Spiderman se vrací do náruče Marvelu – Sony ale přesto neopouští

Je to jako blesk z čistého nebe. Studio Sony dnes oficiálně potvrdilo spolupráci s Marvelem a Spiderman se tak stává pravoplatným členem Marvel Cinematic Universe. Může se tak postavit po bok Ironmana, Kapitána Ameriky, Thora nebo Hulka.

Sony filmová práva na Spidermana zakoupilo od Marvelu již v roce 1999 za pouhých 7 miliónů dolarů. Marvel tehdy kvůli vleklé finanční krizi rozprodával licence jako na běžícím pásu. Ve smlouvě si studio zajistilo většinou nějaká procenta ze zisku snímku a důležitou podmínku – a to že minimálně každých pět let spatří světlo světa l film s pavoučím hrdinou. Mimochodem, práva na sérii X-men (taktéž od Marvelu) vlastní studio Fox – od kterého se dočkáme příští rok dalšího zářezu: X-men: Apocalypse.

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Amazing Spider-man 2 (foto: Falcon)

Sony svou licenci zúročilo již několikrát. Každý si asi pamatuje Spidermanovskou trilogii od Sama Raimiho, kde se pod maskou skrýval Tobey Maguire. Před třemi lety se studio rozhodlo sérii zrestartovat. A tak přišel na svět Amazing Spiderman. Škrabošku tentokrát nosil Andrew Garfield. Studiová očekávání se zde však nenaplnila, nové díly nebyly tak výnosné, jak se očekávalo. A tak hlavouni ze Sony tápali, co s jejich blockbusterovým zlatem dělat dál. Své snažení vložili do dalšího pokračování, Spiderman se postavil nebezpečnému Electrovi a Sony očekávalo miliardové tržby. Ty se ale nedostavily.

Poté přišly na řadu zběsilé nápady na vyždímání Spidermaního univerza až na kost. Spidey se měl utkat s padouchy ze Sinister Six, dočkat se dalšího pokračování a dokonce v sólovém filmu ukázat minulost tetičky May.

Spiderman Tobey Maguire (foto: archiv)

Spiderman Tobey Maguire (foto: archiv)

Tyto informace byly prozrazeny zejména při útoku hackerů přes uniklou emailovou korespondenci. Přes všechny šílenosti však vyšlo najevo, že Sony napadla i jedna logická možnost. Tím bylo spojení se s Marvelem, který na komiksovém poli slaví nevídané úspěchy.
A tak se po několika jednáních studia konečně dohodla. Na svět přijde další Spiderman a s předešlými díly nebude mít nic společného.

marvel-logoS největší pravděpodobností se ukáže již příští rok a to v pokračování Kapitána Ameriky, který nese podtitul Civil War a v papírových komiksech zde Spiderman zastává důležitou roli.
Oficiálně se Spiderman ukáže 28. července 2017 v zatím nepojmenovaném sólovém filmu. Studiu Sony stále zůstává distribuce, financování a kreativní kontrola nad finálním střihem, Marvelu tak pravděpodobně připadnou tučná procenta ze zisku.

Dalšími filmy, kde by se nový Spiderman mohl ukázat, jsou nepochybně Avengers: Infinity War: part I. (2018) a part II. (2019).
Marvel musí také přesunout na jiné termíny několik filmů z filmové fáze 3, kam se Spiderman nově dostal. Thor: Ragnarok se přesouvá na 3.11.2017, Black Panther na 6.7.2018, Captain Marvel na 2.11. 2018 a Inhumans na 12.7.2019.

Tápání studia Sony zřejmě skončilo. Komiksoví fandové budou nadšení, uvidíme, jak zareagují na další přeobsazení oblíbeného hrdiny. Hon na nového Spideyho začal – máte nějaké tipy?

Petr Račko, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Sony Entertainment, Marvel © 2014

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.