Festival krátkých filmů Praha | Tipy z programu II.

Pokračujeme v tipech z programu 10. Festivalu krátkých filmů Praha. Výjimečná přehlídka nejlepších krátkých filmů z celého světa startuje už dnes večer v pražském Světozoru. Představíme Šílenosti a bizarnosti v nočním programu, Beastie Boys, tři krátké filmy Petera Sellerse a nejlepší české krátké filmy od roku 1960 až po současnost.

Brutal Relax Show – náš tip: Není to tebou, je to mnou

Program určený těm, kdo se potřebují přesvědčit, že konce nebývají vždycky dobré, svět se řítí spíš k vlastnímu sebezničení než světlým zítřkům a dobré úmysly jsou vždycky spravedlivě potrestány. Noční Brutal Relax Show je tu proto, aby zpříjemnila jednu z vašich temných nocí. O její opravdu oddechovou atmosféru bude letos v roli průvodce pečovat herečka Simona Babčáková.

Není to tebou, je to mnou
V rámci sobotní Brutal Relax Show vás vyleká film režiséra Matta Spicera Není to tebou, je to mnou.  Je o tom, co známe i my v redakci Totalfilmu. Seznámíte se s partnerem a možná vám jeho malé zlozvyky přijdou roztomilé, ale po pár letech se to zlomí. Jeho mlaskání, krkání a zevlení prostě nemůžete vystát a zjišťujete, že kdysi milovanou osobu tak trochu nenávidíte. Třicetiletá „Babe“ to takhle přesně má. A rozhodne se, že její muž už mlaskat nikdy nebude….

České nebe – náš tip: Sousto

Jubilejní ročník festivalu je ideální chvíle připomenout si také, jaké nejlepší krátké filmy natočili čeští filmaři od roku 1960 po dnešek. Velkou část z nich mají na svědomí režiséři, kteří si mezitím vydobyli nepřehlédnutelnou pozici v domácím i v mezinárodním kontextu. Jsou mezi nimi filmy, jež získaly prestižní ocenění nebo na něj byly nominovány. A většina z nich vykazuje nepřehlédnutelnou dávku osobitého smyslu pro humor. Jan Němec, Jan Švankmajer, Jan Svěrák, Michaela Pavlátová, Tomáš Vorel, Ivan Zachariáš, Martin Krejčí a Jakub Kouřil. Osm filmů, jež tvoří pomyslný crème de la crème uplynulého půlstoletí krátkých filmů v České republice.

Jan Němec

Jan Němec

Děj studentského filmu Jana Němce, Sousto, z roku 1960, se odehrává na sklonku druhé světové války na vlakovém nádraží, kde stojí vagón s chlebem. Tři zbědovaní muži, vězni z koncentračního tábora, přemýšlí, jak se k nedalekému vlaku dostat a chleba získat. Podle svých propočtů mají na celou akci 57 vteřin. Pro podvyživeného člověka, kterého nesmějí při běhu spatřit, je to nadlidský úkol, ale možná také jediná šance jak přežít. Film Sousto podle povídky Arnošta Lustiga patří ke klasickým dílům evropského filmu šedesát let a Festival krátkých filmů Praha jej uvádí v rámci sekce České nebe..

Peter Sellers znovuobjevený – náš tip: Nachlazení

Nachlazení, ucpaného nosu a kašle se chtějí všichni, včetně redakce Totalfilmu, rychle zbavit. Nikoliv však Hector Dimwittie. Ten dokonce poskytne návod, jak rýmu chytnout a hlavně – jak si ji udržet. Černobílá komedie Nachlazení s legendárním Peterem Sellersem dokazuje, proč patří mezi největší komiky všech dob. Satira poválečného života v Británii 50. let je k vidění naprosto výjimečně a po dlouhé době. Festival krátkých filmů ji uvádí v digitálně zrestaurované podobě a vy si ji nenechte ujít v rámci sekce Peter Sellers znovuobjevený.

Peter Sellers

Peter Sellers

Peter Sellers ztvárnil v roce 1957 postavu Hectora Dimwittieho hned ve třech krátkých komediích produkovaných studiem Park Lane, dvě z nich se ale krátce po uvedení zcela ztratily. Náhodný nález při vyklízení budovy studia v roce 1997 vydal i 21 plechovek s těmito dvěma ztracenými krátkými filmy. V roce 2014 byly filmy Obchodníkova nouze, Klady nespavosti a Nachlazení digitálně zrestaurovány a na festivalu krátkých filmů Praha je můžete vidět v sekci Peter Sellers znovuobjevený.

 Homage to Homeboy – náš tip: Fight For Your Right Revisited

Hustý plnovous, paruka, brýle, hučka. A na sobě něco tradičně švýcarského. Vsaďte se, že v tomhle outfitu byste zakládajícího člena kapely Beastie Boys Adama Yaucha nepoznali.  On však v rámci vymyšlené identity podivínského švýcarského filmaře Nathaniela Hörnblowéra režíroval hned několik videoklipů americké hiphopové formace. Šílené nápady, láska k experimentům a kreativní řádění, to vše uvidíte v sekci jeho videoklipů a krátkých filmů s názvem Homage to Homeboy. Sedm titulů proklamuje jedno ze základních lidských práv: právo na party!

Fight For Your Right Revisited

Fight For Your Right Revisited

Třicetiminutové video, kde se Beasties vydají do ulic. Ale jak asi tušíte, nejde o obyčejnou procházku. Spíš o pořádnou párty. Vy na ně buď můžete zavolat policii, nebo si počkat na pořádnou taneční výzvu. Beastie Boys versus Beastie Boys z budoucnosti! Tanec bez pravidel s vámi bude sledovat kompletní hollywoodská elita – Susan Sarandon, Stanley Tucci, Steve Buscemi, Amy Poehler, Laura Dern, Orlando Bloom, Kirsten Dunst, Jack Black, Will Ferrell a mnozí další. Totalfilm prostě tuhle kapelu miluje a vy se s ní na Festivalu krátkých filmů můžete setkat v rámci sekce Homage to Homeboy…

Výherce vstupenek na slavnostní zahájení: Věra Urbanová

Večer přineseme reportáž ze slavnostního zahájení, zítra vás pozveme na sobotní Prague Shorts Dětem v Bio Oko.

připravil: AC, totalfilm.cz
zdroj: Zuzana Janáková
foto/video: Film Servis Festival Karlovy Vary, a.s. © 2015

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.