Na Febiofest dorazí Kim Novak z Hitchcockova Vertiga

22. ročník Febiofestu proběhne letos od 19. do 27. března. Jako každoročně nabídne i novinky z prestižních festivalů celého světa – oceněné snímky z Berlína, Cannes, Benátek, Toronta, San Sebastianu a dalších „áčkových“ festivalů včetně několika filmů nominovaných na Oscara.

Přehlídka nabídne program rozdělený do čtrnácti filmových sekcí a řadu novinek, které budou organizátoři průběžně odhalovat. Nyní festival představuje první potvrzenou hvězdu. Do Prahy zavítá americká herečka Kim Novak známá mimo jiné ze slavného filmu Vertigo režiséra Alfreda Hitchcocka.

Kim Novak - Vertigo

Kim Novak – Vertigo

„Jsme velmi šťastní, že můžeme v Praze přivítat legendu stříbrného plátna, americkou herečku s českými kořeny Kim Novak, která reprezentuje zlatou éru Hollywoodu. Hrála v mnoha snímcích, jež se zapsaly do dějin kinematografie v době, kdy film ještě nepřipomínal počítačové hry nebo komiksy, ale obsahoval tajemství a zkoumal zákoutí lidských duší,“říká programová ředitelka Hana Cielová.
Některé z nich jako právě Vertigo, Piknik nebo Uprostřed noci budou uvedeny v programu festivalu v rámci výběrové retrospektivy Pocta Kim Novak.

Mr. Turner - Timothy Spall

Mr. Turner – Timothy Spall

První tři filmy z programu

Festival odhalil první tři filmy z programu, které budou v Česku uvedeny poprvé, a to v distribučních předpremiérách. Jde o snímek režiséra a scenáristy Mika Leigha s názvem Mr. Turner o životě britského malíře Josepha Mallorda Williama Turnera s Timothy Spallem v hlavní roli. Ten za ztvárnění excentrického výtvarníka v prosinci loňského roku převzal v Rize evropského Oscara pro nejlepšího herce a stejnou cenou byl za tuto roli oceněn i na festivalu v Cannes. Režisér snímku Mike Leigh byl na Febiofestu v roce 2009, kdy obdržel Kristiána za přínos světové kinematografii. Dalším filmem z programu je drama Hon na lišku režiséra Bennetta Millera, které bylo jedním z favoritů na letošním 72. ročníku Zlatých glóbů.

Diváci uvidí také snímek Samba režisérů Oliviera Nakache a Erica Toledana se známou Charlotte Gainsbourgovou (Nymfomanka) v jedné z hlavních rolí. Režisérský tandem Nakache – Toledano je znám například oceňovaným filmem Nedotknutelní. Snímek Samba uvede později v průběhu roku do českých kin AČFK, filmy Mr. Turner a Hon na lišku pak společnost Falcon.

Samba

Samba

Organizátoři představují zbrusu nový grafický koncept, jehož autorem je Kreativní studio Stojkov. Tvůrce Georgi Stojkov pracuje s motivem brýlí, tzv. febiokulárů, na některých vizuálech budou vidět i brýle slavných hostů, kteří festival navštívili v minulosti.

FEBIO vizual 2015 cerny

Porota a soutěž amatérů

Od dnešního dne festival přijímá přihlášky pro účast v hlavní porotě, která je otevřena komukoliv od patnácti let. Divácká porota ve složení třiceti tří členů a jedné známé osobnosti jako předsedy udělí na závěr festivalu cenu Grand Prix pro nejlepší film sekce Nová Evropa. Uzávěrka pro odevzdání přihlášek je 27. února. Přihlášky do druhého ročníku již vyhlášené soutěže „I ty jsi filmařem“ je nutné odevzdat 10. února.

zdroj: Martina Reková, 4press
připravil: MS, totalfilm.cz

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.