Festival krátkých filmů Praha | Tipy z programu I.

Šestnáct filmů ze 14 zemí v hlavní soutěži, letos poprvé program pro děti (vybíraly jej děti samy), nejlepší filmy z uplynulých ročníků, krátké filmy s vynikajícím vizuálním prožitkem, české novinky i klasika. Šílenosti a bizarnosti v nočním programu, Beastie Boys, tři krátké filmy Petera Sellerse. To vše a ještě mnohem víc vás čeká na jubilejním 10. Festivalu Krátkých filmů. Koná se od zítřka (15. 1.) v pražském kině Světozor a potrvá do neděle (18. 1.). Přinášíme několik zajímavých tipů z jednotlivých sekcí. 

Mezinárodní soutěž – náš tip: Naprosto úžasná

Šestnáct filmů ze čtrnácti zemí světa, jež tvoří letošní soutěžní výběr Festivalu krátkých filmů Praha, dobře dokazuje, kolik podob může mít filmové vyprávění i divácký zážitek. Svoje místo si v ní našla dramata, komedie, neobvyklé a trochu výstřední formy i hybridní žánry. Odehrávají se uvnitř světa, který zdánlivě dobře známe, ve světech, které doufejme, nikdy nepoznáme, nebo rovnou v bizarních dystopiích, jež se řídí vlastními fyzikálními zákony. Publikum může ze všech promítaných filmů vybrat ten, který získá Cenu diváků.

Naprosto úžasná

Naprosto úžasná

Krátkometrážní debut herečky známé z filmů Xaviera Dolana o třicetileté krásné a chytré Sarah, která může mít všechno. Jen tak trochu neví, jak se chovat ve společnosti. To se nevyhnutelně projeví na jedné rozlučce se svobodou, na kterou ani nechtěla jít. Tajemství najednou vyplouvají na povrch a stará přátelství končí. Film Naprosto úžasná režisérky a scenáristky Monii Chokri si nenechte v Mezinárodní soutěži na Festivalu krátkých filmů Praha ujít nejen proto, že ho sestříhal sám Xavier Dolan, režisér hitu Mami!

Prague Shorts Revisited – náš tip: West Bank Story

Každý festival je tak trochu osobní záležitost těch, kdo jej připravují. A každý rok se vždycky najdou filmy, na které festivalový tým z nějakého důvodu vzpomíná víc, než na ty ostatní. Za uplynulých devět ročníků Festivalu krátkých filmů se takových filmů nastřádalo celkem dost. Čtrnáct krátkých filmů, jež si festivalový tým a také diváci v minulých ročnících nejvíc oblíbili.

West Bank story

West Bank story

V jednadvacetiminutovém rozverném muzikálu amerického režiséra Ariho Sandela, West Bank Story, sledujeme osudy izraelského vojáka Davida a palestinské dívky Fatimy, kteří zahoří vzájemnou láskou uprostřed líté bitvy dvou fast foodů z opačných stran národnostního konfliktu. Hummus Hut vs. Kosher King, nebo-li Palestinci proti Izraelcům v krátkém filmu, který si odnesl Oscara, můžete vidět v sekci Prague Shorts Revisited na Festivalu krátkých filmů Praha.

Festival věnuje do soutěže dvě vstupenky na slavnostní zahájení ve čtvrtek 15. ledna v 18:45 v kině Světozor.
Stačí odpovědět na jednoduchou otázku: Jak se jmenoval loňský úspěšný film Xaviera Dolana, který uspěl na MFF v Cannes?
Odpověď pošlete na soutez@totalfilm.cz do středeční půlnoci.
Nezapomeňte uvést telefon, abychom mohli domluvit rychlé předání vstupenek.

České filmy – náš tip: Vycpaná duše

Tradiční bilance představující nejzajímavější krátké hrané filmy, jež v uplynulém roce vznikly v České republice. Tentokrát selekci tvoří po jednom filmu z pražské FAMU a zlínské FMK a trojice “nezávislých”, kteří se pustli do trochu méně obvyklých žánrů a forem filmového vyprávění.

Vycpaná duše

Vycpaná duše

Již třetí krátký snímek, čtrnáctiletého žáka základní školy, Jana-Karla Pavlíka, Vycpaná duše získal cenu na Mezinárodním studentském filmovém festivalu v Hollywoodu za nejlepší cizojazyčný horor a Festival krátkých filmů Praha jej uvádí v sekci České filmy. Jedenáctiminutový film o touze po vysvobození a o hledání kousků jedné duše, která se vydělila do různých podob a forem, je třeba vidět už jen proto, že podle redakce Totalfilmu o mladém režisérovi v budoucnu určitě uslyšíme…

Labo – náš tip: Noah

Filmové zážitky pro ty, kdo nepotřebují příběhy, ale baví je žasnout, očekávají neočekávané a s oblibou sahají po neuchopitelném. Anebo rádi prostě jen vnímají krásu filmových obrazů a dokážou se poddat emocím.

Noah

Noah

Krátký film Noah režisérů Patricka Cederberg a Waltera Woodmana uvádí Festival krátkých filmů Praha v sekci Labo. Oba režiséri studovali na Ryerson University a Noah vznikl v roce 2013 a je jejich režijním debutem. Taky jste se naučili vmáčknout život do statusu na Facebooku? Stejně jako Noah a jeho přátelé, kteří se milují a nenávidí hned na několika sociálních sítích. Jenže mezi lajkem a láskou je pořádný rozdíl…

Zítra vybereme tituly z programu sekce Brutal Relax Show, České nebe, Peter Sellers – znovuobjevený a Homage to homeboy.

připravil: AC, totalfilm.cz
zdroj: Zuzana Janáková
foto/video: Film Servis Festival Karlovy Vary, a.s. © 2015

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.