Recenze | Proti přírodě – upřímný sobec hledá svobodu

Život je vlastně komická tragédie, alespoň tak vyznívá norská výprava do hlubin třicátníkovy duše. A není daleko od pravdy. Na pomezí filmu a dokumentu servíruje příběh muže, který se s diváky podělí o všechno. I o to, co by snad ani vědět nechtěli.

Ole Giӕver do toho šlápl plnou vahou. Rozhodl se natočit film, kde divák slyší všechno, co se odehrává v hlavě třicátníka Martina. Navíc hlavní postavu ztvárňuje sám a do rolí filmové rodiny dosazuje svou skutečnou ženu i syna. Dost nekompromisní a odvážné.

Proti přírodě (foto: Aerofilms)

Proti přírodě (foto: Aerofilms)

Zápletka stojí na jednoduchém principu. Nejistý Martin si nemůže zvyknout na úlohu otce, a tak utíká od světa i od rodiny do divoké norské přírody, kde se cítí svobodně. Přemítá, hodnotí svůj život a chová se nahodile – podle momentální nálady. Tím chci říct, že když má chuť masturbovat, skutečně masturbuje. A když na to přijde, běhá po louce do půl těla nahatý. Dole bez, ano, dámy. Zdá se to přehnané. Ale po všech těch titulech, které se honosí tím, že jsou „jako ze života“, je to celkem neokoukaná změna.

Giӕver nešetří. Ve svém počinu se vysmívá klasicky zidealizovaným hrdinům, a naopak vykresluje člověka jako nesympatického sobce, plného rozporuplných myšlenek. Divák se s Martinem konfrontuje, přemýšlí, co by v dané chvíli udělal on sám. Otcové jistě jeho motivacím rozumí a mladým se odkrývá stinná stránka rodinného života.

Proti přírodě (foto: Aerofilms)

Proti přírodě (foto: Aerofilms)

Objektivně je nutné podotknout, že příběh je až příliš podřízený myšlenkám a intimitě. Koukat 80 minut na nevděčného chlapa, který uvažuje, jak nejúčinněji by své ženě zahnul, se po čase omrzí. Nejasně nakonec vyznívá i poselství filmu. Ze závěru není patrné, co přesně chtěl autor sdělit. Jestli jen sledoval příběh zoufalého muže, nebo vyprávěl příběh zoufalého muže. V prvním případě určitě neselhává, v tom druhém už si tak jistý nejsem.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 85%
  85
 • Herci - 65%
  65
 • Kamera - 70%
  70

Proti přírodě

Mladý režisér jde ve snímku Proti přírodě s kůží na trh, a to doslova. Po většinu stopáže se mu daří držet divákovu pozornost, protože je upřímný a jeho intimita baví. A i když si nejsem jistý, jaké poselství chtěl vlastně předat, popravdě si říkám: to tu ještě nebylo!

75 %
Vaše hodnocení filmu: 1.6 (9 hlasů)
Sending
Jaroslav Kejzlar, totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Aerofilms © 2014, 2015

Proti přírodě
Mot naturen
Komedie / Drama
Norsko, 2014, 80 min
Premiéra: 19. 2. 2015 Aerofilms

Režie: Ole Giæver
Scénář: Ole Giæver
Kamera: Øystein Mamen
Hudba: Ola Fløttum
Hrají: Ole Giæver, Marte Magnusdotter Solem, Sivert Giæver Solem, Trond Peter Stamsø Munch, Rebekka Nystabakk

Plakát Proti přírodě

 1. Visitor Rating: 5 Stars

  Reagovat na tento komentář
 2. Visitor Rating: 1 Stars

  Reagovat na tento komentář
 3. Bohužel, tento film mě dost zklamal. Podle anotace jsem čekal něco jiného. Jediné očekávání vyplnila pěkná příroda, po obrazové stránce hodnotím film jako dobrý, natáčení muselo být poměrně náročné. Jinak mi ale přišlo, že režisér- hlavní hrdina se chce především ukázat. Evidentně má potřebu se neustále ukazovat a obhajovat se, až vám to leze krkem. Bohužel tento dojem přebil všechna jiná sdělení, která ten film možná chtěl dát. Dost děsné taky bylo, když jsem viděl jak se osazenstvo kina směje trapným a laciným vtipům, jak baští tuhle kravinu. Dlouho mi jsem neviděl tak špatný film.

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rating