Recenze | Birdman má nejlepší scénář dekády

Komplexní a vtahující psychologické drama, které rozhodně není typickou hollywoodskou komedií. Birdman přináší divákům skvělou režii, kameru a vrcholný herecký výkon Michaela Keatona. V podstatě nic dalšího už by nebylo třeba psát, protože odstavec vystihuje vše podstatné. Ale to by byla zatraceně krátká recenze.

Birdman (foto: CinemArt)

Birdman (foto: CinemArt)

Vyhaslá hollywoodská hvězda Riggan Thomson (Michael Keaton) zářil ve filmech jako komiksový hrdina Birdman. Ačkoliv už není na piedestalu hollywoodské slávy, zoufale se snaží dokázat svou výjimečnost. Režíruje vlastní divadelní představení na Brodwayi, do kterého přizval další hvězdu Mikea Shinera v podání Edwarda Nortona.
Iñarritu obsadil kromě Keatona a Nortona také Emmu Stone, Naomi Watts a Zacha Galifianakise.

Krom skvělého scénáře (Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Armando Bo, Alexander Dinelaris) je hlavní devizou i neotřelá forma zpracování. Zdání jednoho záběru (ačkoliv film byl točen standardně) je úchvatné. Stejně jako všudypřítomná hra bubnů a triky. Těmi se tu šetří, slouží spíš jako drobné hříčky k pousmání, ale skvěle doplňují pointu momentální situace či duševního rozpoložení hrdiny.

Birdman (foto: CinemArt)

Birdman (foto: CinemArt)

Ironie osudu? Jak jinak se dá nazvat fakt, že sám Keaton je bývalý komiksový hrdina (Batman), který poslední dobou nebyl příliš vidět. Role mu na tělo psána prý nebyla, ale tahle asociace asi napadne kdekoho.
Můžeme diskutovat o tom, jak hluboký emocionální i formální dopad Birdmana. Nepodezírám Iñarrita z nějaké pózy, ale rozhodně nelze popřít, že máme co dělat s mimořádně přelomovým snímkem. Kamera je opravdu skvostná, vše je tu dokonale promyšleno, načasováno. Birdman nemá slabých míst v ději a vizuálně je úchvatný. To nebývá příliš častým jevem u takto profilovaného dramatu.

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 100%
  100
 • Herci - 100%
  100
 • Kamera - 95%
  95

Birdman (USA, Francie, 2014)

Michael Keaton hraje svou životní roli - stárnoucího a zneuznaného herce, v nejdokonalejším scénáři posledních let. Alejandro González Iñárritu dostál své pověsti a zřejmě natočil film, který sám už nepřekoná. Událost, kterou nesmíte vynechat, navzdory devíti nominacím na Oscara. Ty v mém nadšení opravdu nehrály vůbec žádnou roli.

95 %
Vaše hodnocení filmu: 3.3 (4 hlasů)
Sending
Jakub Gutt, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: CinemArt © 2014

Birdman
Komedie / Drama
USA / Francie, 2014, 119 min
Premiéra: 22. ledna 2015 (CinemArt)

Režie: Alejandro González Iñárritu
Scénář: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Armando Bo, Alexander Dinelaris
Kamera: Emmanuel Lubezki
Hudba: Antonio Sanchez
Hrají: Michael Keaton, Edward Norton, Naomi Watts, Emma Stone, Zach Galifianakis, Andrea Riseborough, Amy Ryan, Lindsay Duncan, Merritt Wever, Natalie Gold

Birdman poster

 1. […] Recenze zdeDalší oscarový vítěz. Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. […]

  Reagovat na tento komentář
 2. Visitor Rating: 1 Stars

  Reagovat na tento komentář
 3. Větší kokotino jsem snad neviděl

  Reagovat na tento komentář
 4. Visitor Rating: 4 Stars

  Reagovat na tento komentář
 5. Visitor Rating: 3 Stars

  Reagovat na tento komentář
 6. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating