pro humor.

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Očekávání fanouška jsou vyslyšena i v momentech, které propojují obě trilogie. Thranduil na konci posílá Legolase na sever za Chodcem a divákovo srdce samozřejmě s uspokojením poskočí.

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

Hobit: Bitva pěti armád (foto: WB)

„A tak začal boj, který nikdo nečekal…,“ píše sám velký Tolkien.
Ale je tu konec. Mnohem umírněnější než poslední díl Pána prstenů. Nakonec byli vyslyšeni i milovníci Tolkienovy předlohy, kteří stále opakovali, že Hobit byl psán jako knížka pro děti.
Je tu všechno. Akční scény, krveprolití, úsměv, smíření, velká přátelství i láska.
A za pár desítek let se v Mordoru začne připravovat něco opravdu děsivého. Pro děti už to rozhodně nebude…

)*Hodnocena 2D verze s titulky

Krátce k dabingu: Dabing je na české poměry nadstandardní. Bylo zachováno obsazení z minulých dílů, takže se nekonají žádná nepříjemná překvapení v tomto smyslu. Překlad je dobrý a žádné zásadní rozdíly v dialozích oproti titulkované verzi nejsou. Dialogy skřetů a elfů jsou ponechány v původní verzi a otitulkovány. Na ukázku dabingu se podívejte v následujícím spotu.

Krátce ke 3D verzi: Oproti 2D verzi nenabízí kromě dalšího rozměru žádnou přidanou hodnotu. 3D nemá v Bitvě pěti armád rozhodně takovou hloubku, aby z něj byl člověk paf. Takže pokud se rozhodujete zda 3D nebo 2D verzi, osobně bych volil film bez brýlí. Už kvůli ostrosti, protože tmavých scén je tu opravdu hodně. To samozřejmě neplatí, pokud míříte na HFR 3D. Ale sály s vysokorychlostní projekcí máme v naší zemi jen tři.

 • 90%
  Režie - 90%
 • 90%
  Scénář - 90%
 • 90%
  Herci - 90%
 • 95%
  Kamera a vizuál - 95%
 • 90%
  Hudba - 90%
90%

Hobit: Bitva pěti armád

Peter Jackson to opět zvládl. Fanouškům Tolkiena přináší v hobitím finále modré z nebe.
Opět úchvatné dobrodružství s kapkou dojetí a momenty, které propojily obě Jacksonovy filmové série.

Sending
User Review
4.46 (28 votes)
Martin Staněk, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Warner Bros. Entertainment

Hobit: Bitva pěti armád
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Dobrodružný / Fantasy
USA / Nový Zéland, 2014, 144 min

Režie: Peter Jackson
Předloha: John Ronald Reuel Tolkien
Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo Del Torrp
Kamera: Andrew Lesnie
Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Evangeline Lilly, Luke Evans, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Benedict Cumberbatch, Lee Pace, Manu Bennett, Billy Connolly, Aidan Turner, Ian Holm, Mikael Persbrandt, James Nesbitt, Bret McKenzie, Graham McTavish, Stephen Fry, Sylvester McCoy, Dean O’Gorman, Ken Stott, William Kircher, Jed Brophy, Mark Hadlow, Adam Brown, John Callen, Peter Hambleton, Stephen Hunter, John Bell, Ryan Gage, Lawrence Makoare

HobitBitvapetiarmadposter

 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast