Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NEJKRÁSNĚJŠÍ A NEJDOJEMNĚJŠÍ ANIMÁK ROKU? UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER ROZZUM V DIVOČINĚ?

Recenze | Big Eyes – malý film o velkých očích

Co se to děje se svérázným Američanem? Čarodějnice, upíry a zmalované podivíny vystřídali lidé z masa a kostí. Věrní fanoušci se ale Burtonovy razantní proměny obávat nemusí, Big Eyes díru do světa neudělají a ve skutečnosti jsou jenom malým filmem o pořádně velkých očích.

Big Eyes (foto: Forum Film)

Big Eyes (foto: Forum Film)

Na rovinu, poslední snímky Tima Burtona jako Temné stíny nebo Alenka v říši divů přinesly spíš rozporuplné reakce. Neokoukaná forma z let minulých jako by pomalu ztrácela své kouzlo. Big Eyes naproti tomu vypráví skutečný příběh o naivní malířce (Amy Adams), která se stává loutkou v rukou svého manžela podvodníka (Christoph Waltz). Ten dokáže i sebevětší kýč vydávat za veledílo a vydělat na něm obrovské peníze.

Takový námět už sám o sobě vybízí k odlehčenému komediálnímu pojetí. Burtonův kreativní přínos ději je ale tentokrát buď minimální, nebo na škodu. Jednotlivé nápady a vtipné momenty bohužel nedotahuje do konce. Jeho veškerá tvůrčí invence se soustředí na pár podivných architektonických prvků (jako dům, ve kterém žijí manželé Keanovi), potažmo znázorňování výčitek – když se hlavní hrdince zdá, že všichni mají tak obrovské oči, jaké ona maluje ve svých obrazech. Do kategorie zbytečných scén se řadí absurdní závěr v soudní síni.[Tweet „A babičko, proč máš tak velké oči? – To abych tě lépe viděla!“]

Big Eyes (foto: Forum Film)

Big Eyes (foto: Forum Film)

Co se tvůrcům nepovedlo ve scénáři, zachraňují castingem. Amy Adams a Christoph Walz své kvality prokázali v minulosti už několikrát, oba jsou známí mistři vedlejších rolí. Je tak především jejich zásluha, že na plátně je na co koukat i tentokrát. Strhávají pro sebe veškerou pozornost, až máte chvílemi pocit, že jiné postavy ve filmu nevystupují. Adams za roli Margaret Keane navíc letos obdržela svůj druhý Zlatý glóbus.

Big Eyes (foto: Forum Film)

Big Eyes (foto: Forum Film)

Dvorním skladatelem Tima Burtona je Danny Elfman – trochu ohraná, ale znovu funkční písnička. Jeho hudba je hravá i dramatická, a tak naprosto v souladu s příběhem a hořko-sladkou postavou Margaret Keane. K Elfmanovi se připojila i Lana Del Rey. Popová královna nazpívala pro Big Eyes titulní píseň.

 • 50%
  Režie - 50%
 • 50%
  Scénář - 50%
 • 80%
  Herci - 80%
 • 60%
  Hudba - 60%
60%

Big Eyes

Problémem Burtonových „malých Velkých očí“ je, že nejsou tak atmosférické, jak by mohly být. Režisér si odskočil od svých fantasy projektů (v budoucnu se můžeme těšit třeba na pokračování legendárního Beetlejuice) do reálného světa, kde to přeci jenom není úplně ono, a nebaví tak diváky se stejnou vervou jako v minulosti.

Sending
User Review
5 (1 vote)
Jaroslav Kejzlar, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Forum Film © 2015

Big Eyes
Drama / Životopisný
USA, 2014, 106 min
Premiéra: 5. 2. 2015 Forum Film

Režie: Tim Burton
Scénář: Scott Alexander, Larry Karaszewski
Kamera: Bruno Delbonnel
Hudba: Danny Elfman
Hrají: Christoph Waltz, Amy Adams, Terence Stamp, Danny Huston, Elisabetta Fantone, Leela Savasta, Jon Polito, Pomaika’i Brown, Matthew Kevin Anderson, Jason Schwartzman, Krysten Ritter, Jill Morrison, Stephanie Bennett, Jaden Alexander

Big_eyes_CZ_poster

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast