Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | Výroční vetřelčí BD kolekce Alien Anthology Nostromo

Už je to 35 let, co světlo stříbrného plátna spatřil Vetřelec Ridleyho Scotta. Nyní znovu přichází do kin (první film) a spolu s dalšími díly si ho můžete pořídit i na Blu-ray. V kolekci Alien Anthology Nostromo 35. výročí najdete všechny čtyři díly v prodloužených verzích a obrovské množství bonusů.

Filmy, Menu, Obraz

Alien_Anthology2_JB (1)

 

Všechny čtyři filmy vetřelčí ságy si tentokrát můžeme pustit v rozšířených verzích. Že bychom se raději podívali na ty původní? Tvůrci na fanoušky mysleli, a když spustíte Blu-ray disk s filmem, zjistíte, že tuto volbu vám nikdo nebere. U všech disků máte možnost spustit i kinoverzi. Až po této volbě se před vámi objeví menu disku, které vypadá opravdu parádně. Díky jeho vzhledu a zvukovému podkresu si totiž budete připadat, jako kdybyste ovládali počítač vesmírné lodi Nostromo. Pokud si zvolíte prodlouženou verzi, kromě trojky je před každým filmem krátký komentář režiséra.

VETŘELEC právě odpočívá (1986)

VETŘELEC právě odpočívá (1986)

Od Ridleyho Scotta se dozvíte, že byl s filmem celkem spokojený, ale po letech se rozhodl přeci jen přidat pár detailů, aby byl výsledek ještě lepší. James Cameron naopak s původní verzí spokojený nebyl, protože ho studio donutilo nemilosrdně stříhat a až s prodlouženou verzí prý dostanete zážitek, který chtěl kdysi divákům nabídnout už v kinech. Od Davida Finchera se žádného komentáře nedočkáme, přestože je trojka delší o víc jak půl hodiny. Důvodem je pravděpodobně fakt, že není spokojený s žádnou verzí. Kvůli neshodám se studiem totiž nemohl zasahovat do střihu. Prodloužená verze však prý bere v potaz jeho poznámky a měla by se tak více přibližovat Fincherově představě. Jean-Pierre Jeunet zase před filmem říká, že je s původním filmem zcela spokojený a rozšířená verze je jen něco navíc pro fanoušky. Posouzení je na vás. Co se týká zvukové stopy, DTS-HD Master je tradičně skvělým zážitkem. Zkrátka ale nepřijdou ani příznivci českého dabingu, který se pochopitelně týká pouze původních scén. Co se týče obrazu, v některých scénách najdeme trochu větší množství zrna, ale to se dá vzhledem ke stáří filmů očekávat. Kromě dvojky zde máme tradiční širokoúhlý formát s černými pruhy. Dvojka zabírá celou obrazovku, což není u Camerona velkým překvapením. Formát 16:9 zvolil například i u prvního Terminátora či Avatara.

Bonusy

Bonusy jsou rozprostřeny na dvou discích, které obsahují více než 60 hodin materiálu. Takové péče se nedostalo ani Star Wars, které mají daleko větší fanouškovskou základnu. Co se týče vzhledu menu disků, jsou podobné jako u disků s filmy. Velkou vychytávkou je, že když disk vysuneme a vložíme jiný, nemusíme už znovu koukat na loga a upozornění a můžeme přejít rovnou k obsahu. Velkým pozitivem je také uspořádání bonusů. Nejdřív si totiž zvolíme díl série, který nás zajímá, poté si vybereme, zda si chceme pustit doplňková kratší videa či delší dokumenty, a až poté přejdeme k jednotlivým videím a archivům s fotkami.

Pochopitelně máme také možnost si pustit vše nejednou, ale těm, kdo nechce trávit u televize nepřetržitě více než 2 dny v kuse, to nedoporučuju. Pokud nás zajímá konkrétní herec, tvůrce či kategorie, můžeme využít vyhledávače, což je jen další důkaz o perfektní přehlednosti. Povídat si o obsahu bonusů a stopážích konkrétních dokumentů zřejmě nemá příliš velký význam. Najdeme zde snad vše, co kdy bylo o vetřelčí sáze kdy natočeno: Dokumenty zaměřené na vizuální efekty, hudbu, zvuk, kulisy a mnoho dalšího, castingy, rozhovory s tvůrci a herci, vzpomínky na Oscary®, parodie, reakce fanoušků, televizní dokumenty a nespočet dalších materiálů. S takto rozsáhlými bonusy jsem se setkal snad jen u Pána prstenů. Kdybych ale jen chválil, nebyl bych zcela upřímný. Bonusy bohužel neobsahují české titulky. Za tuto informaci mě možná budete proklínat, protože jsem jí mohl říci už na začátku. Když si uvědomíme, pro jakou cílovou skupinu je kolekce určena, je to myslím opravdu škoda. Bonusy jsou navíc tím hlavním, proč si fanoušci takové kolekce kupují. Otitulkovat tolik hodin bonusů sice není nejlevnější a nejrychlejší záležitostí, určitě by se ale našli fanoušci, kteří by se toho rádi zhostili, stejně jako je tomu třeba u počítačových her či seriálů. Je to veliká škoda, protože jinak se kolekce mohla řadit k těm nejlepším, které u nás doposud vyšly. Co se týká kvality obrazu, často narazíme na formát 4:3 s černými pruhy po stranách a obraz není v příliš vysokém rozlišení, ale to lze vzhledem ke stáří dokumentů očekávat.

Design a krabička

Alien KrabičkaCo se týká designu krabičky, který se podobá dveřím vesmírné lodi Nostromo, je opravdu povedený. Bohužel se tak jako v případě Star Wars jedná o hodně tenký papír, který se při časté manipulaci rychle opotřebí. Na druhou stranu si skalní fanoušci mohou pořídit edici s vejcem a tuto kolekci můžeme brát jako jakousi alternativu pro ty, kteří chtějí mít sice všechny filmy na Blu-ray pohromadě v jednom balení, ale na druhou stranu se jim nechce moc utrácet. Uvnitř krabičky nalezneme kromě disků také původní filmové plakáty, komiks a karty s návrhy nedávno zesnulého H. R. Gigera. Samotné disky, kterých je 6, mají jednoduchý a jednotný potisk, který bohužel hyzdí příliš výrazný pruh s logy.

Video bude doplněno co nevidět[button-red url=“http://www.film-game.cz/vetrelec-alien-anthology-nostromo-35-vyroci-limitovana-edice-6-bd-blu-ray,0932236.html“ target=“_self“ position=“right“]Koupit BD Alien Anthology 35. výročí[/button-red]

Přehled disků

1. Vetřelec (1979)
2. Vetřelci (1986)
3. Vetřelec 3 (1992)
4. Vetřelec Vzkříšení (1997)
5. Bonus – Making the Anthology
6. Bonus – Anthology Archives

Vetřelec – Alien Antologie 35. výročí
Alien Anthology
Délka: 545 minut
Bonusy: cca 3600 minut

Zvuk: český 5.1, anglický DTS-HD Master Audio 5.1
Titulky: české, anglické
Obraz: 16:9 2.35:1, 1.85:1

Svatoslav Hofman, totalfilm.czBontonfilm_web
Děkujeme Bontonfilmu za laskavé poskytnutí kolekce k recenzi

 • This rating type is not supported in the WP Review Free version

  Obraz filmů - 90%
 • This rating type is not supported in the WP Review Free version

  Zvuk filmů - 90%
 • This rating type is not supported in the WP Review Free version

  Bonusy - 100%
 • This rating type is not supported in the WP Review Free version

  Lokalizace - 10%
 • This rating type is not supported in the WP Review Free version

  Potisk disků - 80%
 • This rating type is not supported in the WP Review Free version

  Provedení krabičky - 40%
70

This rating type is not supported in the WP Review Free version

Závěrečné shrnutí

Kolekce k 35. výročí Vetřelce se nese v duchu rozporů. Na jednu stranu nám přináší filmy v původních i prodloužených verzích a přehledně uspořádané bonusy, kvůli jejichž zhlédnutí bychom potřebovali několikadenní volno. Na druhou se musíme s mířit s faktem, že u bonusových disků nenajdeme českou podporu a krabička působí velice chatrným dojmem, přestože je vzhledově pěkná.

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast